Zmarł właściciel Lakers – Jerry Buss

Buss

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych właścicieli klubów NBA zmarł dziś rano na rzadką odmianę raka. Jerry Buss przebywał w szpitalu przez ostatnie kilka dni, ale na leczenie było już za późno. Żył 79 (lub z innych źródeł 80) lat.

Buss miał aż 6 dzieci, a jeden z nich – Jim Buss przejmie klub po ojcu. Cała organizacja Los Angeles Lakers jest w żałobie.

Buss kupił zespół w 1978 roku od Jacka Kenta Cooke’a za blisko 67.5 milionów dolarów co było wtedy największą transakcją w historii sportu. Po tylu latach, LAL są warci dużo ponad miliard dolarów. Inwestycja okazała się wielkim sukcesem, a dziś drużyna jest drugą (po Celtics)  najbardziej utytułowaną w całej lidze. Wielką zasługę w tym mają między innymi tacy zawodnicy jak Kobe Bryant, Kareem Abdul-Jabbar, Shaquille O’Neal czy Magic Johnson.

google.com, pub-2915109786295953, DIRECT, f08c47fec0942fa0

„Naprawdę starałem się utworzyć obraz Lakers z odrębną tożsamością. Mam na myśli to, że Lakers są z Hollywood.” Mówił Buss.

Komisarz Stern mówi: „To była niezwykła passa dla tego człowieka. Pomógł on stworzyć ligę taką, jaką jest teraz. To on pokazał nam, co to jest Show time.”

Jerry Buss „poprowadził” Lakers do 31 występów w playoffs w 33 sezonach, 16 mistrzostw konferencji zachodniej i 10 tytułów mistrzowskich ligi NBA. Ciekawostką jest też, że w 1979-1987 był także właścicielem zespołu NHL Los Angeles Kings oraz zespołu Los Angeles Sparks z WNBA.

Adam Wiśniewski

Fan NBA i Miami Heat od 2006 roku, kiedy to D-Wade (mój ulubiony zawodnik) zdobył pierwszy tytuł. Z niegrających już zawodników jestem wielkim fanem Iversona. Obecnie staram się z dnia na dzień polepszać swoją grę. Wciąż czeka na telefon od menadżera drużyny z NBA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *