Byle do marca: tydzień #16

Witamy w marcu! Pierwsze turnieje już się rozpoczęły, a największe konferencje się na nie szykują. Przed nami został już tylko jeden tydzień sezonu regularnego, a za dwa – zacznie się szaleństwo!

Mecz tygodnia:

#5 UCLA Bruins @ #4 Arizona Wildcats

Ten mecz nie mógł być nudny. Dwa zespoły z top 5 kraju. Dwa zespoły z czołówki jednej z najlepszych dywizji kraju. Świetna ofensywa kontra świetna defensywa. A na parkiecie wielu zawodników przewidywanych do gry w NBA. Zanosiło się na zacięte spotkanie i właśnie tak się zacięło. Minimalną przewagę szybko zdobyli Bruins, ale Wildcats stale nie pozwalali im uciec. Najwyższa przewaga UCLA w pierwszej połowie wyniosła 7 punktów. Jednak tę połowę to Wildcats zakończyli małym runem i czteropunktowym prowadzeniem. Druga połowa zaczęła się w podobnym stylu jak pierwsza, ale po paru minutach UCLA uciekli na 11-punktowe prowadzenie po runie 19-7. Dało im to przewagę, która wystarczyła do końca. Arizona zbliżyła się jeszcze na odległość trójki pod sam koniec, ale zabrakło im czasu. 77-72 UCLA. Kluczem do sukcesu okazała się być zbiórka w ataku Bruins, którzy zebrali 14 piłek na tablicy Arizony. Wildcats ciągnął Allonzo Trier, który trafił 11 z 14 rzutów i zanotował 28 punktów. Umiarkowane wsparcie załatwił mu Parker Jackson-Cartwright. Z drugiej strony Bruins prezentowali zbilansowany atak.

Występ tygodnia: Malik Monk, G, Kentucky vs Florida

33 min
5-7 3PT

Nie ma Foxa, a Kentucky czuje na plecach oddech rywali z SEC. To prosta sytuacja dla Malika: do or die. Monk wybrał to pierwsze i pociągnął Wildcats do wygranej. Bardzo cennej wygranej, broniącej pierwsze miejsce w konferencji UK. Co więcej, 30 z tych 33 punktów rzucił w drugiej połowie, po tym, jak po pierwszej połowie na tablicach widniał remis po 28. Tym samym odbił sobie dwa poprzednie spotkania, które w jego wykonaniu były bardzo przeciętne. Z tak grającym Malikiem Wildcats jeszcze mogą namieszać, nawet bez De’Aarona Foxa.

Zawodnik tygodnia: Allonzo Trier, SG, Arizona

vs USC: 25 pts, 4 reb, ast, blk, TO, 7-11 FG, 7-8 FT, 4-6 3PT
vs UCLA: 28 pts, 5 reb, 2 ast, stl, TO, 11-14 FG, 3-3 FT, 3-6 3PT

Trier is back. Allonzo złapał rytm i ma na koncie trzy kolejne spotkania z 20+ punktami. Znacząco wzmocnił ofensywę Arizony, która dzięki jego grze staje się jeszcze poważniejszy kandydatem do tytułu mistrzowskiego. Skutecznie kończy pod koszem, świetnie rzuca zza łuku i zapewnia solidną obronę – właśnie takiego Triera oczekiwali pół sezonu w Tucson.

Zespół tygodnia: Wichita State Shockers

109-83 vs Evansville
86-67 @ Missouri State

Nie ma Rona Bakera, nie ma Freda VanVleeta, ale wciąż się trzymają. Konkurencja Shockers nie należy do najlepszych, ale od wielu spotkań dominują. Dość powiedzieć, iż jedyny zespół który dotrzymuje im tempa zdemolowali 86-45. Teraz to zespół bez gwiazd, ale bardzo zbilansowany, z atakiem i obroną w top 10. Zanosi się na ich daleki run w marcu i z pewnością będą zespołem, którego wszyscy będą chcieli uniknąć w pierwszych rundach.

Rozczarowanie tygodnia: Wisconsin Badgers

73-83 @ Ohio State
74-84 @ Michigan State

Dzwony w Madison biją na alarm. Defensywa przestała działać, a forma ni stąd ni zowąd znikła tuż przed turniejem konferencji. Oba spotkania słabsze miał Ethan Happ, co również wpłynęło na grę Badgers. Wisconsin w obu spotkaniach miało również duże problemy z celnym trafianiem do kosza, co przy niedziałającej defensywie jest ich gwoździem do trumny. W dodatku Big Ten jest niesamowicie zacięta w tymtym roku, a porażki z niżej położonymi zespołami konferencji mogą szybko zepsuć marzenia Badgers o tytule B10.

Notatki:

29-1

Jeden. Tyle spotkań zabrakło Bulldogs do perfekcyjnego bilansu w sezonie regularnym. Trzeci rok z rzędu przegrali u siebie z Brigham Young University (BYU). Zags prowadzili przez większość spotkania, mimo 16 strat i 13 chybionych wolnych. Ciężkie życie miał Przemek Karnowski podczas swojego senior night, gdyż center BYU – Eric Mika dominował w tym spotkaniu (10/14, 29 pts, 11 reb).

Watson w areszcie

PG Creighton Bluejays – Maurice Watson Jr. ostał aresztowany za rzekomą napaść seksualną. Sędzia ustalił kaucję w wysokości 750 000 USD dla byłego lidera asyst NCAA. Watson pod koniec stycznia doznał zerwania więzadła krzyżowego przedniego, kończąc sezon oraz karierę w NCAA. Watson został zawieszony przez uniwersytet.

Ruszają turnieje

Sezon regularny powoli dobiega końca i oznacza to turnieje konferencji. Obecnie w grze już jest sześć konferencji, a w sobotę będzie mieć miejsce pierwszy finał – w turnieju Ohio Valley. Największe konferencje do gry ruszają już za tydzień. Rozpiskę znajdziecie poniżej: