Okiem czytelnika: CCPrice przedstawia draft 2015 #9 Justise Winslow

Wiele zespołów zapewne marzy o zawodniku takim jak Michael Kidd-Gillchrist, jeszcze bardziej chcieliby MKG z rzutem za 3. W klasie 2015 jest jednak odpowiedź na takie prośby, a mianowicie: Justise Winslow

Justise Winslow

Ur. 26.03.1996

Pozycja: SF/SG

Wzrost: 6’7 (201 cm)

Waga: 230 lb (104 kg)

Uczelnia: Duke

Statystyki (per game) 2014-15:

Rozgeranych spotkań: 31

Min: 28.2

Pts: 12.4

Reb: 5.8

Ast: 2.0

Stl: 1.3

Blk: 0.7

TOs: 1.8

PFs: 2.8

FG%: 47.9%

FT%: 59.8%

3PT%: 39.8%

 

Winslow jest przedstawiany jako jeden z czołowych, jeśli nie najlepszy obrońca obwodowy tej klasy. Czy freshman Duke rzeczywiście jest aż tak dobrym plastrem na rywali? Zapraszam do lektury.

Jednak zanim przejdziemy do defensywy, spójrzmy na warunki fizyczne Winslowa. Świetny wzrost i waga jak na SF w lidze. Bardzo dobry atleta, bardzo szybki, kończy nad obręczą. Przyzwoita rozpiętość ramion (6’10). Nie boi się wykorzystywać swych warunków fizycznych i wchodzi w kontakt. Korzysta ze swojej przewagi fizycznej i wchodzi w post up. Świetny zbierający jak na swoją pozycję (8.0 per 40). Dobry w kontrach, dobrze wypełnia linie, jak i samodzielnie prowadzi akcję. Notował  1.15 PPP w transition offense w sezonie regularnym.

Pora na największy atut Justise’a – defensywę. Wszechstronny. Może bronić pozycję od 1 do 4 bez najmniejszego trudu. Wkłada w nią wielki wysiłek, czasem dosłownie „lata” po parkiecie. Czołówka klasy w on ball defense. Świetna praca na nogach, szybka reakcja, bardzo dobre fundamenty. Zawsze ustawiony w dobry sposób, przewiduje i dobrze czyta zagrania rywala.  Świetne instynkty jako blokujący i przechwytujący. Off ball defense charakteryzują statystyki 1.7 stl i 1.0 blk per 40.  Zawsze mądrze podejmuje decyzję jak się ustawić, aktywny w próbach zabrania piłki. Zdolnościami i charakterem pokazuje iż ma zadatki by być jednym z najlepszych lockdown defenderów w lidze.

Bardzo inteligentny koszykarsko zawodnik, na obu końcach parkietu. Zawsze skupiony. Chętnie rywalizujący, ale znający granicę. Grający mocno i twardo, nigdy nie odpuszczający, zwłaszcza w defensywie. Świetny defensor zarówno zespołowy, jak i indywidualny. Doskonale znający swoje ograniczenia, nie robiący nic ponad swoje możliwości. Znany w środowisku jako ciężko pracujący człowiek. Zawodnik zespołowy, nie grający pod siebie. Przeciętne zdolności rozgrywającego, posiada także przyzwoitą wizję. Chętnie dzieli się piłką.  Podejmuje dobre decyzję. Odnajdzie się zarówno w systemie, jak i w szaleńczej, szybkiej grze.

Przed sezonem krytykowano jego zdolności zza łuku, ale super defensor z prawie 40% zza łuku? Poczynił znaczny postęp w tym sezonie. Dodatkowo oddawał średnio 3 rzuty zza łuku w RS, więc wynik nie przypadkowy. W sytuacjach spot up oscylował wokół 1 PPP. Mimo dobrej trójki, słaby na midrange. Poniższy cytat zapożyczony z ESPN wszystko wyjaśnia: „While his 3-point shooting has been solid, he’s been shooting historically low percentages on his 2-point field goals.” Wciąż słaby na linii wolnych, powinien podnieść jednak tą statystykę do ok. 70% w następnych 2-3 sezonach. Słaby kreator, polegający głównie na fizyczności. Przeciętne panowanie nad piłką.

Pytania w jego przypadku budzi jego upside. Czy będzie czymś więcej niż specjalistą od defensywy? Czy będzie trafiał z wystarczającą równością w lidze? Niektórzy eksperci twierdzą iż jeśli poprawi swoją ofensywę i rzut ma szansę zostać all-starem. W najgorszym wypadku być trochę bardziej cenionym Tony’m Allenem.

W statystykach rozgrywek akademickich nie zdominował, głównie z powodu iż nie był główną postacią Blue Devils. W RS zanotował 4 double-double, wszystkie z punktami i zbiórkami, wszystkie w drugiej połowie sezonu. Wynika to głownie z tego iż Coach K znacznie zwiększył jego minuty, wcześniej grywał po 20-25 minut, w drugiej połowie sezonu już 30-40. PER Winslowa wynosi 20.5, defensive rating 95.1, true shooting 55.8%. Usage rate wynosi 22.7.

