Ciekawostki statystyczne – 14 stycznia

ciekawostki statystyczne

– New York Knicks zakończyli serię trzech porażek, pokonując u siebie NO Hornets, którzy przegrali po czterech kolejnych zwycięstwach.

• Carmelo Anthony rzucił +20 punktów po raz 24. z rzędu (career-high). W dwóch ostatnich 1Q trafił.. 2 z 16 rzutów z gry, ale w obu meczach uzbierał mimo to aż 66 punktów.
  • W swoim pierwszym meczu w MSG Anthony Davis rzucił 13 punktów i zebrał 8 piłek. O Austinie Riversie lepiej nie wspominać, był to jego czwarty z rzędu mecz, w którym syn coacha Bostonu nie zdobył żadnego punktu.
  • Lepiej spisał się Chris Copeland, który zdobył 22 punkty (7 w 4Q). Granicę 20 punktów przekroczył po raz trzeci w karierze (Knicks 1-2).
  • Hornets, którzy przystąpili do tego spotkania jako siódma najcelniej rzucająca trójki drużyna w NBA (37,5%), dziś trafili tylko 4 z 23 rzutów za trzy, w tym jeden na 13 w pierwszej połowie.Knicks na swoim koncie mieli aż 11 celnych trójek.
  • Knicks po raz jedenasty w dwunastu ostatnich meczach przegrali pierwszą kwartę, ale dziś odbili to sobie już w drugiej odsłonie (27:12). W 2Q Melo zdobył aż 18 punktów.

– Milwaukee Bucks pokonali Raptors w Toronto, wygrywając ósmy kolejny mecz z nimi oraz trzeci z czterech pod wodzą nowego trenera Jima Boylana.

• Co ciekawe, Bucks już w pierwszej kwarcie mieli 20 punktów straty. Ostatecznie przegrali ją 16:34, ale w drugiej wymusili aż 10 strat i 27,8% z gry Raps i na przerwę schodzili z dwoma punktami mniej na swoim koncie. Poprawili to jeszcze czwartą kwartą (33:18).
  • Aż czterech graczy Toronto zdobyło +20 punktów! Amir Johnson pobił rekord sezonu z 22 oczkami. Jose Calderon (21 pkt) aż 15 zdobył w pierwszej kwarcie (w poprzednim meczu 1Q – 10 pkt). Cały kwartet dostarczył 86 punktów, ale reszta drużyny trafiła tylko 3 z 23 rzutów z gry. Kanadyjczycy przegrali starcie ławek.. 7-43.
  • To pierwszy mecz, w którym czwórka Raptors przekracza próg 20 punktów, od grudnia 2010.
  • Zakończyła się seria 121 minut, w których Toronto nie przegrywało.
  • Raptors przegrali wszystkie 17 meczów, w których stracili +100 punktów.

– Indiana Pacers to jedna z najlepszych defensyw w lidze. Dziś jednak dostali lekcję obrony w czwartej kwarcie meczu na Brooklynie. Ostatnią odsłonę goście przegrali 11:28, a skutkiem tego było zakończenie serii czterech zwycięstw oraz przedłużenie passy Nets to sześciu wygranych. To dla Siatek najdłuższy streak zwycięstw od 2006 roku.

• W czwartej kwarcie Pacers trafili 3 z 22 rzutów z gry.
  • Dobry mecz rozegrał Deron Williams (22/5/9). W ramach ciekawostki statystycznej – D-Will trafił 32 ostatnie rzuty wolne. To on, Lopez i Johnson (razem 57 punktów) stali za runem 17-0 w czwartej kwarcie.
  • Z takich ciekawszych liczb u Pacers – Paul George miał 6 przechwytów, a Roy Hibbert – 6 bloków. George wyrównał swój rekord kariery.
  • PJ Carlesimo tymczasem ma już bilans 8-1.
  • Nets wygrali z Pacers dwa ostatnie mecze – to pierwszy taki przypadek od 2008 roku. W międzyczasie Pacers zanotowali 12-meczową serię zwycięstw nad Brooklynem/New Jersey.

– Trzynastomeczowa seria zwycięstw u siebie LA Clippers w niedzielę padła (ORLANDO!), ale w San Antonio już pracują nad podobną – Spurs pokonali dziś Timberwolves i wygrali dwunasty z rzędu mecz w AT&T Center (rekord organizacji 22). SAS wygrali 16 z 18 meczów u siebie – 88,9% zwycięstw to najlepszy procent w lidze.

