Trzy dogrywki w United Center!

Cóż to był za mecz. Najlepszy w dotychczasowych play off. Ba, chyba najlepszy w dotychczasowym sezonie, a emocji było w nim więcej niż w pozostałych seriach na Wschodzie razem wziętych. Nets potrzebowali zwycięstwa jak powietrza. Porażka stawiałaby ich w bardzo ciężkim położeniu przed powrotem na mecz numer 5 w tej serii do Barclays Arena, ponieważ przegrywaliby już 1-3, a w historii NBA tylko 3 zespoły awansowały do kolejnej rundy, będąc w takiej samej sytuacji.

nets_bulls

Jeszcze na niecałe 4 minuty do końca spotkania piłkę pod własnym koszem zebrał Gerald Wallace, od razu pobiegł na kosz przeciwników i wsadem wyprowadził gości na 14-punktowe prowadzenie. Wszystko szło po myśli Nets. Do tego momentu grali naprawdę dobrą koszykówkę, a wygrana była bardzo blisko. Dzięki temu wyrównaliby stan serii na 2-2 i wszystko byłoby wtedy możliwe.

Jednak od momentu wsadu Wallace’a zaczęły się kłopoty drużyny z Brooklynu. W kolejnej akcji piłkę stracił Nate Robinson, przechwycił ją C.J. Watson i pobiegł sam na kosz. Wydawał się, że zdobędzie łatwe punkty, ale były gracz Bulls spudłował wsad, a gospodarze by wrócić do gry zaczęli stosować taktykę hack-a-Evans, a następnie hack-a-Wallace. Nie potrwała ona długo, bo po pudłach obu skrzydłowych Nets, trener P.J. Carlesimo zdecydował się ściągnąć pierwszego z nich z parkietu, a chwilę później za sprawą niesamowicie gorącego w czwartej kwarcie Robinsona gospodarze zaczęli szybko odrabiać straty.

Rezerwowy rozgrywający niemiłosiernie ogrywał obrońców Brooklynu i w pojedynkę przywrócił Chicago do tego spotkania. Zdobył 12 punktów z rzędu, a następnie asystował przy celnym lay upie Carlosa Boozera i za sprawa runu 14-0 miejscowi odrobili całą przewagę i wyrównali stan spotkania na 109-109.

Następnie na 2-punktowe prowadzenie za sprawą dwóch celnych wolnych wyprowadził przyjezdnych Brook Lopez. O czas poprosił Tom Thibodeau i Bulls za sprawą rzutu za trzy Luola Denga próbowali wyjść na prowadzenie. Próba okazał się jednak niecelna, ale na szczęście dla gospodarzy pod koszem mieli Joakima Noha, który zebrał piłkę. Jego lay up okazał się niecelny, ale center zanotował kolejną zbiórkę w ataku, a kolejna dobitka znalazła już drogę do kosza.

Na tablicy ponownie widniał remis, a do końca zostało jeszcze 23,9 sekundy. Carlesimo wziął przerwę na żądanie, a po czasie piłkę w ręce dostał Deron Williams. Pomimo dobrej obrony udało mu się oddać rzut, ale chybił minimalnie, a dobitka Wallace’a została zablokowana przez Jimmy’ego Butlera i po raz pierwszy w tych play off doszło do dogrywki.

Dodatkowe 5 minut lepiej zaczęli goście wychodząc na 3 oczka przewagi. Strata została szybko odrobiona, a ponadto to Bulls wyszli na prowadzenie po rzucie spod kosza Boozera. Wtedy przypomniał o sobie Joe Johnson, który nie prezentował się dobrze podczas regulaminowych 48 minut. Przez pierwsze trzy kwarty zanotował tylko 11 punktów, w czwartej żadnego, nie oddając nawet jednego rzutu z gry (!). Jego czas przyszedł jednak w dogrywce. Zagrał izolację na Dengu i doprowadził do wyrównania.

Nets nie dane się było cieszyć długo z wyrównania, ponieważ sekundy później dalej gorący Robinson rzutem o tablicę wyprowadził Bulls na prowadzenie. Na zegarze zostały tylko 2 sekundy, ale ponownie sprawy w swoje ręce wziął Johnson. Wbiegł pod kosz i równo z końcową syreną doprowadził do remisu i drugiej dogrywki.

Kolejny dodatkowy czas to walka punkt za punkt, ale zarówno jedna jak i druga drużyna spudłowała dużo rzutów. Ponadto Chicago straciło w tej części meczu Robinsona, który popełnił 6 przewinienie i musiał opuścić parkiet. Okazję na doprowadzenie do zwycięstwa miał Johnson, ale tym razem jego próba okazał się niecelna i przed szansą na wygranie meczu stanęli gospodarze. Piłka trafiła pod kosz do Noah, ale center Bulls został zablokowany i czekało nas ponownie dodatkowe 5 minut gry.

Tu zdecydowaną przewagę mieli już miejscowi, którzy szybko osiągnęli przewagę i to nawet pomimo tego, że na początku trzeciej dogrywki stracili Noah za 6 faul. W jego miejsce wszedł Taj Gibson, ale po chwili i on musiał opuścić boisko. Także za 6 przewinienie. Zastąpił go Nazr Mohammed. Rezerwowy center okazał się x-factorem w końcówce meczu i miał swoje przysłowiowe 5 minut.

