Ciekawostki statystyczne – triple-double Hassana Whiteside’a

Hassan Whiteside poczyna sobie w Miami Heat coraz lepiej i już wcześniej przestał być anonimową postacią, ale tego, co zrobił poprzedniego wieczora w Chicago, nie spodziewał się nikt. Środkowy Miami zaliczył wyjątkowe triple-double złożone z 14 punktów, 13 zbiórek i 12 bloków. Jakby tego było mało, potrzebował do tego tylko.. 25 minut. Coś niesamowitego. Zapraszam dalej.

Hassan Whiteside miał 14 punktów, 13 zbiórek i 12 bloków w 25 minut, nie pomyliłem się w nagłówku. Oczywiście nikt wcześniej nie zaliczył takich statystyk w tak krótkim czasie, trochę bym się zdziwił, gdyby tak było. To dopiero siódma taka linijka w ciągu ostatnich 30 lat. Autorami poprzednich są Mark Eaton (1986), Hakeem Olajuwon (1987, 1989), Dikembe Mutombo (1993), Shaquille O’Neal (1993) i Shawn Bradley (1998). Tylko ten ostatni zrobił to jako gracz rezerwowy. Dodam tylko, że spośród nich najkrócej grał Shaq, 36 minut.

12 bloków to oczywiście rekord kariery Whiteside’a (poprzedni wynosił 5) oraz rekord Miami Heat. Do wczoraj było nim 9 bloków Alonzo Mourninga, który dokonał tej sztuki aż 6 razy (i jeszcze dwukrotnie w Charlotte), ale nigdy nie udało mu się dobić do dziesiątki.

Poprzednim rekordem tego sezonu było 9 bloków Pau Gasola i Anthony’ego Davisa. Ostatnim graczem, któremu udało się zablokować w jednym meczu aż 12 rzutów, był JaVale McGee w marcu 2011 roku. Przed nim był dopiero Keon Clark w 2001 roku.

Ale to nie wszystko, pamiętajmy przecież, jak mało czasu potrzebował dziś Whiteside. W ciągu ostatnich 30 lat tylko jeden zawodnik zdołał zablokować tyle rzutów w tak krótkim czasie gry. To Manute Bol, który zrobił to dwa razy, w 1987 i w 1989 roku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że niestety nieżyjący już były środkowy Bullets, Warriors, 76ers i również Miami Heat miał w swojej karierze występy typu 13 bloków w 20 minut, 6 w 12, 10 w 15, i tak dalej… długo mógłbym wymieniać.

Najczęstszą ofiarą Whiteside’a był wczoraj Taj Gibson, który dostał od niego aż pięć czap – jeszcze nigdy w swojej karierze skrzydłowy Bulls nie był tak często blokowany w jednym meczu.

Chyba nie będziecie jakoś szczególnie zaskoczeni, jeśli napiszę, że było to pierwsze triple-double w jego karierze? Mam nadzieję. Whiteside to 12. gracz, który w tym sezonie zanotował TD. W tym gronie jest jeszcze tylko dwóch wysokich graczy – Tim Duncan i Al Horford. Obaj robili jednak triple-double z asystami, natomiast ostatnim zawodnikiem, który zaliczył je dzięki blokom, był Joakim Noah w lutym 2013 roku.

W ciągu ostatnich 30 lat było to 54. triple-double z blokami, ale nikt wcześniej nie dokonał tej sztuki w tak krótkim czasie, jak wczoraj Whiteside. Poza wspomnianym już wcześniej Bradleyem tylko jeden zawodnik zanotował triple-double z blokami jako gracz rezerwowy – to Larry Sanders (2012). W tym gronie do wczoraj nie było żadnego zawodnika Heat.

Whiteside to ósmy gracz, który zanotował triple-double w barwach Miami. Przed nim byli Rory Sparrow, Steve Smith, Billy Owens, Lamar Odom, Dwyane Wade, Shaquille O’Neal i LeBron James. Żaden spośród nich nie zrobił tego jako gracz rezerwowy i żaden z nich nie grał tak krótko, jak Whiteside.

W historii NBA tylko jeden zawodnik zanotował triple-double (już jakiekolwiek) w mniej niż 25 minut gry. To Russell Westbrook, który w marcu ubiegłego roku miał 13 punktów, 10 zbiórek i 14 asyst w 20 minut.

Już teraz można powiedzieć, że rok 2015 jest najlepszym rokiem w profesjonalnej karierze Hassana Whiteside’a. Wraz ze zmianą cyferki na końcu daty środkowy przeskoczył jakby na wyższy poziom, bowiem w swoim pierwszym meczu w nowym roku po raz pierwszy w karierze przekroczył próg 10 punktów i nie był to tylko jednorazowy wyskok. Na 9 występów w 2015 roku nie udało mu się to tylko raz. Dobił to tej granicy nawet wtedy, gdy przeciwko Oklahomie opuścił parkiet z powodu kontuzji już po 11 minutach gry. Spośród tych 9 meczów to właśnie wtedy jedyny raz nie zaliczył przynajmniej 2 bloków.

Dobra, czas na średnie, przygotujcie się – w 2015 roku Whiteside notuje 12.3 punktów (70,4% FG), 8.6 zbiórek i 4 bloki w.. niecałe 22 minuty na mecz. To daje nam 20.1 punktów, 14.1 zbiórek i 6.5 bloku per36. Oby dostał teraz więcej szans, chociaż po takim występie chyba nie trzeba się o to martwić.

Rating Whiteside’a w NBA2K15, bo o to mu głównie chodziło, został już podwyższony z 59 do 77.

Komentarze do wpisu: “Ciekawostki statystyczne – triple-double Hassana Whiteside’a

    1. Co jak co ale jako rezerwowy by się nadawał – czapy, dunki i aley-opp’y z Wade’m. Świetnie uzupełniłby te 10 minut :)
      Jest na fali, mam nadzieję, że dociągnie do końca sezonu i zagości z dobrym kontraktem na dłużej. „Brylantynowo-brylantowy”Pat zrobił chyba kontrakt sezonu – Hassan zarobi w tym roku chyba 500tyś…

    2. pamiętam jak jeden ex-forumowicz próbował się naśmiewać , z mojego czy warto było wydać kasę na Whiteside’a , sugerując, że w rubryce #Tygodnika (8,9) powinni być tylko wysoko opłacani. Dla Riley’a i Heat baardzooo waaartooo było wydać kasę. Ich scouting w tym przypadku to Mistrzostwo świata. Whiteside mógłby szybciej zrobić karierę , gdyby nie rozerwane wiązadło w 2011.

      Jego wyróżnienia z wcześniejszych lat też robią furorę:

      2010 Sporting News second team All-American
      2010 Conference USA Defensive Player of the Year
      2010 Conference USA Freshman of the Year
      2010 Conference USA All-Freshman Team
      2010 A member of FOXSports.com’s All-Freshman Team
      2010 CBSSports.com Freshman All-American Team
      2010 Conference USA All-Defensive Team
      2010 Conference USA 7-time Rookie of The Week
      2010 Second Team All-Conference USA
      2010 NCAA Second Team All-Freshman Team
      2010 Led NCAA Division I in blocks
      2010 First NCAA Conference USA player to ever record three triple-doubles in a season[35]

  1. Szkoda, że nie widziałem tego meczu. Mam tylko nadzieje, że to nie jest żaden terrorysta-koszykarz bo imię ma nieładne:)

    1. imię jak imię, ale jest po stronie białych :P

Comments are closed.