Okiem czytelnika: CCPrice przedstawia draft 2015 #8 Kristaps Porzingis

„If he was playing in college, he would probably be in the conversation for the No. 1 pick”. Tym oto zdaniem ESPN przedstawia dzisiejszego bohatera. Brak college’u zdradza iż mowa o europejczyku, a mianowicie jest nim: Kristaps Porzingis

Kristaps Porzingis

Ur. 2.08.1995

Kraj: Łotwa

Pozycja: C/PF

Wzrost: 7’1 (215 cm)

Waga: 220 lb (100 kg)

Klub: Baloncesto Sevilla (Liga ACB)

Statystyki per game 2014-15:

Rozegranych spotkań: 23 (ACB) / 16 (Eurocup)

Min: 21.7 / 20.9

Pts: 9.8 / 11.6

Reb: 4.5 / 4.1

Ast: 0.4 / 0.8

Stl: 0.8 / 0.9

Blk: 1.0 / 1.2

TOs: 1.0 / 1.6

PFs: 2.9 / 2.1

FG%: 45.5% / 55.6 %

FT%: 74.5% / 70.7%

3PT%: 30.8% / 45.9%

PER: 18.5 / 23.2

 

 

Kolejny europejski talent w top 10, tym razem, podkoszowy. Kristaps zgłosił się już do draftu 2014, jednak wycofał się po dniu. Urodzony w Ventspilsie zawodnik posiada także brata grającego profesjonalnie, jednak o znacznie mniejszych zdolnościach. Lecz czym takim charakteryzuje się Łotysz iż ESPN tak się o nim wypowiada?

Porzingis posiada przede wszystkim świetne warunki fizyczne, bardzo dobry wzrost na centra w NBA. Atletyczny zawodnik, mobilny jak na swoją pozycję. Kończy bezproblemowo nad obręczą. Naprawdę dobry na kontrach, 1.5 PPP w 22 zagraniach w obecnym sezonie, korzysta z szybkości lepszej niż u większości big manów. Cel lobów, ze względu na zasięg/atletycyzm. Dzięki swoim warunkom udanie walczy na ofensywnej zbiórce, średnia 3.0 per 40. Korzysta ze swojej mobilności w defensywie, szybko nadgania rywali w P/R. Dzięki swojemu zasięgowi ma zadatki na częściowego rim protectora, głównie na pozycji nr 4, nie posiada wybitnych instynktów, ale szybko odrywa się od ziemi.

Dobry w ofensywie. Przede wszystkim posiada zdolność rozciągania ofensywy rzutami zza łuku. Jest jednym z dwóch wysokich którzy przekraczają 30% zza łuku, przy więcej niż jednej próbie na spotkanie. Posiada spory zasięg, zapewnia dobry sparing, ciężki do zablokowania, ze względu na wzrost oraz wysoko umieszczony punkt wypuszczenia piłki. Zdobywa 1.11 PPP w sytuacji catch and shoot. To właśnie rzut jest jego największą zaletą obecnie.  Gra zarówno pick & roll, jak i pick & pop. Rzuca po zasłonach, notuje 1.16 PPP w tym typie zagrania. Zdolny do rzutu of the dribble, mimo słabej kontroli na piłką, może trafić 2-3 takie na spotkanie. Potrafi wygrać pojedynek 1 na 1 z jego kryciem. Dobry off ball movement, jest szybszy od większości wysokich i z tego korzysta. Mimo braku siły i twardości, potrafi zagrozić w post up, głównie post turnaround oraz post fadeaway shotami.

Kolejną zaletą Porzingisa jest jego upside. Wciąż młody, może poszerzyć swój wachlarz zagrań. Dosyć doświadczony, w draft day będzie po dwóch sezonach gdzie grał +15 min. Jeśli zostanie wybrany przez zespół, który zagwarantuje mu spokojny rozwój, ma szansę być naprawdę wartościowym zawodnikiem.

Główną wadą Łotysza jest jego siła, a raczej jej brak. Brakuje mu siły/masy na poziomie NBA. Pokazuje to waga zaledwie 220 funtów, mniej niż np. Stanley Johnson, nominalny SG/SF. Z tego powodu ma wielkie problemy w obronie przeciwko większym wysokim, z łatwością przepychany, słaby zbierający z tego powodu, głównie po bronionej stronie. Jego obrona polega głównie na jego zasięgu. Nie wchodzi w kontakt, nie wchodzi w post up, nie kończy przy asyście rywala.

Słaby podający, zanotował zaledwie 41 asysty przez 1813 minut od 2012 roku. Nie zauważa otwartych kolegów. Słaba wizja. Nie reaguje na ustawienie defensywy, samodzielnie decyduje co zrobi. Brakuje mu wielu instynktów, świadomości ofensywnej i defensywnej.

Powoli wykazuje wzrost umiejętności defensywnych, poprawia technikę oraz dyscyplinę defensywną. Poprawia defensywę P/R. Nabiera się na zmyłki, fałsze ze strony atakującego. Może wpadać w problemy z faulami.

Pytania budzi jego przystosowanie do realiów NBA. Wielki talent, lecz nie wiadomo jak sobie da radę. Na jakiej pozycji będzie bardziej efektywny? Na jakiej pozycji powinien bronić? Powinien trafić do ułożonej ekipy, która będzie umiała dobrze wykorzystać jego potencjał.

Podsumowując: Spory talent. Świetny do rozciągania obrony rywala. Jeśli nabierze masy, potencjalne zagrożenie w post up. Musi jednak trafić do organizacji mającej pomysł na niego, tylko w takich warunkach Kristaps harmonijnie się rozwinie, w innym wypadku będzie budził wiele znaków zapytania.

Potencjalne kierunki:

Atlanta Hawks – Kristaps powinien trafić do organizacji typu Spurs. Jak wiemy Spurs taki nisko w drafcie nie spadną, więc może ich mała namiastka? Na chwilę obecną wydaje się być to najodpowiedniejszy kierunek dla Łotysza.

Denver Nuggets – wszystko zależy od tego kto zostanie nowym trenerem Samorodków. Kristaps świetnie by rozciągał defensywę rywali, dodając jeszcze więcej atletyzmu do ekipy z Denver.

Sacramento Kings – teoretycznie najgorszy kierunek. Organizja zarządzana niekiedy w „chory” sposób, więc Kristaps miałby nienajlepsze warunki do rozwoju. In plus potencjalna współpraca z DMC, który powinien nauczyć go wielu rzeczy.

Detroit Pistons – nieznana jest przyszłość Monroe, więc Porzingis mógłby częściowo wypełnić lukę po jego ewentualnym odejściu. Sprawdziłby się w grze inside-outside, a SVG powinien dobrze wpasować go do systemu. Dodatkowo zapewniłby o wiele lepszy sparing dla Tłoków. O obronę i zbiórki nie musiałby się martwić, ze względu na postać Drummonda obok niego.

Komentarze do wpisu: “Okiem czytelnika: CCPrice przedstawia draft 2015 #8 Kristaps Porzingis

  1. W espn szumnie go zapowiadają ale mówiąc szczerze ja nie jaram się tym gościem. Widziałem go pare razy w ACB i nawet raz na żywo w eurocup i uważam, że na razie daleko mu do poziomu NBA. Zbiórkę ma taką sobie(gorszą na pewno od takiego Kostasa Papanikolau z Rox- porównując ich grę z ACB)blok też nie wybitny + wspomniana mała waga. Chłopaka nie skreślam ale na pewno jest mniej gotowy do NBA niż byli Mirotic i Kostas kiedy latem przychodzili do ligi

  2. Ten brak siły czyni go pierwszym, którego oznaczam w tej klasie jako ,,bust alert”. Nie jestem pewien, czy właśnie Kings nie byliby dla niego idealni, przydałaby im się ofensywna, rozciągająca grę czwórka, o zbiórki i punkty z Paint zadba DMC. O pozycji centra w NBA może zapomnieć, jak wazy 100 kg to i przez PF będzie przestawiany, a i sam tyłem nie pogra, może poza fadeawayem z poldystansu.

  3. UWAGA! Jeśli kogoś interesują nagrody rozdane poszczególnym zawodnikom w konferencjach, link poniżej;) W artykule od nr 10, jeśli zawodnik dostał jedną z tych nagród, zostanie to wspomniane.
    Kaminsky pokonał Russela i został MVP konferencji. Okafor = dominacja! Cauley-Stein – DPOY. Karnowski również nagrodzony.
    Polecam zwrócić uwagę na Xaviera Rathana-Mayesa z FSU. Kumpel Wigginsa który umię grać.

    http://www.draftexpress.com/article/2015-NCAA-Postseason-Conference-Awards-4834/

  4. Jak oceniasz szanse Przemka na nba? Zglosi sie do draftu w tym roku?

  5. W tym nie. Za rok weźmie udział, a racji iż będzie po 4 roku w NCAA.
    Wciąż powinien wiele poprawić, ale na wybór 2 rundy, może końcówki pierwsze, ma szansę. Byle tylko nie dał sobie zabrać minut na rzecz Sabonisa.

  6. Porzingisa nie znam. Chudy, fakt, ale w 2 lata zrobią z niego kobyłę, co będzie miało też negatywne skutki,- ktoś ciekawie to ostatnio opisał od strony anatomii.
    Fajny link. Ciekawe nazwiska grają w tej NCAA -Gary Payton, Juwan Howard, Larry Nance, Wesley Person:-) …no i Sabonis!!

  7. @Amon nazwisko zobowiązuje i Gary II został królem przechwytów NCAA!
    A propos, na tygodniu będzie Looney więc radzę uważać;)

Comments are closed.