Okiem czytelnika: CCPrice przedstawia draft 2015 – #3 D’Angelo Russell

Po dwóch podkoszowych pora na obwód, dzisiejszą gwiazdą wieczoru jest – D’Angelo Russell.  Inaczej zwany Westbrookiem NCAA, identyczna dominacja. Zapraszam do lektury!

 

D’Angelo Russell

Ur. 23.02.1996

Pozycja: SG/PG

Wzrost: 6’5 (196 cm)

Waga: 180 lb (82 kg)

Uczelnia: Ohio State

Statystyki (per game) 2014-15:

Rozegranych spotkań: 30

Min: 33,2

Pts: 19,3

Reb: 5,8

Ast: 5,2

Stl: 1,6

Blk: 0,2

TOs: 2,8

PF: 2,1

FG%: 46,2%

FT%: 75,0%

 

Długo mówiono o Mudiay’u jako o najlepszym obwodowym w klasie 2015, obecnie Russell jest nazywany jedynym który może zrzucić z #1 Okafora. Sam Phil Jackson głośno wyraża swoje zachwyty nad freshmanem Ohio State. Co takiego posiada Russell?

Przede wszystkim jest ofensywna maszyna, zdolna do wszystkiego. Zacznijmy od transition offense. Nie stanowi dla niego żadnego problemu zagranie coast to coast, posiadający zestaw dryblingów w pełnym biegu (crossover, behind the back etc.). Groźny z każdego miejsca na połowie rywala, spot up czy pull up jumper nie robi Russellowi żadnej różnicy. W pojedynkach 1 on 1 bardzo mocny, izolacje, P/R, świetnie się czuje w każdym z tych wariantów. Grając jako PG i mając niższy matchup, wchodzi do post up, z dobrym skutkiem. D’Angelo jest prawdopodobnie najlepszym ofensywnym graczem w całej klasie, wszechstronności ofensywnej może zazdrościć mu większość rywali zarówno z NCAA jak i NBA. Statystyki points per play Russela z pierwszych 21 spotkań sezonu:  transition offense:  1,08 PPP, spot up: 1,23 PPP, off the dribble: 1,16 PPP, isolation: 1,29 PPP, P/R: 0,93 PPP, post up: 1,14 PPP. Jak widać tylko akcje P/R nie przynoszą powyżej punktu na zagranie.

Russell nie ogranicza się jednak tylko do zdobywania punktów własnoręcznie. Posiada dobrą wizję, dostrzega otwartych kolegów. Gra zespołowo, wykorzystuje podwojenia na jego osobie. Dzieli się piłką na kontrach, podaje celnie, pozwalając tym samym na rzut będąc w rytmie. Dobre podania w akcjach P/R, widzi strzelców, świetnie dobiera typ podania wymaganego w danej sytuacji. Zagrożenie triple-double, prawdopodobnie dokona TD jako pierwszy z nadchodzącej klasy. Czasem nieostrożny z piłką, w konsekwencji straty.

Fenomenalna ofensywa, czyżby jednostronny gracz? Nic z tych rzeczy! Russell nie jest wybitnym defensorem, ale zmotywowany potrafi wyłączyć rywala z gry. Wymusza straty, dobrze czyta linie podań i je przerywa, świetny zasięg rąk (6’9). Póki co nie wkłada nadmiaru energii do gry w defensywie, czasem sprawiając wrażenie braku chęci, nie przykłada się także czasami, powinien wkładać większą intensywność w swoje działania. Posiada jednak niezły upside defensywny, zwłaszcza w kwestii on-ball defense.

Powinien poprawić jeszcze decyzje rzutowe, we wszystkich innych aspektach Russell podejmuje dobre decyzje, koszykarskie IQ mocne. Przeciętny atleta, nie skacze najwyżej, nie biega najszybciej, korzysta ze swojego zasięgu bardziej niż szybkości. Minimalnie powinien jeszcze poprawić swoją równość.

