Tim Duncan kończy karierę!

Po 19 latach spędzonych w NBA i w organizacji San Antonio Spurs, Tim Duncan ogłosił, że ostatni sezon był ostatnim w jego karierze. Najlepszy silny skrzydłowy w historii ligi odchodzi z niej bez pompy, bez pożegnalnych wycieczek do hal różnych zespołów jak Kobe Bryant, ale także jak on z pięcioma pierścieniami na swoich palcach.

W barwach San Antonio Spurs, Tim Duncan wygrał pięć mistrzostw NBA. W 19 sezonach regularnych miał łączny bilans 1072-438 i z 71% zwycięstw jest najlepszym pod tym względem zawodnikiem w ostatnich 20 latach we wszystkich z czterech najważniejszych lig Stanów Zjednoczonych: NBA, NFL, MLB i NHL.

Duncan został wydraftowany z pierwszym wyborem przez Spurs w 1997 roku i jest jedynym zawodnikiem w historii NBA, który wygrywał mistrzostwa w trzech różnych dekadach. W ostatnich 17 latach, Spurs zawsze wygrywali co najmniej 50 meczów, co jest najlepszym wynikiem w historii ligi. W każdym z 19 sezonów Duncana, San Antonio miało co najmniej 60% zwycięstw.

40-letni Duncan liderował w ubiegłym roku lidze w defensywnym Real Plus-Minus (+5.41) i został trzecim zawodnikiem w historii NBA, który wygrał co najmniej 1000 meczów w sezonie regularnym oraz jedynym, który zrobił to w barwach jednej drużyny. Jest także jedynym obok Kareema Abdula-Jabbara zawodnikiem, który ma na swoim koncie co najmniej 26000 punktów, 15000 zbiórek i 3000 bloków.

Łącznie, Duncan 15-krotnie był wybierany do All-NBA Teams (10 razy do All-NBA 1st Team), a także 15 razy do All-Defensive Teams (8 razy do All-Defensive 1st Team), co w obu przypadkach jest rekordowym osiągnięciem w historii NBA. W swoim pierwszym sezonie w lidze wygrał nagrodę dla najlepszego debiutanta sezonu. Dwukrotnie był też wybierany MVP sezonu regularnego (2002 i 2003).

Pięciokrotny mistrz NBA trzy razy zdobył także nagrodę dla MVP Finałów (1999, 2003 i 2005). W trakcie swojej kariery 15 razy był także wybierany do All-Star Game. Łącznie w 1392 meczach na parkietach NBA, Duncan zdobywał średnio 19 punktów, 10.8 zbiórki, 3 asysty i 2.2 bloku w 34 minuty gry, rzucając ze skutecznością 50.6% z gry i 69.6% z linii rzutów wolnych.

Duncan jest obecnie liderem w historii San Antonio Spurs w liczbie punktów, zbiórek, bloków, minut, meczów oraz jest trzeci w liczbie asyst. Jego 841 double-doubles to piąty najlepszy wynik w historii NBA. W historii ligi jest także 5. w liczbie bloków, 6. w liczbie zbiórek i 14. w liczbie punktów.

Duncan jest także jedynym zawodnikiem w historii ligi, który zagrał ponad 9000 minut w play-offach. Jest także all-time liderem w historii play-offów w liczbie double-doubles, bloków, jest drugi w liczbie meczów, trzeci w zbiórkach i szósty w zdobytych punktach.


5x Mistrz NBA
3x MVP Finałów NBA
15x All-Star
1x MVP All-Star Game
2x MVP sezonu regularnego
10x All-NBA 1st Team
8x All-Defensive 1st Team
Rookie of the Year
Brązowy medal Igrzysk Olimpijskich

tim duncan

 

Legenda.

Paweł Mocek

Redaktor naczelny Enbiej.pl. Kiedy miał 12 lat obejrzał swój pierwszy mecz NBA, po czym wpadł w nałóg, z którego do dziś nie może się wyleczyć. Sympatyzuje z Miami Heat. Twórca Enbiej Insidera. Prywatnie wielki fan piłki nożnej.

31 komentarzy

  1. durin81 pisze:

    i jeszcze tylko jedno – gdy grał ON Tim D. patrząc na Lige nie czułem się tak strasznie obco- był K.B. był Leśny Wilk K.G. i zawsze solidnie jak nie wzruszona wieża stał i grał Tim.
    Teraz to już nie ma nikogo chyba , kto grał przeciw wielkim Bulls. Tim był ostatni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *