Ciekawostki statystyczne – 4 grudnia

Portland Trail Blazers 118:112 Charlotte Bobcats OT

• Dla Blazers był to drugi kolejny mecz zakończony dogrywką. Oba wygrali dość niespodziewanie – przedwczoraj trójkę na 0.2s do końca trafił Nicolas Batum, natomiast dziś Portland odrobiło w pięć ostatnich minut czwartej kwarty aż 18 punktów straty.
  • Kto doprowadził do come-backu – po trójce Byrona Mullensa dającej Charlotte prowadzenie 97:79, pięć punktów z rzędu zdobył Batum, potem osiem dodał Lillard, a po sześć – Aldridge i Babbitt – ten drugi trafił dwie wielkie trójki, w tym tą na 23 sekundy do końca regulaminowego czasu gry dającą remis, dogrywkę, i – jak się okazało – zwycięstwo. Cały run Blazers wynosił 23-5, a łącznie z dogrywką – 39-15.
  • LM Aldridge zdobył 25 punktów, 13 zbiórek, 5 asyst i 3 bloki. To pierwsze 25/10/5/3 w tym sezonie, a dla gracza Portland – pierwsze od 2005 (Darius Miles).
  • Batum miał 17 punktów, z czego pięć w dogrywce. Rozdał rekordowe dla tego sezonu 7 asyst.
  • 24 punkty i 9 asyst uzbierał Damian Lillard (11-14 FT). Jedenaście trafionych wolnych to najlepszy wynik dla koszykarza Portland w tym sezonie.
  • Blazers dostali 31 punktów od rezerwowych, ale dziewięć z nich należało do Luke’a Babbitta (trzy trójki, wszystkie w 4Q&OT). Ławka Bobcats statystycznie była jednak o klasę lepsza (51).
  • Stało się tak, ponieważ aż 29 punktów zdobył Ben Gordon. Trafił on aż osiem razy za trzy na dwanaście prób! Gordon przekroczył dziś także próg 10000 punktów w karierze. Został pierwszym w historii Rysiem z ośmioma trójkami w jednym meczu. Ostatnim graczem, który zaaplikował Blazers tyle trafień zza łuku w jednym meczu, był Nate Robinson w 2007 roku. Sześć dni przed nim sztuki tej dokonał Kobe Bryant, który zdobył wówczas aż 65 punktów.
  • Gordon zdobył aż 22 punkty w drugiej połowie (7-9 3pt, także rekord Bobcats).
  • W ostatnich pięciu meczach Gordon trafił 23 z 36 trójek (w poprzednich 12-36), notując 20.4 ppg. Z 48,6% skuteczności za trzy jest siódmy w lidze.
  • Gordon przekroczył granicę 10000 punktów jako szósty absolwent z Connecticut (C. Robinson, D. Marshall, R. Allen, Hamilton, C. Butler). Cała szóstka grała na uniwersytecie pod okiem Jima Calhouna. Jedyną uczelnią, która w ostatnich 25 latach wypuściła min. sześciu graczy z 10000 punktami w NBA, była Arizona (S. Elliott, Stoudamire, Bibby, Terry, Arenas, R. Jefferson).
  • Ramon Sessions, także rezerwowy, zdobył 11 punktów i 9 asyst. Gdyby rozdał jeszcze jedną, zanotowałby 30. w historii Charlotte Bobcats double-double z ławki.
  • W tym meczu padło aż 230 punktów, ale obie drużyny trafiły 48,6% swoich rzutów. Blazers trafili jednak 12, a Bobcats 13 trójek. Po trzy trafienia dla Portland mieli Babbitt, Matthews i Batum. O Gordonie wspominałem przed chwilą. To był najbardziej obfity w trójki mecz Portland-Charlotte w historii ich rywalizacji.
  • Bobcats przegrali czwarty mecz z rzędu po tym, jak w dwunastu pierwszych meczach zanotowali bilans 7-5. Rysie przegrali sześć z ośmiu meczów z Zachodem.
  • Blazers wygrali drugi kolejny mecz na wyjeździe (wcześniej bilans 2-7).
  • 118 punktów to drugi najlepszy wynik PTB w tym sezonie. Gdy osiągają setkę, mają bilans 7-2.
  • Blazers po raz pierwszy od lutego 2011 grali dogrywkę w dwóch meczach z rzędu.
  • Cats pobili rekord sezonu w zdobytych punktach. Wygrali tylko jeden z ośmiu meczów, w których stracili 100 oczek.
  • Rysie przegrały sześć z siedmiu ostatnich spotkań z Blazers. 112 punkty to ich rekord w meczu z tą drużyną. All-time: CHA 5-11 POR

