20 koszy: wydanie 'all starowe’.

Przed nami 62. Potyczka Wschodu i Zachodu czyli wydarzenie, na które czekają najczęściej najmłodsi fani NBA. Ozdobą Weekendu Gwiazd jest nie tylko niedzielny mecz, ale również sobotnie konkursy m.in. wsadów i rzutów za 3pkt. Z tej okazji pokusiłem się o wyciągnięcie najciekawszych faktów z historii spotkań stworzonych wyjątkowo dla publiczności.

1 – Kobe Bryant, minimalnie przed LeBronem Jamesem, wygrał głosowanie na najpopularniejszego zawodnika, zbierając aż 1 mln 590 tys głosów. Dla Erika Spoelstry, trenera Miami Heat i Wschodu, będzie to trenerski debiut w Meczu Gwiazd. Będzie on drugim po Stanie Van Gundym, trenerem Heat, który zagości w spotkaniu gwiazd. Jedynym przedstawicielem gospodarzy będzie James Harden i będzie on pierwszym graczem z Houston w ASG od czasów Yao Minga. Wydarzenie w Houston jest pierwszym występem od 1997 dla gracza Golden State Warriors (Davida Lee). Jeremy Evans z Utah Jazz będzie starał się obronić tytuł Mistrza Wsadów z poprzedniego Weekendu Gwiazd w Orlando. Kobe Bryant zdobył najwięcej w historii spotkań gwiazd punktów – 271. Ma szansę jako pierwszy osiągnąć pułap 300pkt.

2 – po raz pierwszy wśród głosujących stosowany był podział na back courts i front courts, zamiast tradycyjnych dotychczas trzech pozycji: guards, forwards, center. Toyota Center po raz drugi ujrzy spotkanie Wschodu z Zachodem. W 2006 roku wygrał Wschód (122-120) a LeBron James dostał laur najmłodszego MVP tego wydarzenia (21-latek zanotował 29pkt i 6zb). Gdyby nie kontuzja Rajona Rondo , to Celtics po raz pierwszy od 1984 (Robert Parish i Larry Bird) mieliby w wyjściowym składzie dwóch zawodników. Knicks mają dwóch graczy w ASG po raz pierwszy od 2001 roku (pamiętacie kogo mieli wówczas?) Ryan Anderson w swoim drugim występie w konkursie rzutów za 3pkt postara się wygrać po raz pierwszy.

3trzeci raz Mecz Gwiazd zagości w Houston; wcześniejsze lata to wydarzenie w Astrodome (1989) oraz Toyota Center (2006). Trzeci raz reprezentację Zachodu poprowadzi trener-legenda Spurs, Greg Popovich. Trzech mistrzów wsadów zagra w tegorocznym All Star Game – są nimi Bryant, Howard i Griffin. Osiemdziesiąt trzy zbiórki zanotował Wschód w meczu w 1966 roku! Trzech graczy pokusiło się o triple-double w spotkaniach gwiazd – pierwszym był Michael Jordan w 1997, następnie LeBron James w 2011 i Dwayne Wade przed rokiem. Trzy razy, czyli najczęściej, konkurs wsadów wygrywał Nate Robinson. Larry Bird i Craig Hodges jako jedyni wygrywali konkursy rzutów za 3pkt po 3 razy.

4czterokrotnie nagrodę MVP Meczu Gwiazd – najwięcej wśród grających – odbierał lider Lakers, Kobe Bryant. 4x dostał statuetkę również Bob Pettit (legendarny gracz Hawks). Ostatni raz przed dwoma laty w Staples Center. Również cztery razy, spotkanie gwiazd kończyło się zwycięstwem jednopunktowym (ostatni raz w 2001). Największe zwycięstwo to wygrana Zachodu ze Wschodem w 1992 – przy pożegnaniu Magica Johnsona – 40 punktami! (153-113). Cztery rzuty wolne, najmniej w historii, trafili w 2004 gracze Zachodu.

5pięć przechwytów piłki w jednej połowie zanotował Larry Bird w 1986.

6najwięcej, bo po 6 trójek przy okazji Meczu Gwiazd, trafiali Mark Price (1993 w Salt Lake City) i LeBron James (2012 w Orlando). Price trafił wszystkie sześć trójek w jednej połowie (drugiej; przy okazji zostawał też Mistrzem rzutów dystansowych). Sześć rekordowych bloków w jednym meczu, rozdał rywalom Kareem Abdul Jabbar (1980). Do Jabbara należy też rekord bloków w kwarcie, z tego samego roku, 4.