W bieżącym sezonie zanotował 1 triple-double oraz 3 double-double, kilkukrotnie zebrał  9 piłek bądź rozdał 7-8 asyst przy punktowych double digits. 14 z 30 spotkań zagrał na +20 pkt, 2 z tych 14 spotkań były meczami +30 pkt. PER wynosi 28,4, jest to 3 wynik w konferencji Big Ten (poza #23 Ohio State m.in.  #6 Wisconsin, #10 Maryland, zawsze mocni Michigan State).  3 w asystach na mecz i 6 w przechwytach na mecz w Big Ten. Najwięcej trafionych rzutów za 3 oraz najlepszy % trafionych trójek w Big Ten.  Posiada 5 wynik w NCAA w łącznych win shares (6.5),  12 w offensive win shares (4.3, oba wyniki są drugimi w Big Ten. Jest 9 w całej NCAA w łacznie wyprodukowanych punktach (591). Jego % rzutów za 3 jest 19 w lidze. 2 miejsce w Big Ten w łącznej ilości punktów i trafionych rzutów. 6 miejsce w offensive i defensive ratingu w swojej konferencji.  4 usage rate w Big Ten (29.7). Wskaźnik true shooting pokazuje dobre 59,0%. Gotowy na bycie liderem, średnio co 4 akcja na 100 posiadań Ohio State kończy się rzutem Russella.

Podsumowując: All-star. Niedługo będzie trzeba czekać, przyszła ofensywna gwiazda, z niezłą obroną. Upside wysoki, lecz mniejszy niż kilku kolegów z klasy 2015. Widowiskowy, skuteczny, grający zespołowo. W mojej opinii, młoda wersja Manu Ginobili’ego, jego następca w lidze.

Potencjalne kierunki:

NY Knicks – słowo się rzekło, Phil chce D’Angelo. Jeśli Nowy Jork dostanie jedynkę, mogą wziąć Russela kosztem Okafora. Duet młodych zdolnych Russell-Hardaway Jr. może przywrócić blask spotkaniom w MSG. W obu przypadkach (Russell/Okafor) widzę rychły powrót do PO. Najpóźniej w 2 sezonie D’Angelo.

LA Lakers-podobnie jak w NY, grałby jako PG. Następca Kobe’ego w LA. W przypadku Jeziorowców, jeśli nie Okafor, to Russell. Jak Jahlil gwarantuje kilka wygranych więcej.

Philadelphia 76ers- celują w Mudiay’a, żadna to tajemnica. Jeśli np. Lakers im go podkradną, idą w Russela.

Minnesota Timberwolves- Jest Rubio, LaVine, Martina raczej przehandlują. Czy Saunders zdecyduje się na tłok na obwodzie? Jeśli Minny zaplanuje odpowiednie minuty dla całej trójki, Wolves będą mieć widowiskowy, skuteczny i co ważne młody backcourt. I ten widok współpracy Russell/Wiggins.

Orlando Magic- rotacja na pozycjach PG/SG byłaby zamknięta wokół trio Payton/Oladipo/Russell. Dałoby to wiele możliwości Magikom. Np. wariant ofensywny: Russell/Oladipo, wariant defensywny: Payton/Oladipo, 2 rozgrywających: Payton/Russell.

Wyżej wymienione zespoły to top 5 mock draftu DraftExpressu. Nie napisałem więcej kierunków z racji tego iż Russell poza top

5 nie spadnie na 99%. Już samo jego wypadnięcie poza top 3 będzie sensacją.

 

Komentarze do wpisu: “Okiem czytelnika: CCPrice przedstawia draft 2015 – #3 D’Angelo Russell

  1. Trzeba będzie dokładnie mu się przyjrzeć, wyskoczył ostatnio, jak diabeł z pudełka. Naprawdę Russell ma aż tak mocną pozycję? I takie świetne prognozy na przyszłość?
    Dzięki za kolejny świetny art:)

    Mam pytanie :
    Który z mocków najbardziej potwierdza się podczas draftu?

    1. na pytanie o mockach nie odpowiem gdyż głównie śledzę ESPN oraz DraftExpress, najpewniejsze są.
      Po tym jak gra w NCAA prognozy tak zapowiadają, amerykanie są dalej nim zachwyceni i ten zapał do samego draft day raczej nie ostygnie, w ofensywie ma tak szeroki wachlarz zagrań iż trudno go zatrzymać. Przed sezonem jako o TOP 3 mówiono o Okaforze,Johnsonie i Mudiay’u. Russell był w okolicach 9-10, teraz tylko on (bądź duo Phila-Mudiay) może strącić Okafora z #1. Marzec zaczął od 2x 28 pkt, więc trzeba czekać tylko do MM co pokaże.
      Co do relacji MM, na 100% będę na bieżąco z box score’ami, skrótami, zawsze chętnie dopowiem w komentarzu;)
      PS w mock drafcie Chada Forda z ESPN Looney zajmuje 6 miejsce, uznałem że warto wspomnieć!

  2. Czekałem na niego. Intryguje mnie ten gracza i mimo wszystko coraz bardziej chciałbym, żeby został wybrany przez Wolves…

  3. Jeszcze jedno. Czy czujesz się na siłach dawać relacje/skróty z March Madness? Jak tak, to poproszę;)

  4. W porównaniu do Mudiay’a D’Rusell jest ready to NBA. Mudiyah to nie wiadomo, głównie przez to, że gra w Chinach. Taki Dante Exum z z ostatniego draftu. I chyba w Rusella jak już Phila będzie celować.

    Wroten\Rusell, Covington\Rusell też źle nie wygląda + Caanan?

    1. Mudiay zagrał tylko w 10 spotkaniach, i w 2 w PO. Doznał kontuzji i to mnie martwi w jego osobie, trochę pewniejszy niż Exum jednak jest imho.

  5. Jestem jeszcze ciekawe nazwiska Justise Winslow SF z Duke. Dobre warunki fizyczne co o nim sadzicie?W draft express 9 pozycja.

  6. Fantastyczne opisy człowieku, tak trzymać! Jakby jeszcze pojawiły się relacje z najważniejszych wydarzeń MM, to byłaby wisienka na torcie…
    A może własny autorski mock na koniec, uwzględniający potrzeby teamów? ;)

    1. Pomysł jest, chciałbym zaangażować w niego nie tylko mnie ale i resztę redakcji, także czytelników.
      Ile głosów, tyle opinii. Mock z mojej strony jednak będzie;)

  7. Czytam 3 opis i naprawdę uważam, że odwalasz kawał dobrej roboty. Ktoś już podał pomysły o MM i Mocku. Czekam na resztę opisów :) Aaa i masz może w planach podsumowanie 1 roku draftu 2014?

  8. Dajcie mu odsapnąć :D mock i MM to mnóstwo roboty, jak to zrobisz to i tak wiele. Kolejny swietny art, Russell wygląda na pewniaka i prędzej widziałbym go jako SG, ma łatwość w punktowaniu i jest zaskakująco dobry w spot up.

  9. „słowo się rzekło, Phil chce D’Angelo” jakie słowo sie dokladnie rzeklo? chyba autor nie opiara sie na tych kilku slowach Jacksona odnosnie Rusella za ktore zostal ukarany? z najnowszych wiadomosci wynika ze Knicks najbardzie zainteresowani sa Towns’em

  10. CCPrice wiem, że masz co pisać, ale jakby Tobie się chciało skrobnąć taki suchy preview przed MM, wielu na pewno by skorzystało. Mam na mysli taką formułę:
    Duke (Okafor, Winslow) vs. Kentucky (Karl-Anthony Towns, Willie Cauley-Stein ). To wszystko, żadnych wywodów, żeby Twój czas zaoszczędzić ;)
    W nawiasie wpisując tylko najważniejszych zawodników przystepujacych do tegorocznych draftu. Żeby Ciebei nie zajechać tak od 3 rundy? Kto z kim będzie grał łatwo sprawdzić, ale nie znając dobrze drużyn i zawodników nie wiadomo na kogo zwracać uwagę.

  11. Podsumowanie klasy 2014 zostawię autorowi Rookie Rankingu;)
    Dawid, dobry pomysł, przedstawienie pojedynków np. Kentucky – Arizona, Duke – Louisville etc. mogłoby się sprawdzić. Dodając: Kentucky zakończyli sezon regularny z bilansem 31-0, wow..
    Sledziu, osobiście wolę go jak PG, nie straci żadnych cech, ma to rozegranie, a będzie miał przewagę wzrostu nad rywalami (jak nad Ferrelem w meczy z Indiana, 6’5 vs 6’0)

  12. Świetny cykl CCPrice, czekam na kolejne wpisy z niecierpliwością.
    Wiem, że pisanie nie jest aż tak proste, jak się wydaje, dlatego wielkie słowa uznania!

Comments are closed.