23!

heats         200px-Boston_Celtics.svg

5 lat temu Boston Celtics zatrzymali rekord kolejnych wygranych meczów Houston Rockets na 22 spotkaniach. Wczoraj historia miała okazję powtórzyć się ponownie, jednak niemoc strzelecka zawodników gospodarzy w ostatnich minutach czwartej kwarty w połączeniu z dobrą grą LeBrona Jamesa sprawiły, że Heat mogli cieszyć się z 23 zwycięstwa z rzędu. Celtics nie pomógł też życiowy mecz Jeffa Greena, który rzucił najlepsze w karierze 43 punkty.

Na początku spotkania niewielką przewagę osiągnęli goście prowadząc na niecałe 5 minut do końca pierwszej kwarty 19-14. Później jednak Celtics zaliczyli run 24-2 i wyszli na 17-punktowe prowadzenie w drugiej ćwiartce. 15 oczek w czasie tej serii zanotował Jeff Green, który zastąpił w pierwszej piątce narzekającego na napięty mięsień przywodziciela Kevina Garnetta. Skrzydłowy Bostonu opuścił już drugi mecz z rzędu.

Pomimo dużej straty Miami powoli zaczęli odrabiać straty i po 24 minutach przegrywali tylko 53-59, a nawet po serii 8-0 na początku drugiej połowy wyszli na 2-punktowe prowadzenie. Następnie walka toczyła się punkt za punkt, a po trójce Greena Celtics prowadzili 4-oczkami na starcie czwartej kwarty.

Ostatnią część meczu lepiej zaczęli gospodarze. Ich koncertowa gra przy ogromnym aplauzie publiczności pozwoliła im prowadzić 13-punktami po celnym rzucie za trzy Jordana Crawforda na 8 minut do końca meczu. Od tego momentu coś się jednak w zespole Bostonu zacięło. Spudłowali 12 z 14 kolejnych rzutów z gry i pozwolili odrobić straty Heat.

Po jednym z dwóch celnych rzutów wolnych Celtics prowadzili 100-96. Następnie LeBron James dwukrotnie dostał piłkę na post up. Za pierwszym razem podał do wchodzącego pod kosz Dwyane’a Wade’a, który zakończył akcję wsadem, a w drugiej znalazł ustawionego naprzeciwko kosza Mario Chalmersa. Rozgrywający gości celnym rzutem zza łuku wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

Następnie Paul Pierce znalazł w rogu niekrytego Avery’ego Bradley’a, a jego celna trójka pozwoliła utrzymać nadzieję Bostonu na zwycięstwo. Te nadzieje rozwiał jednak James, który najpierw trafił prosty rzut spod kosza, a później dalekiego jumpera w izolacji nad Greenem.

Ten ostatni miał jeszcze szansę na wyrównanie, ale świetna obrona Shane’a Battiera przy jego próbie wejścia pod kosz spowodowała, że piłka wypadła poza boisko i sędziowie musieli skorzystać z powtórki. Po chwili przerwy zdecydowali, że ostatni piłki dotknął Battier i Celtics mieli jeszcze szansę na wygranie tego spotkania, jednak rzut Pierce’a za trzy okazał się niecelny i 23 zwycięstwo z rzędu Miami stało się faktem.

Heat wygrali przede wszystkim dzięki świetnej i konsekwentnej grze w końcówce meczu. Nie do zatrzymania był James, który miał udział przy 20 z ostatnich 22 punktów zespołu, zdobywając samemu 13 oczek, a przy 7 asystując.

W całym spotkaniu rzucił 37 punktów, zebrał 7 piłek i 12 razy asystował. 21 dodał Chalmers, 16 Wade, a 13 Chris Bosh.

Goście dzięki tej wygranej zanotowali drugą najdłuższą serię zwycięstw w historii NBA. Najlepsi dalej pozostają Los Angeles Lakers, którzy w sezonie 1971/72 wygrali 33 kolejne mecze.

W zatrzymaniu Miami nie pomógł najlepszy mecz w karierze Greena, autora 43 oczek, co jest jego nowym rekordem. Skrzydłowy trafił 14 z 21 rzutów z gry, w tym 5 z 7 za trzy, ale nie zdobył punktów przez ostatnie 9 minut czwartej kwarty.

Ostatnia część meczu okazał się decydująca dla losów spotkania. Celtics zaczęli ją od 6/6 z gry, co przełożyło się na 16 oczek i wyszli na 13-punktowe prowadzenie. Później jednak przez ostatnie osiem i pół minuty meczu spudłowali 12 z 14 kolejnych rzutów z gry i rzucili tylko 5 oczek. 17 punktów dodał Pierce, zbierając także 8 piłek i asystując 8 razy, a 13 Courtney Lee.

To była pierwsza porażka Bostonu od 11 meczów na własnym parkiecie i pierwsza z Heat w TD Garedn od 2007 roku.

Kolejne spotkania oba zespoły zagrają w środę na wyjeździe. Miami zmierzą się Cleveland Cavaliers, natomiast Celtics z New Orleans Hornets.

Miami Heat – Boston Celtics 105:103 (19:31, 34:28, 25:23, 27:21)