7 – Wade, James, Bosh, Bryant, Duncan, Garnett i Parker – te siedem nazwisk znów pojawią się na parkiecie Toyota Center.Z kolei inna siódemkaHarden, Lopez, Chandler, Noah, George, Holiday i Irving – to debiutanci Meczu Gwiazd. Siedmiokrotnie w połowie, swoich sił w trzypunktowych rzutach, próbowali Scottie Pippen (1994), Ray Allen (2005) i Tracy McGrady (2006).

8po osiem rzutów w kwarcie, trafili Dave DeBuscherre (1967) i Glen Rice (1997). Osiem przechwytów w 1975 – czyli najlepszy wynik ASG – ustanowił Rick Barry.

9liczba obcokrajowców, którzy wystąpią w Houston w spotkaniu debiutantów z drugoroczniakami oraz w Meczu Gwiazd: Kyrie Irving (Australia), Tony Parker (Francja), Luol Deng (W. Brytania), Tim Duncan (Wyspy Dziewicze), Tristan Thompson i Andrew Nicholson (obaj Kanada), Nikola Vucevic (Czarnogóra), Aleksiej Szwed (Rosja), Ricky Rubio (Hiszpania). 9 asyst w jednej kwarcie, podczas pojedynku w 1989 roku zanotował John Stockton. Po 9 osobistych w kwarcie trafiali Zelmo Beaty (1966) i Julius Erving (1978).

10tyle ofensywnych zbiórek, w Staples Center przed 2 laty, zanotował rekordzista spotkań gwiazd Kobe Bryant. W 1962 roku 10 zbiórek w kwarcie miał Bob Pettit. 10.5 asysty w każdym Meczu Gwiazd notuje Chris Paul, który jest z rekordową średnią w ASG. Wilt Chamberlain trafił najwięcej w połowie, 10 rzutów z gry, w 1962 roku.

11najmniej osobistych trafionych wspólnie przez obie ekipy to jedenaście, w 2007 roku. Po jedenaście prób rzutów zza łuku mają na koncie przy okazji pojedynczych występów Ray Allen i Kevin Durant. Ray Ray w 2005 a KD w 2011.

12 – dwanaście , najwięcej rzutów w kwarcie, w dotychczasowych spotkaniach gwiazd oddał Bill Sharman, w 1960 roku. Również po dwanaście, ale rzutów wolnych w ASG trafiali Elgin Baylor (1962) i Oscar Robertson (1965).

13 – trzynaście najgorszych wyborów wg mojego uznania do Meczu Gwiazd to: Chris Gatling, Anthony Mason, Tom Gugliotta, Wally Szczerbiak, Christian Leattner, Mehmet Okur, Tyrone Hill, Dale Davis, Antonio Davis, Charles Oakley, Brad Miller, BJ Armstrong i AC Green.

14 – czternaście trójek, najwięcej w historii ASG , wrzucili koszykarze Wschodu w 2012 roku, w Orlando.

15 – piętnasty raz w ASG zagoszczą rekordziści przy wyborach kibiców i trenerów – Kobe Bryant i Kevin Garnett (KG raz pauzował ze względu na kontuzję). 14x w All Stars wystąpił Tim Duncan.

16 – szesnaście razy – rekordowo – w Meczu Gwiazd blokowali rywala gracze Zachodu, w spotkaniu w 1980 roku. Najwięcej osobistych w jednym meczu gwiazd wykonywał Szczudło – 16 – w 1962 roku.

17 – po siedemnaście rzutów w meczu gwiazd trafili Wilt Chamberlain (1962), Michael Jordan (1988) oraz Kevin Garnett (2003). Glen Rice oddał najwięcej rzutów w jednej połowie, 17 w 1997.

18 – osiemnasty sezon w NBA rozgrywa Kevin Garnett, dla którego jest to 14 spotkanie gwiazd (15-krotnie wybierany). Pierwsze swoje ASG zaliczył jeszcze w erze Michaela Jordana, w 1997.

19 – tyle razy i najwięcej w historii, do ASG wybierano Kareema Abdul Jabbara. Legendarny center zagrał jednak w 18 spotkaniach. 19 zbiórek w obronie czyli najwięcej dotychczas zaliczył w 2001 roku Dikembe Mutombo.

20 – tyle punktów, czyli najwięcej, w jednej kwarcie zaliczył w 1997 w Cleveland Glen Rice. MVP tej imprezy.