Irving wraca i psuje show Kobemu.

Po 11 meczach rozbratu z parkietami NBA minionej nocy wrócił do gry najlepszy debiutant poprzednich rozgrywek. Po urazie złamanego palca nie było ani śladu podczas nocnej konfrontacji z przeżywającymi kolejny kryzys Lakers. Spotkanie toczyło się tak naprawdę pod dyktando 5 głównych aktorów – Irvinga, Milesa, Varejao, Bryanta i Howarda.

Cavs od początku zaatakowali rywala wygrywając pierwszą odsłonę 29-23. W imponującym stylu rozpoczął spotkanie CJ Miles, autor dwóch z rzędu trafień za trzy punkty. Drugą opcją w ataku pozostawał Anderson Varejao (8pkt i m.in. efektowny slam dunk w jego repertuarze). Z minuty na minutę rytm gry też łapał Kyrie Irving, notujący 7pkt i 4as w pierwszej kwarcie. Po stronie gości naturalnie – dominował Kobe Bryant (12pkt w 1kw).

Początek drugiej ćwiartki to fatalna dyspozycja rzutowa po obu stronach, a niemal trzyminutową niemoc przerwał trójką ex Kawalerzysta, Antawn Jamison (5 pkt w serii). Z pomocą rezerwowemu przyszedł inny zmiennik – Jodie Meeks – aplikując rywalom kolejną trójkę ze strony Lakers. Kiedy wydawało się, że gra się wyrównuje, ale Lakers zbilansowali grę w ataku, znajdując nowe opcje, ich rytm zakłócił CJ Miles serią 3 trafień (3 raz za 3pkt). Przez ponad 2 minuty drugiej odsłony miejscowi zanotowali zryw 11-2 wychodząc na 11 punktowe prowadzenie (44-33). Lakers próbowali przenieść ciężar zdobywania punktów na Dwighta Howarda, ale ich plan legł w gruzach, gdyż Cavs ani nie zwalniali tempa, ani też nie robili sobie nic specjalnego z obrony gości. 7 asyst Irvinga i alley oop nagrany do Alonzo Gee (8pkt przed przerwą) mocno rozochocił publikę w Quicken Loans Arena (54-39 przed przerwą).

Trzecia partia gry to popis Bryanta, który imponował wysoką skutecznością. Lakers wzięli się do roboty wymuszając serie niecelnych rzutów gospodarzy oraz zmuszając ich do strat (m.in. poprzez lepszą pracę w obronie na Irvingu i graczach obwodowych). Kobe jak w pierwszej kwarcie, przejął pałeczkę w ataku i wzbogacił swój dorobek punktowy o kolejne 12 oczek. Gdyby nie dwa celne rzuty zza łuku, znanego z występów w lidze polskiej, Alonzo Gee, to Kawaleria nie wyszłaby z tarapatów. Bryant i Jeziorowcy zniwelowali straty do 3 oczek (62-65), ale kiedy wydawało się, że czwartą kwartą rozpoczną z niewielką stratą do rywali, wówczas równo z syreną z dystansu trafił Irving (19pkt na koncie). Wynik 68-62 dla Cavs. Lakers zatrzymali miejscowych na 14 oczkach w kwarcie.

Kobe Bryant musiał o tym pamiętać przez całe 3 minuty przerwy, bo kolejną akcję czwartej kwarty rozpoczął od celnego trafienia zza 7 metrów. Jednak co z tego, jeśli również charakter w grze pokazał Miles, trafiając po raz 4 zza łuku?! Dwa kolejne zagrania ex zawodnika Jazz, pozwoliły Cavs na trzymanie przewagi (77-71), a po chwili w ofensywę jeszcze mocniej zaangażował się Irving. Wprawdzie w gazie zostawał Bryant (kolejna trójka i po chwili 3 osobiste po faulu Irvinga) i ratował sytuację dla gości (81-84), ale jego zapędy szybko tonowali kolejni gracz Byrona Scotta – jak Tyler Zeller (86-81).

Na 4 minuty przed końcową syreną Bryant nareszcie dostał wsparcie od Howarda i MWP. Trójka Ron Rona i celny lay up pozwolił Lakers jeszcze marzyć o wygranej. Marzenia jednak szybko prysły, gdyż boiskowym cwaniactwem wykazał się Brazylijczyk Varejao. Dwójkowe zagranie z Kyriem oraz seria celnych osobistych (w sumie 5 bardzo ważnych oczek) zapewniła Cavs tryumf nad bardziej utytułowanym i wyżej notowanym jak na razie rywalem.

Mankamentem Lakers po raz kolejny w tym sezonie była duża liczba strat (19 do 14 rywala), a ponadto przy takiej samej liczbie oddanych rzutów zza łuku obu ekip (27) trafili oni 4 mniej od rywala (7 do 11). Ponadto cieniem dla fantastycznie dysponowanego lidera gospodarzy (29pkt i 11as) byli wszyscy rozgrywający L.A. (Duhon 2pkt,2as,3zb w 33 minuty – Morris bez punktu w 7 minut). Dodatkowo fani Lakers zastanawiają się czy dłużej niż planowano (jeszcze oficjalnie miało to trwać 2 tygodnie) nie potrwa przerwa w grze Steve’a Nasha (naruszony nerw w lewym podudziu). Bryant zdobył 42 oczka na świetnej skuteczności (16-28) ale obok niego Lakersom wyraźnie zabrakło siły ognia obwodowych zawodników (2-6 Meeksa, 3-10 Jamisona). Jeziorowcy znów nie byli sprawni by korzystać z taktyki ich head coacha, zdobywając 11 punktów z kontr..Rekordy sezonu w punktach Bryanta i w zbiórkach Howarda (20) nie pomogły przerwać złej passy L.A. 4-8 bilans to wizytówka na dziś coacha D’Antoniego.

Ciekawostka: wszystkie trzy mecze z 40 punktowymi zdobyczami Bryanta, Lakers przegrali!

Nieoficjalnie wiadomo, że Mitch Kupchak i Mike D’Antoni dyskutują, w wąskim gronie, na temat dodania nowego obwodowego do ich zespołu – na celownik bowiem trafili Eddie House i Delonte West.

Wynik: Cleveland Cavaliers – Los Angeles Lakers 100:94 (29:23,25:16,14:23,32:32)

Najlepsi strzelcy: Irving 28 (11as), Miles 28 (5x3pkt), Varejao 20 oraz Bryant 42, Howard 19 (20zb), World Peace 13.