Eurobasket 2015 – scenariusze przed ostatnią kolejką fazy grupowej

Mam nadzieję, że nigdzie się nie pomyliłem. To wszystko jest naprawdę skomplikowane.

Grupa A

 • 15:00 Polska-Finlandia
 • 17:30 BiH-Rosja
 • 21:00 Francja-Izrael

Tu sprawa wygląda najprościej – pierwsze miejsce w tej grupie mogą zająć już tylko dwie drużyny, Francja lub Izrael. Dziś o 21:00 stoczą o nie bezpośrednie starcie. Zwycięzca wygra grupę, przegrany zajmie drugie miejsce. To jest pewne, bo zarówno Francuzi, jak i Izraelczycy pokonali Finlandię i Polskę.

To właśnie z Finami stoczymy walkę o trzecie miejsce w grupie. Zasady są podobne, jak w powyższym przypadku – zwycięzca awansuje z trzeciego miejsca, przegrany z czwartego. Przez wczorajszą porażkę z Izraelem straciliśmy (najlepsze możliwe określenie) szansę na miejsce drugie.

To jedyna grupa, w której znamy już wszystkie cztery awansujące drużyny. Bośnia i Hercegowina zagra z Rosją tylko o piąte miejsce.

Grupa B

 • 14:30 Serbia-Włochy
 • 17:45 Niemcy-Hiszpania
 • 21:00 Turcja-Islandia

W tej grupie jest już znacznie ciekawiej, a polecam śledzić jej losy, gdyż to właśnie stąd będzie pochodził nasz rywal w 1/8 finału. Już teraz wiadomo, że łatwo nie będzie. Pewni awansu są tylko Serbowie i Włosi, którzy zagrają dziś o pierwsze miejsce.

Na początku załóżmy, że Turcja pokona Islandię, bo chyba jednak pokona. Będzie miała wtedy bilans 3-2 i oczywiście pewny awans. Rozpatrzmy więc wszystkie cztery warianty rozstrzygnięć dwóch pozostałych spotkań:

– wygrywają Serbia i Niemcy

Serbia wygrywa grupę z 5-0, Włosi z 3-2 spadają na trzecie miejsce, bowiem przegrali w bezpośrednim pojedynku z Turcją, która wskakuje na drugą lokatę. Czwarte miejsce zajmują wówczas Niemcy, natomiast Hiszpanie żegnają się z turniejem. 1. Serbia, 2. Turcja, 3. Włochy, 4. Niemcy.

– wygrywają Serbia i Hiszpania

Serbia 5-0, natomiast bilans 3-2 mają aż trzy drużyny, Włochy, Turcja i Hiszpania. W małej tabelce decydować będą małe punkty w bezpośrednich spotkaniach tych zespołów, z czego najbardziej ucieszyliby się Hiszpanie, a najmniej Turcy. Wszystko przez mecz tych zespołów zakończony wynikiem 104:77 dla Hiszpanii. Włosi wygrali +7 z Hiszpanią i przegrali -2 z Turcją, więc w takim przypadku 1. Serbia, 2. Hiszpania, 3. Włochy, 4. Turcja.

– wygrywają Włochy i Niemcy

Włochy wygrywają grupę z 4-1, Serbia z takim samym bilansem zajmuje drugie miejsce. W tym scenariuszu wszystko jest proste, trzecie miejsce z 3-2 mają Turcy, czwarte z 2-3 Niemcy. 1. Włochy, 2. Serbia, 3. Turcja, 4. Niemcy.

– wygrywają Włochy i Hiszpania

Tak jak wcześniej, Włochy mają pierwsze miejsce, Serbia drugie, natomiast Turcja znów spada na czwarte miejsce przez porażkę z Hiszpanią. 1. Włochy, 2. Serbia, 3. Hiszpania, 4. Turcja.

 

Co zmieniłaby ewentualna porażka Turcji z Islandią? Turcy mieliby bilans 2-3 i w przypadku wygranej Niemiec z Hiszpanią awansowaliby tylko wtedy, gdyby Niemcy wygrały różnicą bodaj 50 punktów. Gdyby to Hiszpania wygrała, awansowałaby z trzeciego miejsca, czwarte mieliby Turcy, a sprawę pierwszego i drugiego rozstrzygnąłby wcześniej mecz Serbii z Włochami.

 

Grupa C

 • 15:00 Słowenia-Macedonia
 • 18:00 Chorwacja-Gruzja
 • 21:00 Grecja-Holandia

To jedyna grupa, w której znamy już zwycięzcę. Z pierwszego miejsca wyjdą na pewno Grecy, którzy wygrali wszystkie cztery spotkania i mają sporą szansę na komplet, bo grają z Holandią. Wiemy też, kto zajmie drugie miejsce – Chorwacja. Dalej mamy Słowenię z 2-2, a trzy pozostałe drużyny: Gruzja, Holandia i Macedonia mają taki sam bilans 1-3. Zbadajmy wszystkie osiem wariantów:

– wygrywają Słowenia, Chorwacja, Grecja

Trzecie miejsce zajmie wtedy Słowenia z 3-2, natomiast spośród trzech pozostałych drużyn do Lille pojadą Gruzini, głównie dzięki wysokiemu zwycięstwu z Macedonią (+15). Piąte miejsce dla Macedonii, szóste dla Holandii.