Podsumowując: Wybór pewny, o zerowym ryzyku. Mądry zawodnik, dobrze wiadomo czego się po nim spodziewać. Ze względu na charakter, małe szansę bycia bustem. Bazujący głównie na atletyzmie, jednak jego etyka pracy może rozwinąć jego skill set. Brakuje mu małej iskry szaleństwa, nieprzewidywalności w grze. Najgorsza przyszłość? Elitarny role player. Najlepsza? All-star. Przyszły członek all-defensive teamów.

Potencjalne kierunki:

Atlanta Hawks –  Jastrzębie mimo nie posiadania wyboru w top 5, naprawdę mają w czym wybierać. Winslow jest najmądrzejszym spośród zawodników po których mogą sięgnąć. Powinien bez trudu odnaleźć się w systemie i być może zastąpić DeMarre Carrolla w S5.

Boston Celtics – pomysł intrygujący, atletyczny duet Smart – Winslow byłby świetny do oglądania. Gdyby James Young dostał szansę gry przy tej dwójce, Celtowie mieliby naprawdę dobry młody backcourt, plus dwaj stoperzy na obwodzie (Smart/Winslow).

Denver Nuggets – potencjalny zastępca Wilsona Chandlera w Denver. Przy Lawsonie, Winslowu i Fariedzie defensywa Samorodków wyglądałaby naprawdę dobrze.

Gdzie zakapiory widziałyby „nowego” MKG? Zapraszam do komentowania:)

Komentarze do wpisu: “Okiem czytelnika: CCPrice przedstawia draft 2015 #9 Justise Winslow

  1. Pięknie jakby do indiany trafił i grał wymiennie z PG
    Opis trochę mi się z kimś kojarzy tak więc pytane czy to morze być kolejny Jimmy Butler?

  2. Akurat Faried nie jest najlepszym obrońca ;) i po co zastępować Carrolla? If it isn’t broke, don’t fix it. Poza tym jak zawsze super, a sam Winslow to gracz, którego chętnie bym wybrał. All – Star to wysokie progi, ale Defensive teams wydają się być jak najbardziej w zasięgu. W NBA juz raczej czwórek nie pokryje, acz na samym obwodzie może byćc postrachem. Ciekawe, czy w ataku będzie grał post up, wszak to inny poziom fizyczności.

  3. Zdecydowanie typ Indiany mi leży. Niekoniecznie wymiennie , ale nawet w parze z Georgem. Frank Vogel ceni takich graczy. Kolejna opcja to Spurs, myślę, że Pop doskonale zrobiłby z niego użytek. Nie obraziłbym się, gdyby trafił do Chicago.

    1. Są jakieś przecieki, odnośnie handlowania pickami (wyborem), przez drużyny z pozycji 7,8,9? Bo dotankowują, aż miło i raczej nie po to, aby uszczęśliwić POP’a na 67 urodziny, defensywnym killerem (jeszcze obok „Kałaja”).
      Vogel i Thibodeau, też go raczej w tym sezonie nie zobaczą. Co nie zmienia faktu, że pasowałby dla każdego z nich.

  4. Do Indiany ma takie same szanse trafić jak do Bostonu, 0,5 meczu różnicy między nimi. Wydaje mi się, że każdy z zespołów: Nuggets, Hawks, Heat, Celtics i Pacers ucieszyłby się z takiego gracza, zwłaszcza jeżeli rozwinie się w kierunku tego, co obecnie potrafią Butler albo George.
    W każdym razie ciekawy zawodnik, zobaczymy co napiszesz o Oubre, który jest w mockach w tym samym rejonie i gra na tej samej pozycji, więc siłą rzeczy będzie sporo porównań między nimi.

  5. Oubre będzie bardziej PG13. Uwielbiam tego zawodnika, prawdopodobnie najwyższy upside w tej klasie ma. Bardzo wiele musi rozwinąć, ale ma świetne predyspozycje zarówno do ataku jak i obrony. Winslow ma ograniczony upside, ale jest jednym z mądrzejszych graczy w tej klasie , i na dobrą sprawę nadałby się wszędzie.

  6. Zaryzykuję tezę, że Winslow pójdzie wyżej. Widzę go w Detroit, którzy po trade deadlinowych szaleństwach dalej nie mają SF. Pal licho Porciginsa, Hezonję, czy Cauley-Steina, powinni wziąć Winslowa.

  7. Justise Winslow to jeden z moich ulubionych zawodników z tego draftu. Chciałbym go zobaczyć w Denver obok Farieda. Rzeczywiście w Detroit przydałby się najbardziej.

  8. Pistons potrzebują SF na gwałt, więc albo Johnson, albo Winslow. Ewentualnie Hezonja, ale tu jest za duży bust-alert, więc odpuściłbym.

Comments are closed.