Cleveland Cavaliers 79:89 Detroit Pistons

• Cavs musieli radzić sobie bez startującego back-courtu Irving-Waiters. 17 punktów i 18 zbiórek (9 w ataku) miał Anderson Varejao, ale Cavs trafili tylko 33,7% rzutów, co jest ich najgorszym wynikiem w tym sezonie. Pierwsza piątka z wyjątkiem Brazylijczyka spudłowała 33 z 47 rzutów.
  • Pistons mieli aż 13 bloków, po raz pierwszy od pięciu lat. Cavaliers po raz siódmy w tym sezonie przyjęli +10 czap. Są „najlepsi” w lidze.
  • Jason Maxiell zablokował aż pięć rzutów – w drugim meczu z rzędu. Ostatnim graczem Pistons z takim osiągnięciem był Ben Wallace (2006).
  • 7 punktów i 12 zbiórek zanotował Andre Drummond. Debiutant zebrał aż 9 piłek w ataku. Ostatnim graczem Tłoków z tak dużą liczbą zbiórek ofensywnych w 20 minut był Bill Laimbeer (1993). Dla całej ligi to 12. taki przypadek od sezonu 1985/86 (ostatni w 2011 – Big Z). W 1994 roku Popeye Jones w dwadzieścia minut miał 12 zbiórek w ataku.
  • Drummond miał łącznie 12 zbiórek i 3 bloki – to czwarty debiutant, u którego odnotowano takie liczby w czasie max. 20 minut (Parish 1976, Sampson 1983, Brian Williams 1992).
  • Obie drużyny trafiły tylko 7 z 38 trójek. Kyle Singler trafił trzy z sześciu. Poza tym, na linii rzutów wolnych gracze Cavs i Pistons zamienili na punkt tylko 25 z 36 osobistych.
  • Greg Monroe miał 14 zbiórek, ale tylko dziewięć punktów. W drugim kolejnym meczu nie osiągnął double-digits.
  • Cavaliers wygrali zbiórkę 53-39, z czego 20-15 w ataku. Kawalerzyści w 17 z 18 meczów w tym sezonie zbierali na atakowanej tablicy więcej piłek od rywali.
  • Pistons w meczach wygranych tracą średnio 84,3 ppg. W porażkach – 101,2 ppg.
  • W back-to-back na Florydzie Cavs zdobyli 212 punktów, potem z Grizzlies i Suns – 156, później znów 230 oczek w Atlancie oraz z Blazers i dziś 78 punktów. Kolejny mecz grają z Bulls – zapewne ta sinusoida będzie ciągnąć się dalej.
  • Detroit wygrali piąty kolejny mecz u siebie. Na wyjeździe – jeden z jedenastu. Był to dla nich pierwszy w tym sezonie mecz z drużyną z własnej dywizji.  89 punktów to ich najgorszy wynik w wygranym meczu w 2012/13. Wygrali wszystkie cztery spotkania, w których stracili mniej niż 85 punktów. Ich seria wygranych z Cavaliers przedłużyła się do trzech (najdłuższa od 2008). W każdym z tych starć Cleveland zdobyło mniej niż 80 punktów.
  • Cavs poza domem mają bilans 2-10. Przegrali wszystkie trzy mecze z ekipami z Dywizji.
  • CJ Miles oddał swój 3000. rzut w karierze. Na koncie ma dokładnie 3333 punkty. W tym sezonie trafia fatalne 30,3% rzutów oraz jeszcze gorsze 25,6% za trzy.
  • Tayshaun Prince popełnił swój tysięczny faul w karierze. Jest 31. najczęściej faulującym Pistonem wszechczasów.
  • Maxiell przekroczył próg 2000 zbiórek (32. w historii DET).
  • All-time: Cavs 78-113 Pistons

