Podsumowanie drugiego dnia Eurobasketu 2013

Kolejny smutny dzień dla Polaków, częściowo wynagrodzony genialnym, trzymającym do końca w napięciu meczu Hiszpanów ze Słowenią. Pierwszą wygraną odnieśli Francuzi, a już drugi mecz na swoją korzyść rozstrzygnęli Ukraińcy. W trudnym położeniu, po porażce z Litwą, znajduje się rewelacja sprzed dwóch lat – Macedonia. Zapraszamy na liczbowe podsumowanie drugiego dnia Eurobasketu 2013.

eurobasket

MVP pierwszego dnia:

Goran Dragic (Słowenia) – 18 pkt, 7 ast, 6 zb, 7-13 z gry, 2 prz

Wielu z naszych reprezentantów mogłoby się uczyć od lidera Słoweńców ambitnej gry, „z jajami”, walki o każdą piłkę. To był ten dzień, a zwłaszcza druga połowa, w którym starszemu z braci Dragic wychodziło wszystko. Rozgrywający Phoenix Suns wyciągnął gospodarzy z problemów, grając w drugiej – wygranej przez Słoweńców 53-36 –  połowie koncertowo. Co ważnie, nie tylko rzucał, ale świetnie rozdawał piłki kolegom.

Najlepszy występ młodego zawodnika:

Dario Saric (Chorwacja, ’94) – 16 min, 12 pkt, 6-6 z gry, 2 zb

Wejście smoka do dorosłej koszykówki w wykonaniu Saricia. Młody Chorwat trafił wszystkie sześc rzutów z gry, robiąc w trzeciej kwarcie to, czego nie potrafili Polacy. Dzięki swojej fizyczności zdominował niższych Gruzinów, a w defensywie stworzył mnóstwo problemów choćby Viktorovi Sinikadze.

Nieźle spisał się także Rosjanin Sergey Karasev (’93), który w przegranym meczu przeciwko Grecji zanotował w ciągu 29 minut – 10 punktów, 7 zbiórek i 2 asysty, trafiając 4 z 8 rzutów z gry.

Najbardziej niespodziewany wystrzał:

Druga wygrana Ukrainy, tym razem z Izraelem. Podopieczni Mike’a Fratello zadziwiają pozytywnie wynikami, aczkolwiek nieco szokujące wrażenie robią ich statystyki z meczu przeciwko Izraelowi – 21 strat i 3 przechwyty. Szacunek za wygraną w  meczu z tyloma straconymi piłkami.

Wpadka dnia:

Druga porażka Turków, których sytuacja może nie jest tak fatalna jak Polaków, ale i tak stawia pod znakiem zapytania ich grę w kolejnej rundzie. Turkowie pozwolili trafić Włochom 54.5% rzutów z gry i 11 z 19 trójek oraz rzucić sobie aż 90 punktów. Przy takich zawodnikach w składzie jak Hedo Turkoglu, Ersan Ilyasova czy Omer Asik, dwie porażki na początek turnieju nie przystają.

Wydarzenie dnia:

Świetny, trzymający do końca w napięciu mecz Hiszpanii i Słowenii. Wybity ząb Gaspara Vidmara, wspaniały doping od pierwszej do ostatniej minuty, kontrowersyjne decyzje sędziów. To spotkanie miało wszystko, czego potrzeba do przeprowadzenia widowiska na najwyższym poziomie.  Najlepszy dotychczas pojedynek na tych mistrzostwach. Jeśli nie widzieliście go na żywo, musicie nadrobić zaległości, a tutaj zajawka:

Najciekawsze linijki statystyczne:

Heiko Schaffartzik (Niemcy) – 39 minut, 15 pkt, 7 ast, 4 zb, 4 str, 9 wymuszonych fauli, 4-12 z gry

Nemanja Nedovic (Serbia) – 27 min, +23, 11 pkt, 6 ast, 4 zb, 1 prz

Stefan Markovic (Serbia) – 28 min, 15 pkt, 7-12 z gry, 7 zb, 3 ast, 3 prz, 2 str, 1 blk

George Tsintsadze (Gruzja, ex Trefl) – 25 pkt, 11-18 z gry, 5 ast, 5 prz, 3 zb

Donatas Motiejunas (Litwa, ex Asseco) – 21 minut, 11 pkt, 4-5 z gry, 4 zb, 1 str

Komentarze do wpisu: “Podsumowanie drugiego dnia Eurobasketu 2013

1. Ukraińcy mają już trzy wygrane. Kto by się spodziewał? Natomiast dzięki Turkom mam trochę lepszy humor, bo nie tylko my dajemy dupy:)

2. W sumie Turcja jest w nie najgorszej sytuacji – dziś mają mecz o wszystko Szwecję powinni spokojnie ograć – a z Rosją jak zaczną w końcu grać też sobie poradzą.

1. Tylko, że dziś Turcja gra z Grecją i mogą już dziś się pożegnać z turniejem, tak jak my.