Najpierw wykorzystał asystę Kirka Hinricha, trafił lay up spod kosza i wyprowadził Bulls na 5 punktów przewagi. Stratę do 3 oczek zmniejszył Lopez, ale na zegarze zostało 21 sekund do końca i Nets musieli faulować, by pozostać w grze. Na linię rzutów wolnych powędrował Boozer. Pierwszy osobisty okazał się celny. Drugi nie znalazł drogi do kosza, ale ofensywną zbiórkę zaliczył Mohammed, zdobył punkty, Chicago miało już 6 oczek przewagi i było już po meczu. Wynik spotkania celnymi wolnymi ustalił Marco Bellineli.

Obie drużyny zagrał naprawdę dobre zawody, ale niestety zwycięzca mógł być tylko jeden, a trochę lepsi okazali się Bulls i objęli już prowadzenie w serii 3-1. To stawia Nets w niezwykle trudnej sytuacji, ponieważ nie mogą sobie teraz pozwolić na najmniejszy błąd, a tylko trzy zespoły w historii awansowały do następnej rundy przegrywając po 4 meczach 1-3.

W tym spotkaniu prezentowali się dobrze i byli bardzo blisko odniesienia pierwszego wyjazdowego zwycięstwa w play off od 2007 roku, kiedy to pokonali w Air Canada Center Toronto Raptors. Zabrakło niewiele, choć nie można powiedzieć, że przez całe wczorajsze spotkanie prezentowali się rewelacyjnie. Popełnili kilka błędów, szczególnie w pierwszych 24 minutach.

Zdecydowanie nie radzili sobie w transition defence z Chicago i już po pierwszej połowie gospodarze rzucili im 18 punktów w szybkim ataku. Do tego czasami słabo rotowali w obronie pozwalając Bulls na zbyt dużo rzutów z otwartych pozycji. W meczu trzymał ich jednak dobrze grający Williams oraz Andray Blatche. Pierwszy po dwóch kwartach miał na koncie 17 oczek i 7 asyst, a drugi 11 (4/4 z gry). Do tego Nets aż 11-krotnie tracili piłkę, po których miejscowi zdobyli 17 punktów.

W trzeciej kwarcie goście grali już decydowanie lepiej. Dobrze radził sobie Reggie Evans, mając kilka niezłych zagrań w post up, a do tego zatrzymali Bulls na 17 oczkach, nie pozwalając im w tej części meczu na ani jeden punkt z pomalowanego. Ponadto już po trzeciej kwarcie mieli na koncie więcej punktów niż średnio w dwóch poprzednich spotkaniach. Rzucali także, z dobrą skutecznością, która w pewnym momencie wynosiła już 60 proc.

Dobrą grę kontynuowali przez większość czwartej kwarty i gdyby nie spudłowany dunk Watsona, a także fenomenalna gra Robinsona schodziliby z boiska jako zwycięzcy. Filigranowy rozgrywający był on fire w czwartej ćwiartce. W pojedynkę zniwelował przewagę gości rzucając w tej części meczu 23 oczka i tylko jednego zabrakło mu do wyrównania rekordu Michaela Jordana w ilości punktów w czwartej kwarcie w historii Bulls.

Rekord i tak nie miał by jednak znaczenia w obliczu porażki, do której brakowało niewiele. Ponownie dała jednak dać o sobie defensywa miejscowych, która prze ostatnie 3 minuty i 45 sekund nie pozwoliła Nets na celny rzut z gry. Do tego kompletnie wyłączyli z gry Williamsa, który w przeciągu trzech dogrywek zdobył tylko 2 oczka, trafiając tylko raz na 6 prób z gry.

Ponadto w dogrywkach Nets trafiali tylko z 29,6 proc. skutecznością, podczas gdy w regulaminowym czasie gry z 57 proc. Z kolei gospodarze odpowiednio 50 i 54 proc.

Bardzo dobrze spisywał się Hinrich zarówno po jednej, jak i drugiej stronie parkietu, rzucając do tego 18 punktów i rozdając 14 asyst. Do tego zagrał aż 59 minut i 36 sekund na 63 możliwe do rozegrania.

21 punktów dodał Boozer, 16 Bulter, 10 Gibson, 9 Mohammed, a po 15 Deng i Noah. Ten drugi zebrał także 13 piłek. Najlepszym strzelcem był Robinson, który zdobył 34 oczka, z czego 23 w czwartej kwarcie i 6 w dogrywce. To drugi taki występ od 2007 roku i w ostatnich 15 sezonach, kiedy jeden zawodnik po trzeciej kwarcie rzucił 29 punktów. Przed Robinsonem dokonał tego LeBron James.

W szeregach Nets najwięcej rzucił Williams, autor 32 oczek. Rozdał do tego 10 asyst. Oprócz niego jeszcze 5 innych zawodników gości zanotował podwójną zdobycz punktową. 17 dołożył Wallace, 13 Blatche, 22 Johnson, z czego 11 w dogrywkach. Natomiast Lopez i Evans zanotowali double-double. Pierwszy zdobył 26 punktów i 11 zbiórek, natomiast drugi odpowiednio 15 i 13.

Seria przenosi się do Barclays Center. Zawodnicy Brooklynu mają teraz nóż na gardle i jeśli chcą pozostać w grze koniecznie muszą wygrać następny spotkanie, które rozegrane zostanie w poniedziałek o godz. 1 czasu polskiego.

Brooklyn Nets – Chicago Bulls 134:142 3OT (26:25, 29:33, 29:18, 27:35, 10:10, 6:6, 7:15)