Milwaukee Bucks 81:102 New Orleans Hornets

• Larry Sanders zdobył 8 punktów i 7 zbiórek, ale znów zablokował aż 7 rzutów. W trzech ostatnich meczach Sanders miał 22 bloki. Ostatnim rezerwowym, który w 26 minut zablokował tyle rzutów, był Zo Mourning (2006). Sanders jest pierwszym Kozłem z takim osiągnięciem od 2003 roku (Dan Gadzuric).
  • Żaden gracz Bucks nie zanotował min. 10 punktów z wyjątkiem back-courtu Ellis-Jennings. Ten pierwszy zdobył 17 punktów, natomiast drugi – 25 (5-10 3pt, 10-23 FG). Trójka pozostałych starterów zgromadziła razem tylko 11 oczek (4-15 FG).
  • Hornets z kolei mieli aż sześciu graczy z double-digits oraz dwóch z +20 punktami. Ryan Anderson (do Lakers?) miał ich 22, natomiast Robin Lopez – 21. Razem trafili 17 z 24 rzutów z gry.
  • Kozły trafiły tylko 38,2% rzutów z gry, 15 z 23 osobistych, ponadto popełniły aż 16 strat (27 pkt NOH). Hornets natomiast mieli 52,4% skuteczności, 11-11 z linii i tylko 8 turnoverów. Milwaukee nie pomogło 19-13 w ofensywnych zbiórkach.
  • To pierwszy mecz Szerszeni ze skutecznością wyższą niż 50% oraz 100% z linii od 1990 roku.
  • Luc Richard Mbah a Moute rozegrał 20 minut, w czasie których zebrał aż 7 piłek w ataku. Podobny występ miał dziś Drummond (9). Ostatnim dniem, w którym miały miejsce aż dwa takie przypadki, był 16 listopada 1999 (Carlos Rogers, Michael Smith).
  • Hornets wygrali 11. kolejny mecz u siebie z Bucks (seria od 2003). Zrewanżowali się za porażkę 113:117 z 17 listopada w Milwaukee. I to bez Anthony’ego Davisa, który tamtego dnia wykręcił 28/11. Bucks ustanowili wówczas swój rekord sezonu w punktach, natomiast dziś, zdobywając 81 punktów (jak KOBE!:), zanotowali season-low.
  • Bucks przegrali wszystkie pięć meczów, w których zdobyli max. 90 punktów.
  • Kozły mają u siebie taki sam bilans, jak na wyjeździe (4-4).
  • Dla NOH była to piąta wygrana w tym sezonie. Zwycięstwo 21 punktami to ich najlepszy dotychczas wynik.
  • Andersonowi do progu 500 trójek brakuje jednej, z kolei do 1000 celnych rzutów z gry – ośmiu.
  • All-time: Bucks 33-50 Hornets

Toronto Raptors 110:113 Denver Nuggets

• Dwóch najlepszych strzelców tego meczu – Lowry (24, 12 w 4Q) i Bargnani (23) – punktowało dla Raptors, to jednak nieznacznie przegrali oni z Nuggets. Sześciu graczy Denver przekroczyło próg 10 punktów (Corey Brewer 19), Raptors mieli pięciu takich koszykarzy.
  • Co z box-score – Bryłki wygrały zdecydowanie na tablicach 53-37, zbierając aż 23 piłki w ataku (Faried i Koufos 12, Toronto 9). Poza tym zdobyli aż 19 punktów z kontrataków, zatrzymując Toronto na dwóch. W pomalowanym Denver wygrali 58-42.
  • Nuggets wcale nie musieli drżeć o to zwycięstwo do końca, jednak postanowili zabawić się w Lakers i spudłowali 16 z 43 osobistych (62,8% FT). Ostatni raz przy tylu próbach mieli tak słabą skuteczność w 1999 roku. „Dwight Howard Denver”, Javale McGee, trafił 9 z 16 (rekord kariery). Można narzekać na skuteczność z linii FT Nuggets (67% – 29. w lidze, za.. Lakers), jednak w ostatnich 16 sekundach gracze z Colorado trafili pięć z sześciu osobistych i przetrwali pościg Raptors.
  • Z zazdrością Nuggets patrzyli na Lowry’ego, który trafił wszystkie jedenaście rzutów wolnych (jako 10. Raptor w historii). Cała drużyna Toronto na 19 prób pomyliła się tylko dwukrotnie.
  • McGee miał także 17 punktów, 6 zbiórek i 5 bloków – wszystko to z ławki. W ostatnich 27 latach był to piąty taki występ dla Denver (Andersen x2, LaFrentz, K. Clark). Tylko Andersen robił to w tak krótkim czasie (23 min) jak McGee.
  • Raptors przegrali dziesięć z jedenastu meczów na wyjeździe. Nuggets w Pepsi Center mają bilans 5-1.
  • Toronto na siedem ostatnich starć wygrali tylko raz. Ani razu w tym sezonie nie zwyciężyli w dwóch kolejnych meczach.
  • 53 zbiórki oraz 23 zbiórki w ataku to najlepszy wynik rywala Raps w 2012/13. 110 punktów to rekord Toronto w spotkaniach bez dogrywek.
  • Nuggets wygrali po raz pierwszy mecz, w którym stracili +102 punkty. Było to ósme takie starcie.
  • Bryłki zwyciężyły w 15 z ostatnich 17 spotkaniach z Raptors. W Denver po raz ostatni przegrali z nimi w 2003 roku.
  • Lowry zebrał swoją 1000. piłkę w obronie. Oddał też 3000. rzut w karierze.
  • Dla Kosty Koufosa był to 200. mecz w karierze.
  • Corey Brewer przekroczył granicę 1000 zbiórek.
  • All-time: Nuggets 22-11 Raptors

