Rozkład jazdy z C+

Canal+SportHD_2009Mecz wieczoru: Boston Celtics (28-24) – Denver Nuggets (33-21) – transmisja w Canal + Sport HD o godz. 3.00. Powtórka jutro o godz. 11.00 w tym samym kanale.   

Trade deadline kończy się o 21 naszego czasu w czwartek, a to oznacza, że czekają nas jeszcze dwa dni plotek o tym kto gdzie, z kim i za kogo itd. Najgorętszym nazwiskiem rynku bez wątpienia jest Josh Smith z Atlanty Hawks. To, że sezon zakończy już w innych barwach wydaje się być niemal pewne. Pytanie tylko gdzie? Lista zainteresowanych jest długa, a Danny Ferry stara się pewnie wyciągnąć za Smitha jak najwięcej i zaaranżować taką wymianę, która przyniesie Hawks najwięcej korzyści.

Korzystając z okazji postanowiłem zmienić nieco formułę dzisiejszego rozkładu jazdy i zamiast tradycyjnej zapowiedzi meczów ocenić, czy któraś z rozgrywających dzisiaj spotkanie drużyn ma szansę na pozyskanie Smitha i kogo musiałby oddać w ewentualnej wymianie.

Celtics są jednym z tych zespołów mocno zainteresowanych Smithem. Kogo musieliby w takim razie oddać? Danny Ferry chętnie widziałby u siebie Paula Pierce’a, ale nie sądzę by to przeszło.

Idźmy zatem dalej. Jeff Green, Jared Sullinger plus Jason Collins za Smitha. Kasa się zgadza. Pytanie tylko czy 4-letni kontrakt Greena to coś, co chciałby przejąć Atlanta? Celtics niechętnie pewnie by też oddali Sullingera, bo wiążą z nim duże nadzieje, ale jeśli chcą pozyskać skrzydłowego Hawks musieliby go poświęcić. Trzeba się jednak zastanowić czy Ferry wziąłby zawodnika, nad którym wisi duże ryzyko kontuzji? Collins to dodatek, żeby zgadzały się finanse. Ta wymiana też raczej nie ma większych szans na powodzenie.

Ciężko znaleźć rozwiązanie, które mogłoby zadowolić jednych i drugich. Pierce jest raczej nie do ruszenia. Sullinger – duże ryzyko kontuzji. Green, Bass – niezbyt korzystne kontrakty. Bradley – przy kontuzji Rondo nie ma opcji na jego transfer. Terry – grał już kiedyś w Atlancie na początku kariery, która wybrała go przecież w drafcie, ale Hawks mają na tej pozycji Williamsa, który wróci w przyszłym sezonie. Szanse na transfer: raczej niewielkie.

Pora na Nuggets. W tym zespole Smith z pewnością by się odnalazł. Biegał by do kontr aż miło by było patrzeć, a poprawiłby tez trochę obronę Denver. Kogo mogłaby chcieć Atlanta. Na pewno Farieda. Tak więc Manimal, Mozgov i Chandler, Trade Exceptions z transferu Nene (by zgadzały się finanse) za Smitha, Korvera lub Morrowa. Wygląda nieźle. Mozgov nie jest szczęśliwy w Nuggets i chce odejść, Chandler też nie gra tyle ile by chciał, Manimala pewnie chcieliby teraz wszyscy w lidze, a na tą chwile Smith jest lepszym zawodnikiem. Dodajmy do tego Korvera lub Morrowa, żeby Hawks za dużo nie dostali i mamy ciekawą wymianę. Szanse też raczej małe, bo nie wydaje mi się, żeby Denver chciało oddać Farieda, który za kilka lat może być lepszym zawodnikiem niż Smith.

Liderzy zespołów (średnie na mecz): Celtics – Nuggets

Punkty: Paul Pierce (18,5) – Danilo Gallinari (17,2)

Zbiórki: Kevin Garnett (7,7) – Kenneth Faried (9,7)

Asysty: Rajon Rondo (11,1) – Ty Lawson (7,1)

Przechwyty: Rajon Rondo (1,8) – Ty Lawson (1,6)

Bloki: Kevin Garnett (1) – JaVale Mcgee (2)

Ostatnie 5 spotkań:

Celtics: @Raptors (Z), Lakers (Z), Nuggets (Z), @Bobcats (P), Bulls (Z)

Nuggets: Bulls (Z), @Cavaliers (Z), @Celtics (P), 2Raptors (P), @Nets (P)

