Ciekawostki statystyczne – 21 listopada

Toronto Raptors 98:106 Philadelphia 76ers

• Sixers zakończyli pięciomeczową serię meczów we własnej hali. Wygrali trzy z nich. Raps z kolei zaczęli okres, w którym rozegrają na wyjeździe 10 z 12 meczów. Póki co na sześć spotkań poza domem Kanadyjczycy wygrali tylko jedno.
  • Raptors wchodzili w czwartą kwartę z siedmiopunktową przewagą, jednak Philly wygrało ostatnią odsłonę 33:18. Było to pierwsze zwycięstwo Filadelfii w tym sezonie w spotkaniu, w którym przed ostatnimi 12 minutami przegrywali/remisowali. W poprzednim sezonie Sixers w takich meczach mieli bilans 2-25.
  • Nick Young zdobył 23 punkty, to jego najlepszy wynik w tym sezonie. Aż dziesięć oczek „Swaggy P” miał w czwartej kwarcie.
  • Szóstki poprawiły swój bilans do 7-4, wygrywając szósty z ośmiu ostatnich meczów (trzeci z rzędu). Toronto natomiast wygrało trzy z jedenastu spotkań. Wszystkie zwycięstwa miały miejsce w drugim meczu back-to-back. W poprzednim sezonie Raptors w takich meczach mieli bilans 4-16.
  • 76ers byli skuteczniejsi od swoich rywali (dziś 47% – 45%) w trzech ostatnich meczach. Są póki co 6-0 w takich sytuacjach.
  • Jrue Holiday z 19 punktami, 12 asystami i 8 zbiórkami był blisko triple-double. Zanotował czwarte DD w tym sezonie. Powracający po kontuzji Kyle Lowry miał 13/7/7.
  • Jason Richardson zdobył 20 punktów w trzech meczach spośród ostatnich pięciu.
  • Raptors po raz szósty pozwolili rywalom na przekroczenie granicy 100 punktów. Za każdym razem przegrywali.
  • Jose Calderon po raz 300. w karierze wyszedł w pierwszej piątce. Hiszpan w dwóch ostatnich meczach rozdał 30 asyst, co zdarzyło mu się po raz pierwszy w karierze.
  • All-time: 76ers 34-32 Raptors

New York Knicks 102:80 New Orleans Hornets

• Knicks po tym meczu mają bilans 8-1, po raz trzeci w historii organizacji. W poprzednich dwóch przypadkach NYK w danym sezonie zdobywali mistrzostwo.
  • Była to ich siódma wygrana min. 10 punktami.
  • Nix popełnili 10 strat przy 13 Hornets. W każdym z dziewięciu pierwszych meczów w tym sezonie koszykarze Nowego Jorku wymuszali więcej strat niż sami popełniali. To druga najdłuższa taka seria mająca swój początek na starcie sezonu, licząc od 1991/92. Seria Minnesoty z 1998/99 trwała 15 meczów. Celtics 1993/94 – tak jak Knicks, dziewięć.
  • Carmelo Anthony zdobył 29 punktów, z czego aż 19 (8-9 FG) w pierwszej kwarcie. Rozegrał tylko 28 minut. To drugi mecz w karierze Anthony’ego, w którym miał on min. 29 punktów przy max. 29 minutach gry. W grudniu 2007 roku zdobył 30 oczek w 27 minut.
  • Anthony Davis opuścił to spotkanie z powodu kontuzji. Hornets przegrali deskę 36-49.
  • Knicks oddali aż 36 rzutów za trzy (wyrównany rekord sezonu dla całej ligi), trafiając czternaście. Aż pięć trafień należało do Raymonda Feltona. Nowojorczycy zdobyli 82 punkty spoza pomalowanego – więcej niż Hornets skądkolwiek.
  • Hornets po raz czwarty z rzędu oddali przeciwnikom ponad 100 punktów. Wszystkie te mecze przegrali. To pierwsza taka seria dla Szerszeni od kwietnia 2010 roku. W pierwszych czterech meczach sezonu rywale NOH zdobywali średnio 86 punktów na mecz, natomiast w kolejnych pięciu – 105.6 ppg.
  • Austin Rivers zdobył rekordowe 14 punktów.
  • Steve Novak trafił tylko dwie z dziesięciu trójek, ale zanotował swoje 500. trafienie z gry w karierze. Ma ich dokładnie 501, z czego 363 to rzuty za trzy.
  • All-time: Knicks 43-34 Hornets

Brooklyn Nets 90:95 Los Angeles Lakers

• Temat dnia – Mike D’Antoni zadebiutował na ławce trenerskiej Lakers. Ci zdobyli 10 pierwszych punktów w meczu po raz drugi w ostatnich 5 sezonach.
  • Lakers wygrali trzeci mecz z rzędu i po raz pierwszy w tym sezonie mają więcej zwycięstw niż porażek.
  • Kobe Bryant zdobył 25 punktów, na skuteczności 8-15. Kobe trafił min. połowę rzutów po raz ósmy w tym sezonie. Początek w jego wykonaniu był naprawdę świetny, Bryant trafił pięć pierwszych rzutów (każdy z odległości min. 5 m od kosza). W końcówce także nie zawiódł. W ostatnich 17 sekundach trafił wszystkie 6 rzutów wolnych, „zamrażając” mecz.
  • Tak skuteczny nie był Dwight Howard. Superman zdobył co prawda 23 punkty i zebrał 15 piłek, zablokował cztery rzuty, a z gry trafił aż 8 razy na 11 prób, ale.. o „hack-a-Shaq” wciąż się pamięta. Wiecie, o czym mówię – Howard trafił tylko 7 z 19 rzutów osobistych, z czego tylko 3 na 10 w czwartej kwarcie. Lakers mieli 19-37 z linii.
  • Dla Howarda był to czwarty mecz w karierze, w którym spudłował min. 12 rzutów wolnych. Tylko Wilt (45) i Shaq (20) są „lepsi”.
  • Pau Gasol zdobył 10 punktów, zebrał 11 piłek i rozdał 7 asyst.
  • Wśród gości natomiast dobrze spisał się Brook Lopez (23 pkt, 11-18 FG).
  • Lakers wygrali dziewięć ostatnich meczów z Nets.
  • Siatki zakończyły pięciomeczową serię zwycięstw. Gdyby dziś wygrały, po raz pierwszy od 2006 roku byłyby pięć zwycięstw nad progiem 50% wygranych. W tamtym roku Nets mieli również ostatnią sześciomeczową serię wygranych.
  • LAL rozegrały 9 z 11 dotychczasowych meczów we własnej hali. Następne spotkanie w Staples to mecz z Pacers 27 listopada. Lakers nie wygrali żadnego z dwóch wyjazdów.
  • Darius Morris zdobył 100. punkt w NBA. Coś jak Wilt Chamberlain, tylko że w 28 meczach.
  • All-time: Nets 19-57 Lakers