• Spurs trafili aż 56% rzutów z gry. Dla Timberwolves to najgorszy wynik w sezonie. Na Ostrogach to chyba większego wrażenia nie zrobiło – był to dopiero szósty najlepszy procent. Spurs wygrali wszystkie 25 meczów, w których trafili min. 46,9% FG.
  • Minnesota tymczasem przegrała trzeci mecz z rzędu. Wolves są 0-8, gdy nie wychodzą poza 90 punktów.
  • Całkiem ważny stat – Ostrogi zdobyły aż 32 punkty w szybkim ataku, Wolves 10. W czwartej kwarcie Spurs wygrali tą statystykę 8-0.
  • Dobry statline – Tim Duncan i jego 12/9/5/3/7 w niecałe pół godziny. W blokach pobił rekord sezonu (career-high 9). To pierwszy taki występ od co najmniej 27 lat.
  • Duncan wyrównał career-high w liczbie steali i bloków razem (10).
  • Aż dwunastu graczy Spurs wyszło w tym sezonie chociaż raz w S5 (najwięcej w lidze). Jedynym aktywnym graczem rosteru San Antonio bez występu w pierwszej piątce jest.. Manu Ginobili.
  • Oto jeszcze grubsza seria – Spurs wygrali dziś po raz 16. z rzędu mecz z Timberwolves u siebie. Wilki nie wygrały tu od 2004 roku. All-time w San Antonio: Spurs 40-8 Wolves.

– Jakby mało było już „miazg” w czwartych kwartach, Nuggets zwyciężyli w ostatniej odsłonie meczu z Warriors 37:18, zaczynając ją od zrywu 18-2. Dla Samorodków była to piąta kolejna wygrana oraz 14. z 16 spotkań w Denver. Warriors przegrali trzy z czterech ostatnich starć.

• Stephen Curry, najlepszy strzelec meczu, zdobył 29 punktów, ale tylko dziewięć po przerwie.
  • Harrison Barnes pobił rekord kariery z 21 punktami i 5 trójkami.
  • Do gry wrócił Wilson Chandler (14 pkt, 6 zb, 3 stl). To jego pierwszy mecz od 12 listopada.
  • Warriors w trzech pierwszych kwartach trafili 56% rzutów – w czwartej 35%.
  • Kosta Koufos zdobył swój 1000. punkt w karierze.
  • Wyrównane rekordy sezonu: 26 punktów po stratach dla Nuggets, 5 przechwytów dla Andre Iguodali.
  • David Lee cały czas trzyma poziom – zanotował 16. występ 20/10 w tym sezonie. Dziś miał jeszcze 6 asyst. All-star? All-star.
  • Podczas pięciomeczowej serii zwycięstw Nuggets wygrali czwarte kwarty łącznie 151-102.
  • Nuggets wygrali 23 kolejne mecze u siebie, w których zdobyli +110 punktów.

Kevin Durant zdobył 22 ze swoich 33 punktów w drugiej połowie wygranego przez Thunder meczu w Portland. Dla Thunder była to ósma wygrana w 10 ostatnich meczach oraz 20. w 25 ostatnich, ale to przede wszystkim oznacza koniec dziewięciomeczowej serii zwycięstw Blazers w Rose Garden.

• 33 punkty zdobył LaMarcus Aldridge (season-high).
  • Blazers po raz trzeci z rzędu trafili mniej niż 40% rzutów z gry.
  • Dla Thunder 87 punktów to drugi najgorszy wynik w tym sezonie – mniej mieli tylko w meczu otwarcia ze Spurs.
  • OKC grali dziś bez Serge’a Ibaki i Thabo Sefoloshy. Swój pierwszy start w karierze zanotował DeAndre Liggins. Efekty to rekordy kariery w postaci 11 punktów, 9 zbiórek i 3-3 zza łuku.
  • Grzmot wygrał pięć ostatnich meczów z Blazers.
  • Starcie PG obu zespołów – Russell Westbrook i Damian Lillard trafili razem 8 z 35 rzutów z gry.

– Los Angeles Lakers wygrali z Cleveland Cavaliers – jeszcze trzy lata temu to byłby naprawdę hit. Dziś w sumie też nim jest, ale głównie z powodu fatalnej postawy Jeziorowców w ostatnich meczach. Lakers przegrali sześć poprzednich meczów i są ostatnią drużyną, która odnotowała zwycięstwo w 2013 roku.

• Ale – jak już wygrywać, to wygrywać z rozmachem. Lakers trafili 58% rzutów z gry (rekord sezonu), rozdając 32 asysty (season-high 33). 22/14 w pół godziny zanotował Dwight Howard (7 strat..), Kobe Bryant trafił 9 z 14 rzutów, zastępcy Pau Gasola – Antawn Jamison i Earl Clark – zdobyli razem 29 punktów (10-16 FG, 5-6 3pt), 13 zbiórek, 5 asyst i 3 bloki.
  • Nastąpiło także przełamanie bardzo słabej serii sześciu meczów w Staples, podczas której Lakers trafili tylko 26,3% trójek. Dziś wpadło aż 13 na 25 rzutów zza łuku Jeziorowców.
  • Meczu nie popsuły nawet straty. LA Lakers popełnili ich aż 22, z czego 18 należało do graczy pierwszej piątki.
  • Nie zauważyłem tego wcześniej – Steve Nash trafił wszystkie 18 rzutów wolnych w tym sezonie.
  • Już w czwartek pierwsze starcie Lakers-Heat w tym sezonie. Można nie lubić Jeziorowców, ale takie przełamanie może oznaczać, że czeka nas wielki pojedynek. Oby.