Rakiety wracają do gry?

Okazuje się, że brak Russella Westbrooka jest dużo większym problemem dla Thunder niż na początku sądzono, a jeden Kevin Durant to za mało. Lider Oklahomy potrzebuje większego wsparcia pozostałych kolegów z zespołu, jeśli chcą awansować dalej, co po wczorajszym meczu nie jest już wcale tak pewne, jak jeszcze na początku serii.

thunder_rockets

Nikt nie wyszedł w historii play off ze stanu 0-3. Czy Rockets będą pierwszymi? Ciężko stwierdzić. Być może nie, ale podejrzewam, że jeszcze napsują trochę krwi pierwszej drużynie Konferencji Zachodniej po sezonie zasadniczym i mają duże szanse na doprowadzenie do meczu nr 7.

Po raz pierwszy widziałem ich bez Russella Westbrooka i nie wygląda to najlepiej. O rozgrywającym Thunder można powiedzieć wiele rzeczy: że jest jeszcze trochę niedojrzały i nieokrzesany, że brakuje mu tej mentalności killera, jaką ma Kevin Durant, że na tą chwilę nie byłby idealną pierwszą opcją zespołu, że podejmuje wiele głupich i nieprzemyślanych decyzji na boisku, że oddaje często dużo niepotrzebnych rzutów i powinien wtedy zająć się bardziej kreowaniem gry niż dobywaniem punktów.

Tak, to wszystko prawda. Ale w tym meczu było widać, że jego brak jest problemem. Brakuje tej jego atletyczności, jego zaangażowania i jego, jako drugiej opcji w ataku, jako prowadzącego grę. Bo nawet pomimo powodów, które wypisałem akapit wyżej Westbrook to Top10, Top15 ligi i bez niego Oklahoma jest o wiele słabszym zespołem.

Zastępujący go Reggie Jackson nie gra źle. Prezentuje się naprawdę przyzwoicie, rzucając średnio 17,3 punktów w trzech meczach w pierwszej piątce od kontuzji rozgrywającego Thunder, co jest dobrym wynikiem, ale brakuje mu jeszcze doświadczenia i przede wszystkim nie jest Westbrookiem, który pojawił się wczoraj na meczu, zasiadając na trybunach.

Pojawił się także, po raz pierwszy w Chesapeake Energy Arena, winowajca kontuzji Russella – Patrick Beverley, który zastępował w wyjściowym składzie narzekającego na uraz mięśni klatki piersiowej Jeremy’ego Lina. Kibice Thunder nie oszczędzali wczoraj Beverley’a. Przy każdym jego kontakcie z piłką w hali od razu słychać było głośnie buczenie. Nie miało to jednak znaczenia dla rozgrywającego Rockets. Rzucił 14 oczek, 5/11 z gry i zebrał 8 piłek. Przyzwoity występ, choć można doczepić się do zbyt małej ilości asyst – tylko jedna.

Zresztą goście i ta wczoraj mało asystowali. Zanotowali tylko 15 kluczowych podań, co jest ich najgorszym rezultatem w tej serii.

Przez półtorej kwarty spotkanie było w miarę wyrównane, a następnie Rockets z każdą kolejną minutą zaczęli przejmować inicjatywę i powiększać przewagę punktową. Po pierwszej połowie prowadzili już 7 oczkami po celnej trójce Jamesa Hardena, a w trzeciej kwarcie po celnym rzucie Chandlera Parsonsa wyszli na najwyższe w meczu 16-punktowe prowadzenie.

Thunder gonili, przynajmniej próbowali, a w trzeciej ćwiartce ich ofensywę ciągnął nie kto inny, jak Durant, który rzucił w tej części meczu 18 oczek, a do tego asystował przy dwóch rzutach zza łuku Thabo Sefoloshy, czyli miał udział przy 24 oczkach z 32, jakie Oklahoma zdobyła w tej części meczu.

Durant wypalił się chyba jednak w trzeciej kwarcie, bo w czwartej nie zdobył ani jednego punktu, pudłując wszystkie 5 rzutów z gry, popełniając 2 starty i na 22 sekundy do końca został jeszcze ukarany faulem technicznym. Zanotował jedynie 2 asysty i aż dziw bierze, że gospodarze rzucili wtedy 25 oczek bez wsparcia swojego lidera.