Los Angeles Clippers 105:104 Utah Jazz

• O poziomie sędziowania w tym meczu nie zamierzam się wypowiadać. To miejsce na statystyki – ewentualnie jakieś wywody na temat Magic, nic więcej.
  • Jazz byli jedną z trzech niepokonanych na własnym parkiecie drużyn. Do dziś. Po wygranych sześciu pierwszych meczach dziś wreszcie zaliczyli pierwszą porażkę w Utah. Na pocieszenie – przegrali mecz we własnej hali jako ostatni w Konferencji Zachodniej.
  • 30 punktów, 11 zbiórek i 14-20 z gry – to dorobek Blake’a Griffina. To jego szesnaste 30/10 w karierze i czwarte przeciwko Jazz.
  • 20 punktów z ławki zdobył Jamal Crawford. Rezerwowi LAC mieli w sumie 44 punkty. Ławka Jazz miała 31 punktów, co wcale nie wygląda tak źle, póki jednak nie przejdziemy do czwartej kwarty, gdy zmiennicy Clipps wygrali z Jazzowymi 20-4.
  • Chris Paul miał w tym meczu 14 punktów i 9 asyst, z czego 6 i 2 w czwartej kwarcie (trafił go-aheada na 34 sekundy do końca).
  • Jazz wygrywali w tym meczu już czternastoma punktami, a przed czwartą kwartą mieli 10 oczek przewagi.
  • Najlepszy jazz zagrali dziś Mo Williams (20 pkt, 12 ast, 7-11 FG) i Randy Foye (19, 7-11 FG), którzy mają za sobą przeszłość w Clippers. Obaj zaaplikowali swoim byłym kolegom po trzy trójki. Poza tym, 16/10/5 miał Al Jefferson. Utah także miało swojego Crawforda (Gordon Hayward 17, 6-10 FG).
  • 20/12 na koncie Mo to pierwszy taki występ w Salt Lake City od momentu odejścia Derona.
  • Jazz przegrali, choć trafili prawie 57% rzutów (Clippers 47%). Popełnili jednak siedemnaście strat (LAC 10).
  • Clippers wygrali trzeci kolejny mecz (wcześniej przegrali cztery z rzędu, a jeszcze wcześniej – wygrali 6). Stracone 104 punkty to ich najgorszy wynik w wygranym meczu. Wcześniej przegrali wszystkie pięć meczów, w których oddali więcej niż 100 punktów.
  • LAC okazali się lepsi w trzecim kolejnym pojedynku z Jazz.
  • All-time: Clippers 62-98 Jazz

Orlando Magic 102:94 Golden State Warriors

• Po zdobyciu 40 punktów w czwartej kwarcie meczu z Lakers, dziś Magic ostatnią odsłonę wygrali 33:25. Pięciomeczową serię meczów na Zachodzie zaczęli od dwóch zwycięstw. Warriors z kolei przerwali swój streak pięciu wygranych w Oakland. W tej chwili mają we własnej hali bilans 6-3.
  • Po 24 punkty zdobyli Arron Afflalo i Glen Davis. 22/7/5 z ławki zanotował JJ Redick (10 pkt w 4Q).
  • Magic są 4-1, gdy JJ zdobywa +20 punktów. Co ciekawe, za każdym razem trafiał ponad połowę rzutów, a trzykrotnie – 60%. Gdy Big Baby przekracza granicę 20 punktów, Orlando jest 4-0.
  • Afflalo w dwóch ostatnich meczach zdobył 54 punkty, po raz pierwszy w karierze.
  • Nikola Vucevic zanotował 14 punktów oraz 15 zbiórek – to jego nowy rekord kariery.
  • Stephen Curry miał 25 punktów i 11 asyst. To jego trzecie z rzędu 20/10.
  • 22 punkty i 9 zbiórek uzbierał David Lee. To dziesiątego double-double w tym sezonie zabrakło naprawdę niewiele.
  • Magic trafili 43,5% rzutów przy 45,7% Warriors, ale popełnili tylko osiem strat (GSW 13). Po stratach Wojowników zdobyli 23 punkty, z kolei ci po błędach Orlando rzucili 10.
  • Orlando wygrało wszystkie trzy mecze z drużynami Dywizji Pacyfiku (Suns, Lakers, Warriors). Jest też 6-1, gdy przekracza granicę 100 punktów.
  • Warriors przegrali siedem z ośmiu ostatnich meczów z Magic. W każdym z nich Orlando osiągało setkę.
  • Jarrett Jack zebrał 1500. piłkę w karierze.
  • All-time: GSW 18-29 ORL