Austin Rivers Game

„To jest ten jeden raz, kiedy możesz być tatą a nie trenerem” – mówił CP3 do Doca Riversa na początku czwartej kwarty, kiedy jego syn Austin doprowadzał fanów Rockets do płaczu, a potem mieszał wyimaginowaną zupę jakby był Jamesem Hardenem. Przez tamte 5 minut był Jamesem Hardenem. Po tym jak sam siebie posadził na parkiecie crossoverem w Game 2, dzisiaj był nie do zatrzymania przez 5 minut meczu nr 3, który wygrał dla Clippers runem 23-0 na przełomie trzeciej i czwartej kwarty, a sam zdobył w jego trakcie 14 punktów.

Na 3:28 przed końcem trzeciej ćwiartki Clippers mieli tylko 5 punktów przewagi i cały czas był to wyrównany mecz. Wtedy Rivers trafił za trzy, po chwili spenetrował na Jamesie Hardenie i skończył akcję z faulem. Chwilę później dołożył kolejny prosty lay up, kolejny and-one i floater. W 3 minuty zrobiły się 22 punkty przewagi. Clippers dobili Rockets na początku czwartej kwarty, kiedy Rivers trafił za trzy w twarz Jasona Terry’ego, potem ugotował zupę, która tego dnia nie była za słona.

Austin skończył ten mecz z 25 punktami i znowu był bardzo dobry w obronie, stając się x-factorem i człowiekiem, którego brakowało Clipps z ławki przez cały sezon regularny. Był tym kolesiem, który rzucał zwycięski buzzer-beater w Chapel Hill w 2012. Dick Vitale krzyczał „unbelievable” przed swoim telewizorem.

Obwodowa obrona Rockets kulała nie tylko przy Riversie, bo J.J. Redick również zagrał fantastyczne spotkanie, a Clippers zabijali Hardena i Terry’ego przez proste stawianie zasłon. Redick co rusz urywał się swojemu obrońcy, zdobył 31 punktów na skuteczności 11/14 z gry i 5/6 za trzy. Redick w całym meczu miał tylko 34 kontakty z piłką, a gdy już wychodził zza zasłony to z reguły nie miał już nikogo obok siebie. Trevor Ariza wszystkich dziur nie może łatać.

Do gry wrócił Chris Paul, który miał spokojne 23 minuty z 12 punktami i 7 asystami, grał pasywnie i rzadko penetrował, ale nie było potrzeby żeby się przemęczał. Blake Griffin miał 22 punkty i 14 zbiórek, ale też 7 strat i ogólnie nie grał aż tak dobrego meczu jak mogą mówić jego statystyki, popełniał zbyt dużo prostych błędów.

DeAndre Jordan miał 6 punktów i 15 zbiórek, tym razem zagrał 36 minut i Clippers byli z nim na parkiecie +36. +36. James Harden wciąż boi się penetrować przeciwko Jordanowi i nie umie wymuszać fauli (tylko 5 razy stawał na linii w tym meczu), a w drugiej połowie gospodarze odcięli mu loby do Howarda, jedną z niewielu broni, która pozostawała Rockets w tej serii. Z Jordanem na parkiecie Clippers mieli Defensive Rating 87.9 i Net Rating +44.5.

Harden zagrał na 25 punktów i 11 asyst przy skuteczności 8/16 z gry, ale popełnił 5 strat i był fatalny w obronie. Mimo dobrych statystyk, Harden nie miał w tej serii dobrej kwarty poza czwartą w meczu nr 2 i jego drużyna nie ma prawa wygrać żadnego spotkania w tej serii, jeśli nie wróci do gry z regular season. Doc Rivers zabił Kevina McHale’a w pojedynku trenerów i ma sposób na zatrzymanie niemal każdej ofensywnej opcji Rockets.

Dwight Howard miał słabszy dzień i nie zdobył żadnych punktów w drugiej połowie, po tym jak miał 14 w pierwszej. Poza tym zebrał 14 piłek i miał 2 bloki. Rockets dostali przyzwoite wsparcie w ataku od Terry’ego (13 punktów) i Jonesa (12), poza tym dwucyfrową zdobycz mieli Ariza (10) i Brewer (11), ale to Clippers znaleźli w tym meczu swoją głębię składu, a ich ławka zniszczyła ławkę gości. Oprócz Riversa dobry mecz zagrał Jamal Crawford (tylko 12 punktów, ale przy tym 3 asysty i 6 przechwytów, a także mądra gra i nieforsowanie rzutów), a Spencer Hawes dał dobre 11 minut.

Rockets muszą uruchomić normalny poziom u Hardena i Howarda, bo to był cud, że trzymali się przez 33 minuty tego meczu tak blisko Clippers. Chyba tylko dlatego, że Blake Griffin miał słabsze spotkanie niż zwykle. Kevin McHale nie ma pomysłu na grę i nie wie jak odpowiedzieć na wszelkie usprawnienia stosowane przez Doca Riversa, ławka Rockets przegrywa z ławką Clippers, a ich katem okazuje się być Austin Rivers. Chris Paul może spokojnie wracać i już powoli szykować się na swoje upragnione finały konferencji, bo jeśli Rockets dalej będą tak grać, to ta seria skończy się w 5 meczach. Game 4 w niedzielę o 2:30.