Barnes nie ma nic przeciwko wchodzeniu z ławki

Harrison Barnes był w ubiegłym sezonie jednym z najbardziej wyróżniających się rezerwowych. Nie bez znaczenie był jednak fakt, że trafił akurat do Golden State Warriors, którzy potrzebowali akurat zawodnika na pozycję niskiego skrzydłowego.

Z kolei brak większej konkurencji (kontuzja Brandona Rusha i starzejący się Richard Jefferson) spowodowały, że 21-latek we wszystkich meczach, w których wystąpił wychodził w pierwszej piątce. Pozwoliło mu to na osiągnięcie przyzwoitych statystyk na poziomie 9,2 punktów na 43,9 proc. skuteczności, w tym 35,9 za trzy oraz 4,1 zbiórek.

Co równie ważne Barnes zagrał jeszcze lepiej w trakcie play-offs i był jednym z najjaśniejszych punktów zespołu (16,1 oczek na mecz w post season), który sprawił niespodziankę pokonując w pierwszej rundzie Denver Nuggets (bez Davida Lee) i zmuszając do wysiłku San Antonio Spurs. Pomimo młodego wieku nie zjadła go presja i pokazał, że Warriors mogą mieć z niego wielki pożytek w kolejnych sezonach.

Potem jednak przyszło lato i szeregi Golden State zasilił grający na tej samej pozycji Andre Iguodala. Oznacza to, że Barnes będzie zaczynał mecze jako rezerwowy, bo umówmy się: nie po to ściągasz do zespołu All Stara, by ten wchodził na parkiet z ławki.

21-latek zapewnił jednak, że nie ma nic przeciwko temu. – Wygrywanie jest dla mnie najważniejsze – powiedział Barnes. – Mogę sobie wyobrazić gorsze problemy. Wierzę w ten zespół i to gdzie możemy dojść. Niezależnie od tego czy będę starterem czy rezerwowym sądzę, że mamy szansę namieszać w playoffs.

Taka postawa niewątpliwie świadczy o dużej dojrzałości tego młodego gracza. Niejeden ze starszych zawodników mógłby brać z niego przykład. Wydaje mi się, że duże znaczenie miało pewnie to, że Barnes trafił akurat do takiej organizacji jak Golden State i pod skrzydła trenera Marka Jacksona. W innym zespole mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej.

Niemniej nie trudno przyznać Harrisonowi racji. Warriors rzeczywiście dysponują ciekawym składem i jeśli tylko ze zdrowiem nie będą mieli problemów Andrew Bogut i Stephen Curry to zespół z Kalifornii może być bardzo niebezpieczny w zbliżających się coraz większymi krokami rozgrywkach.

Dawid Ciepliński

Fan koszykówki od 1997 roku, kiedy jako dziesięciolatek obejrzał na żywo swoje pierwsze finały NBA pomiędzy Utah Jazz i Chicago Bulls. Od 1999 roku wierny kibic Los Angeles Lakers.

6 komentarzy

 1. Damian Suchan napisał(a):

  Niekoniecznie to Barnes siądzie na ławce. Być może będzie to Klay Thompson, który notabene twierdzi, że też nie będzie miał z tym problemu.

 2. mikee napisał(a):

  GSW w mojej opinii są na papierze na top 6 konferencji , głębia składu , mimo straty Jack’a , ale z z potenciałem Barnes’a Thompson’a i doświadceniem Iggy są w optymalnej pozycji by dalej cieszyć grą kibiców , Boże chroń Kostki Curry’ego

  • Kamil napisał(a):

   Barnes i Igoudala są na tyle wszechstronni, że rotacja na pozycjach 2-3-4 może być przeprowadzona w sposób nie odbierający żadnemu z zawodników znaczącej liczby minut. możliwe ustawienia to: KT-AI-DL, KT-HB-DL, KT-AI-HB, AI-HB-DL. Dzięki temu każdy z zawodników byłby w stanie grać ponad pół godziny na mecz i rozwój Thompsona i Barnesa nie zostałby zahamowany (przynajmniej jeśli chodzi o minuty). Trochę martwi brak klasowych zmienników na jedynce, bo w Toneya Douglasa nie wierzę.

 3. Henryk napisał(a):

  A w sumie to co miał innego powiedzieć? przecież nie powie, że to mu się nie podoba, bo jego sytuacja byłaby jeszcze gorsza.
  Nie zmienia to faktu, że graczem jest niezwykle uzdolnionym i życzę mu jak najlepiej.

 4. Kamil napisał(a):

  Był jednym z najbardziej wyróżniających się rezerwowych mimo, że wszystkie spotkania zaczynał w pierwszej piątce? SRSLY?

 5. majecha napisał(a):

  Myślę, że Harrison przy takim rozwoju będzie mieć wszystko co powinien mieć franchise player. Uważam, że to będzie gracz na poziomie całej kariery 20-6-4. To będzie taki bardziej dynamiczny Paul Pierce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *