Wysoki koszt sweepa Cavaliers

Przez całe spotkanie zwycięstwo Cavs nie podlegało dyskusji. Najsłabsza połowa Celtics w serii została okupiona aż 21-punktową stratą. W drugiej połowie gospodarze próbowali walczyć, ale LeBron James (27 pkt, 10 zb, 8 as) i Kyrie Irving (24 pkt, 11 zb, 3 as) nie pozwolili zbliżyć się Celtics na mniej niż 6 oczek. W kontekście drugiej rundy ostatni mecz serii Cavaliers z Celtics był ważny z powodu straty dwóch zawodników – Kevina Love (kontuzja ramienia) i J.R. Smitha (wyleciał za uderzenie Jae Crowdera i zapewne otrzyma więcej niż jedno spotkanie kary). Do wspomnianej dwójki może dołączyć jeszcze Kendrick Perkins, którego zachowanie również zostanie poddane ocenie przez ligę.

Celtics rozpoczęli spotkanie z Jae Crowderem, który już od początku spotkania miał zająć się kryciem LeBrona.  Na ławce usiadł Marcus Smart. Cavs zaczęli od wysokiego prowadzenia 8-17. Obrona Celtics raz po raz rozbijana była prostymi pick&rollami z Mozgovem w roli głównej. Jedynym naprawdę ciekawym wydarzeniem był najprawdopodobniej wybity bark Kevina Love, który natychmiast udał się do szatni. Przewaga Cavs utrzymywała się przez cały czas w podobnych rozmiarach. Wiele akcji przechodziło przez LeBrona, który w pierwszej kwarcie zarobił aż 5 asyst. Kwartę zakończył trójką Kyrie Irving, który ustalił wynik na 19-29. Pod koniec pierwszych 12 minut doszła wiadomość z szatni, że Kevin Love nie powróci do dzisiejszego meczu i jego kontuzja może okazać się bardziej poważna.

W drugiej odsłonie obraz gry specjalnie nie uległ zmianie. Po trójce LeBrona przewaga Cavs urosła do 23-35. Celtics słabą dyspozycję na deskach okupili sporą liczbą punktów drugiej szansy. Run gości trwał dłużej, bo atak gospodarzy kompletnie się załamał. Stevens próbował grać small ballem, ale nie przynosiło to rezultatu. Na 6:36 do końca drugiej kwarty było już 23-41. Po przerwie na żądanie Celtics zanotowali run 7-0. Dobre momenty miał Sullinger (w całym meczu miał 21 punktów – najwięcej od powrotu po kontuzji). Niestety trwało to tylko chwilkę. David Blatt szybko opanował sytuację i po chwili rozmowy ze swoimi zawodnikami gra wróciła do poprzedniego obrazu, a przewaga Cavs znowu rosła. Nie rozumiem dlaczego Kendrick Perkins nie został wyrzucony z boiska w starciu z Jae Crawderem. Sędziowie potraktowali byłego Celta bardzo pobłażliwie za uderzenie przeciwnika. Niestety w wyniku tego wydarzenia gra niepotrzebnie bardzo się zaostrzyła. Cavs wygrali pierwszą połowę bardzo wysoko 36-57. Na niski wynik Celtics wpływ miała postawa dotychczasowych liderów serii – Turner i Thomas byli 0/11 z gry.

Nie może się podobać to co zrobił J.R. Smith na początku drugiej połowy. Przepychając się przy zbiórce Smith uderzył Crowdera w sposób przypominający cios World Peace’a na Hardenie. Tym razem sędziowie bez dłuższego namysłu wykluczyli z gry zawodnika Cavs. Niestety w wyniku tego incydentu z kontuzją kolana zszedł z boiska również zawodnik z Bostonu. Krycie LeBrona przejął Brandon Bass. Celtics grali źle. Popełnialni mnóstwo głupich fauli, pudłowali z linii na potęgę, nie istnieli na tablicy. Rzadko widzi się aż tak brzydkie spotkanie, kiedy skuteczność obu drużyn nie przekracza 40%. Dopiero w drugiej połowie kwarty zaskoczył Isiah Thomas. Cavs zabolało 4 przewinienie Mozgova, który z powodu braku Love’a otrzymywał solidne minuty. Na boisku po raz kolejny musiał pojawić się Perkins. Celitcs zanotowali spory run i przez chwilę udało się im zmniejszyć stratę do 9 punktów. Z resztą po udanej dobitce Sullingera na końcu kwarty wynik brzmiał 61-70. To była nie tyle dobra kwarta Celtics, co realnie najsłabsza ćwiartka w tej serii Cavs.

Temperatura w czwartej kwarcie rosła z minuty na minutę. Trójkę trafił Sullinger. Świetny blok na Irvingu zaliczył Smart. Żałuję, że Stevens nie dał mu więcej szans w tym spotkaniu, bo obok Sullingera był najjaśniejszą postacią Celtics w tym spotkaniu. Bardzo ważną trójkę trafił Irving, która nieco zatrzymała atak gospodarzy. LeBron i Uncle Drew wzięli na siebie cały ciężar zdobywania punktów. Celtics mieli swoje szanse, ale fatalnie pudłowali z rzutów wolnych (aż 13 spudłowanych wolnych w całym spotkaniu!). W Cavs świetną zmianę dał Iman Shumpert, który rewelacyjnie zastąpił J.R. Smitha. Przewaga Cavs wróciła do bezpiecznych rozmiarów (75-91 na 3:14 do końca). Cavs takiej przewagi nie stracili, chociaż wcale nie było to takie dalekie (co by było gdyby Datome trafił trójkę na 30.8 sek do końca przy stanie 93-99…). Sędziowie popełnili przynajmniej dwa spore błędy na korzyść Celtics (Thomas przeszkodził Jamesowi wyrzut piłki z auty i w innej akcji faulował Irvinga, który potem popełnił stratę). Ostatecznie Cavs wygrali 93-101 i zakończyli serię sweepem.

Podsumowanie

Co wiemy o Cavs po tej serii? Na pewno LeBron James i Kyrie Irving są w formie. Dużo dobrego można również powiedzieć o obronie drużyny z Ohio. Mozgov, J.R. Smith i Iman Shumpert wykonują rewelacyjną pracę. Można również liczyć na Tristana Thompsona. Przy zwiększonych minutach Jamesa i Irvinga nie gra tak bardzo roli słabszy Dellavedova. Boleć będzie absencja Smitha, bo James Jones nie wygląda najlepiej. Cavs zdani są więc na Shumperta. Ogólnie rotacja zawęża się do zaledwie ośmiu zawodników, z czego rezerwowy unit to – Jones, Dellavedova i Perkins. Nie wiem na ile gotowy do gry jest Marion i Miller. Nie ma informacji o ich kontuzjach, ale w całej serii nie zagrali nawet minuty. Ogólnie kadrowo wygląda to słabo… Nie chcę być złym prorokiem, ale LeBron i Kyrie będą zmuszeni grać po 45 minut w meczu (dzisiaj LeBron grał 46:22, a Irving 43:17). Po powrocie Smitha sytuacja wcale nie wygląda dużo lepiej. Seria z Bykami może być diabelnie trudna. Powiem więcej, im będzie dłuższa więcej szans daje dysponującym szerszym składem Bykom.

O pełne podsumowanie sezonu Celtics pokuszę się w innym wpisie. Szkoda ostatniego spotkania i dramatycznie słabej pierwszej połowy. Trzeba jednak powiedzieć, że Zieloni są zespołem przynajmniej o kilka poziomów słabszym od Cavs. Indywidualnie nie ma w tym zespole ani jednego All-Stara. Różnica potencjału nie mieści się na jakiejkolwiek skali. Sam awans do play-off jest dla tej młodej drużyny olbrzymim sukcesem, a zdobyte doświadczenie będzie procentować. Kto by pomyślał, że ta drużyna zdobędzie w tym sezonie 40 zwycięstw!