Technika zarobił też Beverley w pierwszej kwarcie, po tym jak przebiegł na połowę rywali, wziął czas i w taki sam sposób jak on w meczu nr 2, tak teraz Jackson chciał mu wydrzeć piłkę. Beverley zasłonił się ciałem i odepchnął łokciem rozgrywającego miejscowych. Seria nabiera rumieńców i może być naprawdę ciekawie, jeśli dojdzie do meczu nr 7.

W czwartej kwarcie Thunder próbowali odrabiać stratę i na 5 i pół minuty do końca meczu zaczęli stosować taktykę hack-a-Asik. Turek, który w tym sezonie rzuca osobiste z 56 proc. skutecznością stanął na wysokości zadania trafiając 8 z 12 rzutów wolnych i gospodarze zrezygnowali z tej strategii. Później na nieco ponad dwie minuty do końca trafił jeszcze dwa osobiste, swój rzut spudłował Durant i następnie równo z końcowym czasem odmierzającym 24 sekundy na rozegranie akcji daggera za trzy z rogu trafił Francisco Garcia, Rockets prowadzili 13 oczkami i było już po meczu.

Wczoraj absolutnie on fire był James Harden. Rzucił swojemu byłemu zespołowi 31 oczek, trafiając do tego 7 pierwszych rzutów z dystansu. Dla przypomnienia Harden w meczu nr 4 – 15 punktów, 4/12 z gry, w tym 0/4 za trzy i 10 start. Wczoraj 10/16 z gry, 7/9 za trzy, 8 zbiórek, 3 asysty. Z tak grającym Hardenem wcale nie są bez szans i mogą nawet pokusić się o wygraną w tej serii.

Rockets wygrali także dlatego, że wchodziły im wczoraj trójki. Trafili 14 z 35 prób, czyli 40 proc. W pierwszym spotkaniu drogę do kosza znalazło tylko ich 8 z 36 rzutów – 22,2 proc., w drugim 10/35 -28,6 proc., w trzecim 12/37 – 32,4 proc. Wszystkie te mecze zakończyły się porażką Houston. Natomiast w czwartym rzucali już 12/27 – 44,4 proc., czyli tak jak wczoraj z co najmniej 40 proc. skutecznością i schodzili z boiska jako zwycięzcy. Po raz kolejny potwierdziło się, że jeśli Rockets wpadają trójki to są o wiele trudniejszym rywalem do powstrzymania.

Wczoraj 6 ich zawodników zanotował podwójną zdobycz punktową. Harden 31, Omar Asik 21, który zebrał także 11 piłek, 14 Beverley, a po 10 Parsons i Aaron Brooks. 18 dodał Garcia, wychodząc na boisko w pierwszej piątce w miejsce LIna i trafiając 5 trójek.

Dla gospodarzy 36 oczek rzucił Durant, 20 Jackson, a 14 Serge Ibaka. Zawiódł i to bardzo Kevin Martin. Zapisał na swoim koncie tylko 3 oczka, a do tego spudłował pierwsze 9 rzutów z gry (!). Przełamał się dopiero w czwartej kwarcie i skończył z 1/10 z gry, 0/5 za trzy, ale jego punkty i taka postawa na nic się nie zdały. Martin musi dawać z siebie więcej jeśli Oklahoma chce awansować do drugiej rundy.

Teraz seria przenosi się do Houston. Kolejny mecz w piątek. Czy Thuner już wtedy wygrają po raz czwarty i zakończą przygodę Rockets z play off. Śmiem zaryzykować, że nie i że potrzebny będzie mecz nr 7, by rozstrzygnąć tą rywalizację. Jedno jest pewne, nawet jeśli Oklahoma awansuje, bez Westbrooka nic w drugiej rundzie nie wskórają i wtedy zakończą swój udział w tegorocznym post season.

Houston Rockets – Oklahoma City Thunder 107:100 (30:26, 20:17, 37:32, 20:25)