Z – zwycięstwo, P – porażka, @ – wyjazd

Dotychczasowe mecze:

10.02 Nuggets – Celtics 3OT 114:118

Pozostałe spotkania:

Toronto Raptors (21-32) – Washington Wizards (15-36) – godz. 1.00

Raptors już dokonali swojej wymiany w tym sezonie dzięki której zyskali gwiazdę i kolejne ruchy są raczej wykluczone, ale pomyśleć można. Wymiana mogłaby się opierać na bazie Amir Johnson, Terrence Ross – Josh Smith. Oczywiście musiałoby dojść jeszcze jacyś zawodnicy, by zgadzała się kasa. Johnson gra naprawdę dobrze w tym sezonie i ma nawet wyższy PER od Smitha, a Ross miałby szansę na rozwój w Hawks, bo w Raptors na pozycjach 2/3 jest naprawdę ciasno. Gay – Smith? Mogłoby być ciekawie.

Wizards również są w gronie zespołów, które chcą pozyskać Smitha i tylko Wall, Bral i Nene są nie do ruszenia. Okafor plus pick w przyszłym drafcie za skrzydłowego Atlanty. To ma sens. Emeka grałby na pozycji centra, a Horford przeszedłby na czwórkę. Do tego pick w drafcie Wizards gdyby teraz się skończył sezon byłby w top3. Washington gra coraz lepiej, ale w top5 powinien się utrzymać. Wall-Beal-Ariza-Smith-Nene. Co myślicie o takiej piątce? Skład na play off jak nic.

Charlotte Bobcats (12-40) – Orlando Magic (15-37) – godz. 1.00

W zasadzie ciężko jest znaleźć coś co mogliby zaoferować Bobacts. MKG i Kemby Walkera raczej nie oddadzą. Hmm. Gordon, Biyombo i pick w drafcie?

Jeszcze ciężej znaleźć korzystną wymianę z Magic. Reddick, Vucevic i pick w drafcie plus Trade Exceptions z transferu Howarda. Raczej nie przejdzie Jeszcze Reddicka Orlando mogłoby się pozbyć, Vucevica po tym co pokazał w tym sezonie już ciężej, a do tego Magic raczej zbierają picki w drafcie, przez które chcą się odbudować, a nie się ich pozbywają.

Milwaukee Bucks (26-25) – Brooklyn Nets (31-22) – godz. 1.30

Zarówno Bucks jak i Nets są zainteresowani Smithem. Para Jennings, Ilyasova za Smitha i Teague. Problem może być z tym, że Jennings będzie chciał dużych pieniędzy, a Hawks nauczeni historią z Johnsonem i tegoroczną ze Smithem nie będą chcieli dać mu więcej niż zasługuje, czyli o maksymalnym kontrakcie, o którym mówi, że takiego rozgrywający Milwaukee oczekuje może zapomnieć. Ilyasova mógłby być ciekawym zastępstwem za Smitha. Bucks z kolei mogli by oprzeć budowę drużyny właśnie o J-Smoova i np. Monte Ellisa, czyli dwóch graczy, którzy chcą maksa, a raczej na niego nie zasługują.

Nets z kolei oferują Humphriesa i Brooksa, ale to za mało. Konieczna byłaby trzecia drużyna i podobno Brooklyn szuka kogoś chętnego do udziału w trójstronnej wymianie.

Memphis Grizzlies (33-18) – Detriot Pistons (21-33) – godz. 1.30

Żeby doszło do wymiany na linii Hakws – Grizzlies musiałby wziąć w niej udział ktoś z dwójki Gasol – Randolph. Mogłaby to być wymiana 1 na 1, czyli Gasol lub Randoplh za Smitha. O ile jeszcze Hiszpana Ferry pewnie by przyjął z otwartymi ramionami, tak Zacha już nie koniecznie. Odwrotnie byłoby tak samo. Memphis prędzej byłoby za Smitha skłonne oddać Randolpha niż Gasola. Pytanie później co dalej, bo Smith chce maksa, a nie wydaje mi się by takiego otrzymał w Grizzlies.

By doszło do wymiany Pistons zespół z Mo-town musiałby oddać kogoś z dwójki Monroe – Drummond, na co raczej się nie zgodzą. Gdyby jednak do tego doszło to Hawks musieliby się pewnie zgodzić przejąć któryś z niekorzystnych kontraktów. Albo Stuckey’a albo Villanuevy.

Chicago Bulls (30-22) – New Orleans Hornets (19-34) – godz. 2.00

Boozer za Smitha? Skoro chcieli oddać go za Bargnianiego z Raptors to pewnia za Smitha by oddali, ale znowu rozejdzie się o kasę, bo Smith chce maksymalny kontrakt, a Bulls nie chcą płacić podatku od luksusu. Hawks pewnie oczekiwaliby czegoś od Chicago, żeby przejąć kontrakt Boozera, a wabikiem mógłby być tutaj Butler. Całość jest jednak tak prawdopodobna, jak to że ja kiedykolwiek zagram w NBA.

Hornets też nie mieliby interesu w pozyskaniu Smitha, bo na tej pozycji mają przecież duet Davis – Anderson i pozyskanie skrzydłowego Atlanty blokowałby rozwój nr 1 poprzedniego draftu, bo New Orleans oddaliby prędzej Andersona niż Smitha. Chyba że Smith grałby na pozycji nr 3, co jest jednak raczej niekorzystne dla zespołu, bo J-Smoove najefektywniejszy jest kiedy gry blisko kosza. Gdyby jednak do tego doszło to Hornets mogliby oddać Gordona, o którym i tak się mówi, że już wkrótce może opuścić szeregi zespołu z Nowego Orleanu.

Golden State Warriors (30-22) – Utah Jazz (30-24) – godz. 3.00

Warriors są raczej zbyt dobrze zgrani, by dokonywać jakiś roszad w składzie przed decydującą częścią sezonu, ale Bogut za Smitha, oczywiście jeśli byłaby gwarancja, że Australijczyk byłby w pełni zdrowy jest tematem nad którym można się dłużej zastanowić.

Jefferson za Smitha. Też ciekawe, tylko że Jazz przydałby się rozgrywający, a nie kolejny zawodnik pod kosz blokujący rozwój Favorsa i Kantera.

San Antonio Spurs (42-12) – Sacramento Kings (19-35) – godz. 4.00

Spurs są też jednym z tych zespołów mocno zainteresowanych skrzydłowym Atlanty. Kończący się po tym sezonie kontrakt Jacksona plus Splitter za Smitha? Dla Spurs korzystna wymiana, dla Hawks już nie i bez takiego Leonarda by się raczej nie obyło, a na to nie zgodzi się raczej management San Antonio.

Evans i Robinson za J-Smoova. Evansa w pierwszej piątce z powodzeniem zastąpiłby Thorton więc straty by aż tak nie było tym bardziej, że Tyreke obniżył loty po swoim świetnym pierwszym sezonie w lidze, a para Cousins – Smith wygląda naprawdę ciekawie na papierze. Drugą opcją jest zbudowanie transferu wokół Cousinsa i Smitha i wtedy skrzydłowy Hawks mógłby utworzyć duet z Evansem. Też jedna z bardziej ciekawych opcji.

Phoenix Suns (17-36) – Portland Trail Blazers (25-28) – godz. 4.00

Suns również są mocno zainteresowani Smithem. Gortat, Dudley i Telfair byłoby na pewno ciekawym pakietem. Ferry pewnie chciałby też wyciągnąć pick w tegorocznym drafcie od Phoenix, ale z tym może być ciężko. Pytanie co by to oznaczało dla Marcina? Myślę, że spokojnie mógłby wychodzić w pierwszej piątce i grać obok Horforda, a do tego miałby niedaleko do swojego domu w Orlando. Transfer na linii Suns – Hawks wydaje się być jednym z ciekawszych. Trzeba by było tylko dograć szczegóły.

Kogo mogliby zaoferować Porland. Nikogo z ławki, bo ta jest najgorsza w lidze. Na pewno w grę wchodziłby Hickson, który również może opuścić Blazers przed trade deadline. Reszta graczy pierwszej piątki jest raczej nie do ruszenia, dlatego transfer z drużyną z Oregonu jest mało prawdopodobny.

A wy jak myślicie? Gdzie trafi Smith? Może macie jakieś swoje propozycje wymiany? A może uważacie, że zostanie w Hawks do końca sezonu? Zapraszam do wyrażani opinii w komentarzach.

Dawid Ciepliński

Fan koszykówki od 1997 roku, kiedy jako dziesięciolatek obejrzał na żywo swoje pierwsze finały NBA pomiędzy Utah Jazz i Chicago Bulls. Od 1999 roku wierny kibic Los Angeles Lakers.

1 Odpowiedź

  1. devitto pisze:

    manimal, nie maliman :P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *