Suns przegrywają po raz 5 z rzędu

Po zaciętej końcówce Phoenix Suns przegrali po raz piąty z rzędu. Tym razem z Dallas Mavericks. Bardzo słabo zaprezentował się Marcin Gortat, który zdobył tylko trzy punkty i zebrał sześć piłek

Gracze Phoenix bardzo dobrze zaczęli spotkanie prowadząc po trzech minutach już 11-1, a pierwsze punkty w meczy zdobył Marcin Gortat. Polak dostał piłkę na alley oop od Michaela Beasley’a i zadunkował nad próbującym przechwycić podanie O.J. Mayo. No i to by było na tyle, jeśli chodzi o dobrą grę naszego rodaka w tym spotkaniu.

Gortat nie trafił później kolejnych siedmiu rzutów z gry i całe spotkanie zakończył ze skutecznością 12,5 proc, zaliczając do tego najgorszy wskaźnik +/- w drużynie, który ostatecznie wyniósł minus 12.

Po okresie początkowej dominacji Mavs zaczęli powoli odrabiać straty i ostatecznie pierwsza kwarta skończyła się remisem po 23.

Druga kwarta była bardzo wyrównana, a ataki obu drużyn bardzo zbilansowane. Po stronie Dallas tylko Mayo miał dwucyfrową liczbę punktów i punkty zdobyło aż ośmiu zawodników z dziesięciu, którzy pojawili się na parkiecie. Na liście strzelców nie zapisali się tylko Danthay Jones i Jae Crowder.

Natomiast w szeregach gospodarzy punktowało dziewięciu zawodników z dziesięciu, którzy wyszli na parkiet, a na swoim koncie zerowy dorobek po pierwszej połowie miał tylko Sebastian Telfair.

Co ciekawe gracze z Phoenix grali bardzo dobrze w defensywie pozwalając zdobyć Mavs tylko 40 punktów, na 42 proc. skuteczności, w tym 29 proc. za trzy. Postawa zawodników Suns była niemałym zaskoczeniem, bowiem we wcześniejszych 19 spotkaniach przeciwnicy zdobywali średnio 51,9 punktów w pierwszej połowie, rzucając z 47 proc. skutecznością, w tym aż 44 proc. zza łuku.

Jak w pierwszych 24 minutach gospodarze radzili sobie przyzwoicie, tak postawa w trzeciej kwarcie to prawdziwa katastrofa. Suns przez pierwsze 9 minut drugiej połowy trafili tylko raz na czternaście oddanych rzutów z gry i Mavs prowadzili już nawet 15 punktami, a ich ofensywę ciągnęli przede wszystkim Mayo, Chris Kaman i Darren Collison, a każdy z nich zdobył po 6 punktów dla gości w trzeciej kwarcie.

Gospodarze nie złożyli jednak broni i za sprawą runu 10-2 zmniejszyli stratę do 7 punktów i przed decydującą częścią meczu na tablicy wyników widniał rezultat 69-62 dla Dallas.

W czwartej kwarcie zawodnicy Mavs próbowali odskoczyć gospodarzom i ostatecznie przypieczętować swoje zwycięstwo, momentami osiągając nawet przewagę 10 punktów, ale zaangażowanie zawodników Suns pozwalało im nie dopuścić do zbytniej ucieczki ze strony gości.

W decydujących momentach spotkania nie mogliśmy niestety oglądać na parkiecie Gortata i to nawet pomimo urazu oka jakiego doznał Jermaine O’Neal, ponieważ trener Alvin Getry zdecydował się grać niższą piątką z Luisem Scolą i Markieffem Morrisem pod koszem.

Na dwie i pół minuty do końca Suns udało się zmniejszyć stratę do 3 punktów, po krótkiej wymianie ciosów i po trójce świetnie dysponowanego tego dnia Morrisa i dwóch wolnych Shanona Bronwa udało się doprowadzić do remisu po 87, i trener Rick Carlisle zmuszony był poprosić o czas.

Po krótkiej przerwie piłkę po lewej stronie dostał wychodzący zza zasłony Mayo, ale nie mógł od razu rzucać, ponieważ świetnie bronił go Telfair. Obrońcy Mavs udało się jednak oddać daleki rzut z szóstego metra i wyprowadzić gości na 2 punktowe prowadzenie. O czas poprosił trener Gentry i w następnej akcji piłkę dostał Goran Dragic, który minął Mayo, ale nie trafił prostego rzutu spod kosza. Piłkę zebrał Carter, odegrał ją od razu do Collisona i gracze Suns musieli faulować, by pozostać jeszcze w grze. Rozgrywający Dallas trafił oba wolne, a gospodarze nie mieli już możliwości wzięcia czasu i musieli zaczynać akcję od kosza. Po serii rzutów wolnych z jednej i z drugiej strony Mavs prowadzili już 4 punktami, ale na 4 sekundy do końca zza łuku przymierzył Brown zmniejszając starty do punktu. Dwa wolne pewnie wykorzystał Collison, a desperacki rzut z połowy boiska Browna nie trafił nawet w obręcz i Mavs mogli się cieszyć ze zwycięstwa, natomiast Suns ponieśli tym samym piątą porażkę z rzędu i jest to najdłuższa taka seria w lidze. Podobną zaliczają jeszcze tylko Charlotte Bobcats.

Po stronie gości najlepszym strzelcem zespołu po raz kolejny był Mayo, który rzucił 23 punkty, w tym trzykrotnie za trzy, a wspierali go Collison i Brandan Wright. Każdy z nich zapisał na swoim koncie 16 oczek. Świetne zawody rozgrywał też Kaman, który rzucił 15 punktów i zebrał 7 piłek, ale niestety musiał opuścić parkiet w czwartej kwarcie ze względu na kontuzję kostki.

W szeregach Suns najlepszy był Morris – 15 punktów i 17 zbiórek (rekord kariery). 15 miał też Dragic, ale trafił tylko 5 z 14 rzutów, 13 rzucił Scola, a po 11 Jared Dudley i Brown.

Kolejny mecz Suns zagrają na wyjeździe z Los Angeles Clippers, natomiast Mavs pojadą do Houston na spotkanie z tamtejszymi Rockets.

Dallas Mavericks – Phoenix Suns 97:94 (23:23, 17:21, 29:18, 28:32)