Suns bezradni w Detroit.

Phoenix Suns tym razem nie zanotowali wielkiego powrotu, po tym jak do przerwy przegrywali 44-55. W drugiej połowie Pistons wypunktowali zespół Marcina Gortata, który kolejny raz zagrał bardzo słabo. Prowadzeni przez Rodney’a Stuckey’a Pistons wygrali aż 117-77.

Jeśli w trzeciej kwarcie w koszulce Phoenix Suns biega zawodnik z numerem 12, oznacza to jedno – „Słońca” sromotnie przegrywają. Dotychczas Kendall Marshall pojawiał się na boisku tylko w meczach rozstrzygniętych, zazwyczaj na kilka ostatnich minut. Tym razem, nie cieszący się zaufaniem Alvina Gentry’ego rookie pojawił się na parkiecie już w połowie trzeciej kwarty. Powód? Suns przegrywali w tym momencie 25 punktami, zupełnie nie radząc sobie w grze przeciwko gospodarzom.

Prawie miesiąc wcześniej, Suns pokonali Pistons 92-89 we własnej hali, odnosząc pierwsze zwycięstwo w sezonie. Marcin Gortat zanotował 16 punktów, 16 zbiórek oraz 3 bloki i nic nie zapowiadało, że „Słońca” w kolejnych tygodniach moga pogrążać się w totalnej nijakości, z naszym środkowym na czele.

Gortat już w pierwszej kwarcie, która jeszcze nie była zapowiedzią klęski stracił trzy piłki, zachowując się momentami zupełnie jak niedoświadczony rookie. Polak po prostu oddawał piłkę w ręce Grega Monroe (9 pkt, 8 zb, 3 ast, 2 prz), nie radząc sobie w grze tyłem do kosza, nie mówiąc już o defensywie, gdzie sprzed nosa punkty rzucali mu nie tylko Monroe i Jason Maxiell (9 pkt, 6 zb), ale i mierzący niemal 20 centymetrów mniej Rodney Stuckey (18 pkt, 5 zb, 4 ast), będący motorem napędowym Pistons w pierwszej połowie.

Nie chciałbym zostać posądzony o bycie typowym kibicem sukcesu, który chwali Gortata tylko, kiedy ten gra świetnie, ale niewątpliwie nasz środkowy zupełnie zgubił w ostatnich tygodniach formę, a wydaje się, że wszystkie jego kłopoty zaczęły się od pamiętnej,niezbyt potrzebnej wypowiedzi dla „Przeglądu Sportowego”. Polak miewa przebłyski, jak w meczach z 76ers czy Blazers, ale niestety coraz częściej zalicza takie występy jak ten w Detroit. W ciągu 20 minut na parkiecie zdobył 6 punktów (4-4 z linii) i zebrał 4 piłki, ale trafił tylko 1-6 rzutów z gry, a pudła spod samej obręczy mocno irytują nie tylko nas, ale i pewnie samego zawodnika. Całe zamieszanie z wywiadem, odrzuconą propozycją nowego kontraktu i rywalizacją z Jermaine O’Nealem (4 pkt, 7 zb, 2 blk) nie wpływa na niego dobrze, a zawsze pewny siebie MG4 wygląda ostatnio na mocno poddenerwowanego.

Pistons prowadzili 55-44 do przerwy, trafiając pięć pierwszych rzutów z dystansu oraz rzucając 13 łatwych punktów po aż 11 stratach Suns. Gra gości wyglądała na zupełnie niezorganizowaną, a nie pomagał temu fakt, że Goran Dragic (10 pkt, 3 zb, 1 ast, 6 min) szybko opuścił parkiet, kiedy złapał drugi faul. Sytuacji nie poprawiło wejście doświadczonego Sebastiana Telfaira, a Suns do przerwy zaliczyli tylko 5 asyst przy 16 celnych rzutach z gry na 40.

Z kolei Lawrence Frank mógł być zadowolony ze wszystkich graczy, których wypuścił do boju, bo kto tylko wchodził na parkiet dawał coś pozytywnego. Właśnie dobrze zbilansowany skład i wykorzystywanie błędów Suns bezpośrednio wpłynęły na przewagę, która od początku trzeciej kwarty rosła w zastraszającym tempie. Kiedy po 7 minutach drugiej połowy trzy kolejne oczka z linii rzutów wolnych dorzucił Stuckey, zrobiło się już 74-48 dla gospodarzy i gentry mógł wywiesić biała flagę, czego symbolem było pojawienie się wspomnianego wcześniej Marshalla.

W ostatniej odsłonie dochodziło już do jawnej rzezi na Suns, a trafiający kolejne trójki Charlie Villanueva (19 pkt, 6 zb, 4-5 za trzy) doprowadził do 44 punktowej przewagi w końcówce (114-70). Marcin Gortat na ławce rezerwowych mógł tylko chować głowę w dłoniach. Suns trafili tylko 34.1% rzutów  z gry i stracili kompromitujące 19 piłek, co przełożyło się na 25 punktów Pistons. Zawodnicy z Arizony w całym sezonie tracą średnio tylko 13.5 piłek w każdym meczu, co jest czwartym wynikiem w lidze. Tym razem zupełnie zabrakło opanowania w grze ofensywnej.

Z kolei Pistons trafili 52.6% z gry, rozdali 28 asyst przy 40 celnych rzutach z gry i co najważniejsze – trafili 12 z 16 rzutów za trzy, podczas gdy w sezonie rzucają zza łuku ze skutecznością 36.3% (13 m. w lidze). Ośmiu zawodników rzuciło przynajmniej 8 punktów, a najskuteczniejszym obok Villanuevy był Brandon Knight, który do 19 punktów dodał 6 asyst i 2 przechwyty.

Dla Pistons była to piata wygrana w obecnym sezonie, natomiast Suns zmarnowali okazję, aby zrównać swój bilans (obecnie 7-9). „Słońca” pozostają jeszcze na wschodnim wybrzeżu, gdzie czekają ich mecze z Raptors w piątek i Knicks w niedzielę. Kibiców w Polsce cieszyć mogą godziny rozgrywania tych meczów oraz fakt, że gorzej niż z Pistons zagrać się już nie da.

Myślicie, że w Suns przydałoby się jakieś małe trzęsienie ziemi, wymiana lub kolejne zmiany w pierwszej piątce?

Wynik: Detroit Pistons – Phoenix Suns 117:77 (24:24, 31:20, 26:16, 36:17)

Pistons: Villanueva 19, Knight 19, Stuckey 18, Singler 12, Prince 12.
Suns: Scola 11,Dragic 10, Morris 10.