Enbiej Insider – 6/01/15

Wydarzeniem minionej nocy była trójstronna , między Cavs-Knicks-Thunder, wymiana z udziałem m.in. Diona Waitersa, JR Smitha i Imana Shumperta. Jak wiemy to wydarzenie przyćmiło nam wyniki meczów poprzedniej nocy i na wstępie warto by było co nieco wspomnieć , o czymś czego nie opisywaliśmy w ostatnich wpisach.

1/ Sixers wygrali pierwszy mecz na własnym parkiecie , zarówno w sezonie 2014-15 jak i w nowym roku. Ograli oni Cavs 95-92 a głównymi ojcami wygranej okazał się duet Tony Wroten z 20 pkt – Michael Carter-Williams z 18 pkt i 13 as. Cavs nie pomogło 28pkt i 19zb Kevina Love’a i w moim przekonaniu Kawaleria sięgnęła dna, od którego pomóc się odbić mają sprowadzeni Smith i Shumpert.

2/ Kemba Walker nie zwalnia tempa i przy 33 pkt udanie przeciwstawił się ekipie Celtów, 104-95. Przy nim Cody Zeller trafił wszystkie 8 rzutów i dołożył do dorobku Hornets 20 oczek. Dla Walkera było to drugie z rzędu spotkanie z 30 punktami na koncie i przy wygranej swojego zespołu. Szerszenie nadal sobie radzą bez Ala Jeffersona.

3/ Chicago Bulls nadspodziewanie dobrze poradzili sobie z Houston Rockets (114-105) a kluczowa dla wyniku spotkania okazała się 4 kwarta, wygrana przez Byki aż 31-16. Bulls w pierwszej kwarcie prowadził Pau Gasol, autor 18 oczek w pierwszych 12 minutach! Łącznie Pau zdobył 27 pkt i 14 zb i praktycznie nic sobie nie robił z obecności Dwighta Howarda (14/12). Klasą znów dla siebie okazał się Jimmy Butler, autor 22 pkt , który zatrzymał Jamesa Hardena na poziomie 7 trafień oraz 20 pkt. Dla Bulls była to 13 wygrana w ostatnich 15 meczach. P.S. kolejną dobrą zmianę dał rookie miesiąca grudnia Nikola Mirotić. Hiszpan zanotował 17 pkt i obok Butlera i Gibsona zagościł w top10 minionej nocy.

4/ 12 z rzędu porażkę (tzw. franchise low) zaliczyli New York Tanks. Nawet 19 pkt i 14 zb Quincy’ego Acy nie uchroniło ich przed zatrzymaniem coraz dłuższej serii. Katem Knicks okazał się Mike Conley, autor 22pkt i 9 celnych z 12 oddanych rzutów z gry. Grizzlies znów górą w starciu z drużyną Wschodu

5/ Taktyka Briana Shawa przynosi dobre efekty. Jeśli nie wiedzieliście to ex gracz i asystent Lakers zrezygnował z treningów porannych i tzw. shoot-around dając swoim graczom więcej czasu na dłuższy sen i podczas wyjazdów , poniekąd oszczędzając ich energię na sam popołudniowy mecz. W efekcie pozytywnej – jak na razie – zmiany Arron Afflalo zanotował drugi z rzędu świetny występ, aplikując Wilkom aż 34 pkt (11/18 z gry, po 23 pkt w poprzedniej wygranej). Nuggets ograli Wolves 110-101 w Target Center.

6/ Marcin Gortat i spółka w końcu wygrali na Zachodzie. Po przegranych w halach Spurs, Thunder i Mavs podopieczni Randy’ego Wittmana ograli Pelicans w Nowym Orleanie (92-85). #MarcinGorat NBABallot zdobył 10 pkt i 5 zb a 4 jego kolegów przekroczyło 10 punktów.

7/ Indiana Pacers po porażce w Staples Center mogła liczyć na Roy’a Hibberta. Były czołowy center Wschodu zanotował 22 pkt i 8zb w konfrontacji z Derrickiem Favorsem (27/11). Pacers dobrze weszli w mecz od prowadzenia po pierwszej kwarcie 31-16 i świetnie kontrolowali grę do czwartej kwarty. W niej Jazz rzucili aż 39 punktów, ale wygranej gościom nie oddali (105-101)…Dante Exum w swoim pierwszym starcie zanotował 5/14 z gry i 13 pkt.

8/ Drugą postacią dnia, wśród rozgrywających i po Kembie Walkerze, okazał się Damian Lillard. Blazers długo się męczyli z Lakers grającymi bez Kobego Bryanta , ale ostatecznie przejęli wygraną w czwartej odsłonie. Ją wygrali 28-21 i cały mecz 98-94, a Lillard zanotował aż 39 oczek. Damian trafił 12 z 21 rzutów z gry.

9/ Warriors znów lepsi w starciu z Thunder. Pamiętacie ich poprzedni mecz, kiedy Durantula zanotował 30 oczek przed przerwą i podkręcił kostkę? Tym razem KD (3/16) i RW (5/21) zostali zatrzymani przez rywala na poziomie 21% z gry (to najniższy ich wspólny wskaźnik w tych rozgrywkach). Thunder mieli 30% z gry i 17% za trzy pkt, przy 15 celnych z 28 wykonywanych trójek GSW. 23 oczka zaliczył Harrison Barnesa , a po 19 dodali chłopaki z duetu Splash Brothers. Thompson pakował piłkę w impetem w dwóch kolejnych akcjach i wchodził z wielką energią w coś co miało przypominać obronę Grzmotu (117-91).

10/ Jastrzębie podbiły Staples Center i wygrywając drugi raz przeciwko Clippers zrobiły sweepa LAC w tych rozgrywkach. 5 graczy Hawks zanotowało double figures a Paul Millsap i Jeff Teague przekroczyli 20 pkt. Hawks wygrali 19 z ostatnich 21 spotkań znów imponując w trzeciej kwarcie, wygranej 10 oczkami. To 7 z rzędu wyjazdowa wygrana Hawks w rozgrywkach i najlepsza passa od 21 lat. 26/10 i 15/16 pary Griffin – Jordan poszło na marne…Wynik 107-98 dla gości.

Wiadomości:

Carmelo Anthony nie chce kończyć sezonu kontuzją i ma nadzieję, że uda mu się wrócić na kilka spotkań tuż przed jego zakończeniem
Jose Calderon może być następnym wymienionym graczem przez ekipę Knicks. Co ciekawe Phila Jacksona interesuje pozyskanie Reggie Jacksona z OKC.
Dwyane Casey zamierza wspierać Kyle’a Lowry’ego i szepnąć słówko kolegom po fachu by jego as atutowy trafił w końcu do ASG.
Joel Freeland, autor najlepszej akcji obronnej tygodnia, ma kontuzję ramienia i będzie pauzował przez 2 tygodnie.
CJ Watson dostał karę 5K USD za flopowanie w starciu z Lakers.
– Hornets zagwarantowali kontrakt Jasonowi Maxiellowi do końca bieżących rozgrywek.
Julius Randle przeszedł operację prawej stopy, tej samej , którą miał operowaną przed draftem (wyciągnięto mu z niej śruby).
Jabari Parker miał zabieg na wiązadle kolanowym lewego kolana i wróci dopiero do gry tuż przed nowym sezonem.
– Heat zwolnili Andre Dawkinsa a Clippers Jareda Cunninghama.