Kawaleria trafiła na czołg

To nie był wyrównany pojedynek. Cavaliers wybrali się do San Antonio z masą własnych problemów, a wrócili z bagażem 126 punktów. Dość istotne przy tym jest to, że zawodnicy pierwszej piątki Spurs praktycznie nie grali w drugiej połowie.

Mike Woodson (Knicks) i Mike Brown (Cavaliers) są określani jako trenerzy nastawieni na defensywę. O ile jeszcze pierwszy mógł się tłumaczyć brakiem Tysona Chandlera gdy SAS rozstrzeliwali jego zespół, o tyle Brown już takiego komfortu nie ma.

Drużyna Bilans I kw. II kw. III kw. IV kw. Wynik
Cleveland Cavaliers 4-10 21 11 35 29 96
San Antonio Spurs 12-1 30 35 31 30 126

Podobnie jak w przypadku opisu spotkania z Knicks nie będę się znęcał nad grą rywali Spurs. Skoncentruję się na esencji:

• Hasłem pierwszej połowy był „ball movement„. Nikt w NBA nie dzieli się piłką tak dobrze jak Spurs.
  • Przedwczoraj SAS grali z Grizzlies, którzy w tym sezonie sami mają trochę problemów, ale jednak wciąż są jedną z czołowych obron ligi. Przeskok z tego spotkania na mecz z Cavaliers był porażający. Praktycznie w każdej defensywnej akcji podopieczni Browna robili 1-2 duże błędy, które pozwalały Spurs na łatwe punkty.
  • Wynik do przerwy: 33 – 65.
  • Statystyki rzutowe Cavaliers z tego meczu nie pokażą Wam prawdy, bo w drugiej połowie na boisku byli głębocy rezerwowi SAS i wtedy gracze Browna mogli sobie porzucać.
  • Mając wielką przewagę Popovich mógł pobawić się ustawiając nietypowe piątki. Na drugą połowę pojawił się m. in. Ginobili (za Leonarda) i Ayres (za Splittera). Po 3 minutach na ławkę do końca meczu trafił Duncan (jego reakcja widoczna jest na zdjęciu).
  • W trzeciej kwarcie Jarrett Jack opuścił boisko po faulu i Popovich mógł wybrać zawodnika, który będzie rzucał wolne. Zwykle w tej sytuacji wybiera się najsłabszego. Pop oddał możliwość wyboru Brownowi (ten postawił na Dellavedova’ę). Tak, to był tego rodzaju mecz.
  • Tim Duncan trafił (w końcu) czysto dwa bardzo typowe dla siebie rzuty – o tablicę z lewej strony i klasyczny ze szczytu trumny. Po tym drugim (nie „siedzi” mu cały sezon) z ulgą spojrzał w niebo.
  • Spurs trafili 16/24 z dystansu -> 66.7%.
  • Danny Green zaliczył więcej „trójek” (5) niż cały zespół Cavs (4)
  • Tiago Splitter trafił 15/19 z gry na przestrzeni ostatnich 3 spotkań.
  • Jedyne dwa plusy z tego spotkania dla kibiców Cavaliers? Postawa Andrew Bynuma (wyglądał bardzo dobrze w ataku) i Anthony’ego Bennetta (4/5 z gry, 9 punktów (rekord kariery), 5 zbiórek w 12 minut).
  • Pytanie do Mike’a Browna – skoro nie skreśla Bennetta i jest mu ewidentnie potrzebne ogranie to dlaczego nie dał mu pograć 20+ minut w tym meczu?
  • Poza oczywiście tragiczną grą w obronie, Brown powinien się również martwić pasywnością Irvinga, który wyglądał jakby był odłączony od drużyny.
  • Czy w Cleveland pora na przycisk „panika”?

Cavaliers: Thompson 5 (9zb), Gee 0, Bynum 16 (6zb), Irving 15, Dellavedova 14, a także Clark 3, Bennett 9 (5zb), Varejao 9 (6zb), Zeller 4, Jack 0, Felix 2, Karasev 8 (5zb), Waiters 11

Spurs: Duncan 9 (6zb), Leonard 9, Splitter 10, Parker 12 (7ast), Green 17, a także Baynes 6 (5zb), Ayres 6, Bonner 8, de Colo 8, Mills 15, Joseph 8, Belinelli 10, Ginobili 8