– wygrywają Macedonia, Chorwacja, Grecja

3. Macedonia, 4. Słowenia, 5. Holandia, 6. Gruzja

– wygrywają Słowenia, Gruzja, Grecja

3, Słowenia, 4. Gruzja, 5. Macedonia, 6. Holandia.

– wygrywają Słowenia, Chorwacja, Holandia

3. Słowenia, 4. Holandia, 5. Gruzja, 6. Macedonia

– wygrywają Słowenia, Gruzja, Holandia

3. Słowenia, 4. Holandia, 5. Gruzja, 6. Macedonia

– wygrywają Macedonia, Chorwacja, Holandia

3. Macedonia, 4. Słowenia, 5. Holandia, 6. Gruzja

– wygrywają Macedonia, Gruzja, Holandia

Najciekawszy scenariusz, bo mamy aż cztery drużyny z bilansem 2-3. W małej tabelce po 2-1 będą mieli Macedonia i Słowenia, natomiast 1-2 Holandia i Gruzja. Taka też będzie kolejność na czterech ostatnich miejscach, 3. Macedonia, 4. Słowenia, 5. Holandia, 6. Gruzja

– wygrywają Macedonia, Gruzja, Grecja

Tylko wtedy Słoweńcy mogą nie awansować. Mielibyśmy trzy drużyny z bilansem 2-3: Słowenię, Macedonię i Gruzję. Słowenia wygrała z Gruzją +11, Gruzja z Macedonią +15. Jeśli więc Słowenia przegra więcej niż 13 punktami, odpadnie. Gruzja ma tu pewny awans, zajmie trzecie miejsce jeśli Macedonia wygra mniej niż 19 punktami.

Grupa D

 • 15:30 Belgia-Ukraina
 • 18:30 Łotwa-Estonia
 • 21:30 Litwa-Czechy

Tu też chyba najprościej będzie, jeśli prześledzimy każdy możliwy wariant. Na tę chwilę mamy Czechy i Litwę z 3-1, Łotwę i Belgię z 2-2 oraz Ukrainę i Estonię z 1-3. Pewne jest tylko to, że zwycięzca meczu Czechy-Litwa wygra grupę. Tylko te dwie drużyny mają pewny awans.

– wygrywają Belgia, Łotwa, Litwa

Litwa wygrywa grupę z 4-1, Belgia, Łotwa i Czechy mają 3-2. Wszystkie zespoły awansują, ale kto z którego miejsca? Mała tabela: Łotwa wygrała zarówno z Czechami, jak i z Belgią i to ona zajmie w takim scenariuszu drugie miejsce. Trzecie Czechy, czwarta Belgia.

– wygrywają Belgia, Estonia, Litwa

Litwa zajmuje pierwsze miejsce, Czechy i Belgia mają taki sam bilans, ale to Czesi wygrali bezpośrednie spotkanie i dzięki temu mają drugie miejsce. Na takiej samej zasadzie Estonia zajmie czwarte miejsce, Łotwa piąte.

– wygrywają Belgia, Łotwa, Czechy

Czesi wygrywają grupę, znów mamy trzy drużyny z 3-2. Mała tabela, małe punkty – Litwa +17, Łotwa -8, Belgia -9. I taka też będzie kolejność.

– wygrywają Belgia, Estonia, Czechy

Czechy na pierwszym miejscu, Belgia dzięki buzzer-beaterowi Lojeskiego ( :) )z Litwą na drugim, Litwa na trzecim, Estonia na czwartym.

– wygrywają Ukraina, Łotwa, Litwa

Litwa wygrywa grupę, Łotwa dzięki wygranej z Czechami wskakuje na drugie miejsce, Czesi są trzeci. Ukraina wskakuje na czwartą lokatę i awansuje kosztem Belgii.

– wygrywają Ukraina, Łotwa, Czechy

Czechy wygrywają grupę, Litwa ma drugie miejsce, Łotwa trzecie, Ukraina czwarte.

– wygrywają Ukraina, Estonia, Litwa

Litwa wychodzi z pierwszego miejsca, Czechy zajmują miejsce drugie i… mamy cztery drużyny z bilansem 2-3. Kto wyjdzie z grupy? Estonia i Ukraina!

– wygrywają Ukraina, Estonia, Czechy

Podobnie jak wyżej, tylko że to Czechy wygrywają grupę, a Litwa ma miejsce drugie.

 

Mam nadzieję, że nigdzie się nie pomyliłem. To wszystko jest naprawdę skomplikowane.

Wojtek Żuławiński

Fan Orlando Magic, człowiek od statystycznych ciekawostek. Prawdopodobnie rekordzista świata w liczbie godzin spędzonych na basketball-reference.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *