Autorzy: Wojtek Żuławiński i Piotr Gładczak

Zapraszamy na codzienną dawkę statystycznych ciekawostek wprost z parkietów NBA.

Philadelphia 76ers 84:100 New York Knicks

• Knicks po raz pierwszy od 1999 roku rozpoczęli sezon od dwóch wygranych.
  • Co ciekawe, po raz drugi z rzędu zatrzymali rywali na 84 punktach. W tych dwóch meczach zdobyli łącznie 36 punktów więcej od rywali. A przecież ich rywalami byli Heat i 76ers – nie byle jakie drużyny. Tak dobrze w dwóch pierwszych meczach sezonu Knicks nie bronili właśnie od 1999 roku.
  • Wraz z dobrą obroną przyszedł także dobry atak. 76ers po zatrzymaniu Nuggets na 37,5% skuteczności dziś nie potrafili zatrzymać Knicks, którzy trafili 50,6% rzutów z gry.
  • W pierwszej kwarcie NYK trafili tylko 5 z 11 rzutów z pomalowanego, ale później – 13 z 16.
  • Po 19 trójkach trafionych w inauguracji przeciwko Heat dziś Knicks spisywali się pod tym względem nieco gorzej (11-27), ale to i tak dobry wynik, tym samym po dwóch pierwszych meczach Nowojorczycy mają na koncie 30 trafionych trójek – tak dobrze (za basketball-reference) jeszcze nie zaczęli. Steve Novak po dwóch meczach ma już 7 trafień zza łuku, JR Smith sześć.
  • Royal Ivey i Maalik Wayns – rezerwowi 76ers na pozycji rozgrywającego – nie zdobyli żadnego punktu, spudłowali łącznie wszystkie 6 rzutów z gry. Jedynie Wayns miał na koncie asysty (2).
  • Znacznie lepiej spisał się startujący PG Philadelphii. Jrue Holiday miał 27 punktów (5-6 3pt) i 7 asyst. Po raz trzeci w karierze trafił min. 5 razy za trzy. Do rekordu kariery w punktach zabrakło trzech.
  • W tym meczu doszło do jednej z „najstarszych” akcji w historii ligi – 39-letni Jason Kidd asystował przy trafieniu 40-letniego Kurta Thomasa. Knicks mają w swoich szeregach 4 z 6 najstarszych graczy ligi, a ich średnia wieku wynosi 31,6 roku i również jest największa.
  • Szóstki nie zagrały dobrego meczu, ale dziś mogą się zrewanżować i to na własnym parkiecie. W bezpośrednich starciach prowadzą 239-187.
  • Melo Anthony rzucił w dwóch pierwszych meczach 57 oczek. Tylko trzech innych graczy w 67-letniej historii Knicks osiągnęło lepszy wynik, kiedy NYK wygrywali premierowe dwa mecze. Byli to: w 1962 roku Richie Guerin, w 1970 Willis Reed rzucił punkt więcej, a 19 lat temu Patrick Ewing zdobył aż 76 punktów.

Minnesota Timberwolves 86:105 Toronto Raptors

• Królowie pre-seasonu (6-1) Toronto Raptors dzięki 44 punktom DeRozana i Lowry’ego (8-10 FG) wygrali dziś swój pierwszy mecz w tym sezonie. Startujący back-court Kanadyjczyków trafił dziś 16 z 24 rzutów z gry, zebrał 14 piłek i miał 7 asyst. Alan Anderson, rezerwowy TOR, zdobył 18 punktów w tym 10 w czwartej kwarcie.
  • Przy okazji zdobycia 22 punktów przez DeRozana i Lowry’ego warto przypomnieć mecz Raptors-Wolves w lutym 2009 roku, gdy aż trzech graczy Toronto zdobyło min. 22 punkty – Bargnani, Parker i Bosh.
  • Raps wygrali 15 z 16 ostatnich meczów z Minnesotą w tym 9 ostatnich w Toronto (ostatnia wygrana MIN w Kanadzie – 2004 rok). Na 33 wszystkich meczów z tą drużyną wygrali 21. Przeciwko żadnej innej drużynie nie grało im się tak dobrze (63,6%).
  • Wilki nie dbały zbyt dobrze o piłkę, tracąc ją 16 razy w pierwszej połowie i 24-krotnie w całym meczu, co przełożyło się na 32 punkty (27 w pierwszej połowie) dla Toronto.
  • Poza tym w czwartej kwarcie trafili tylko 4 z 16 rzutów.
  • Timberwolves musieli radzić sobie bez Kevina Love’a i Ricky’ego Rubio, a od drugiej kwarty także bez Jose Barei (wstrząs mózgu).
  • Brandon Roy wraca do gry, ale dziś nie zagrał dobrze. W 22 minuty spudłował 3 rzuty i popełnił 5 strat.
  • Swój pierwszy rzut w profesjonalnej karierze trafił Terrence Ross.
  • Kyle Lowry notował w dwóch kolejnych spotkaniach najwięcej odpowiednio: punktów, zbiórek i asyst w całej drużynie Raptors, zostając jednocześnie pierwszy zawodnikiem w historii klubu, który tego dokonał. W całych poprzednich rozgrywkach było tylko trzech zawodników, notujących podobne osiągnięcia w dwóch emczach swoich teamów pod rząd. Byli to: LeBron James, Carmelo Anthony i Al Jefferson.

Phoenix Suns 94:115 Orlando Magic

• Po rzuceniu 102 punktów przeciwko Denver dziś Magic poszli krok dalej i przeciwko.. „wątpliwej” obronie Suns zdobyli 115 oczek. 217 punktów w dwóch pierwszych meczach to najlepszy ich wynik od 2001 roku. Mało tego, Orlando zdobyło jak na razie o 34 punkty z pomalowanego więcej od przeciwników. Dwight who?
  • Orlando w pierwszej połowie przegrywało z Phoenix, ale druga połowa (69:38, 40:20 w 3Q) wyjaśniła wszystkie wątpliwości. Doszło nawet do runu 37-9! Gospodarze z Florydy trafili w drugiej połowie 64% rzutów. Suns zaś patrzyli, jak ich 14-punktowa przewaga zmienia się w 17-punktową stratę, pudłując przy tym 23 z 28 rzutów.
  • Magic trafili siedem pierwszych trójek, kończąc mecz z 9-11. 81,8% skuteczności rzutów za trzy, to drugi najlepszy wynik w historii ligi, kiedy zespół oddał przynajmniej 10 prób zza łuku. Wyższą skuteczność zanotowali tylko Bulls, którzy siedem lat temu trafili 14 z 17 prób w meczu z Celtics (82.4%).
  • Suns z kolei mieli na koncie 10 bloków, 4 należały do Marcina Gortata. Polak miał 14 punktów i 11 zbiórek (7 w ataku) przeciwko swojej pierwszej drużynie w NBA. Jako, że Hedo złamał rękę, Gortat był jedynym grającym wczoraj koszykarzem uczestniczącym w wymianie Suns-Magic z 2010 roku, w której udział brało w sumie 6 graczy. Vince Carter gra w Dallas, Earl Clark w Lakers, Jason Richardson w 76ers, Mickael Pietrus w Celtics.
  • Michael Beasley i Luis Scola zdobyli razem 46 punktów i 13 zbiórek. Trafili razem 19 z 36 rzutów, Scola miał 11 punktów w pierwszej kwarcie.
  • Magic byli jednak jeszcze lepsi – 24 punkty (nic w 3Q) i 6 asyst miał rezerwowy JJ Redick (szykuje się walka z Crawfordem o 6MOTY), a po 22 punkty zdobyli Glen Davis i Arron Afflalo. Ta dwójka w przełomowej trzeciej kwarcie zdobyła razem aż 24 punkty. Wskaźnik +26 miał Nikola Vucevic (18/13).
  • Magic wygrali 18 spośród 46 meczów Suns. Gorszy % zwycięstw Orlando ma tylko w starciach z Lakers i Spurs.

Atlanta Hawks 104:95 Oklahoma City Thunder

• Kevin Martin jest w stanie zastąpić Jamesa Hardena. Dziś K-Mart rzucił 28 punktów (22 do przerwy), trafił 8 z 11 rzutów z gry i 6 z 8 trójek. Po trzech meczach Martin ma na koncie 12 trójek i 16-16 z linii.
  • Kevin Durant (22/12/8) i Russell Westbrook (14/9/5, 5-18 FG) zdobyli za mało punktów. Durantowi zabrakło dwóch asyst do pierwszego triple-double w karierze.
  • Thunder popełnili 20 strat. Jastrzębie – 10.
  • Wypadałoby wspomnieć o 23/12 (6 w ataku), jakie zanotował Al Horford. Takie liczby zanotował po raz 9. w karierze. Za każdym razem Hawks wygrywali.
  • W czwartej kwarcie OKC trafili tylko 35,3% rzutów, popełniając 6 strat. Kevin Martin po tym, jak trafił szóstą trójkę na 4 minuty do końca i zbliżył Thunder na dwa punkty, nie oddał już żadnego rzutu.
  • Hawks wygrali mimo braku Josha Smitha. W pierwszej kwarcie trafili 60% rzutów.
  • W starciach OKC-ATL jest 4-4. Hawks wygrali dwa ostatnie spotkania z Grzmotem.
  • Al Horford zanotował 23 punkty i 12 zbiórek. W poprzednim sezonie tylko jeden zawodnik osiągnął statystyki na poziomie 20/10, kiedy jego drużyn wygrała z Thunder. Był to DeJuan Blair, notując 22 punkty i 11 zbiórek podczas wygranej Spurs nad OKC 114-105.

Detroit Pistons 79:108 Los Angeles Lakers

• Lakers wygrali pierwszy mecz w tym sezonie. Nastąpiło to dopiero po trzech porażkach. Jeziorowcy uniknęli startu 0-4, co po raz ostatni zdarzyło im się w 1957 roku. Nie w taki sposób ten skład chciał przejść do historii:)
  • Pistons z kolei po raz trzeci z rzędu zaczynają od 0-3.
  • Dwight Howard (28/7, 12-14 FG) i Pau Gasol (14 pkt, +38) zdobyli 21 z 25 pierwszych punktów Lakers.
  • Kobe Bryant po raz kolejny udowodnił, że jest w stanie pohamować swoje zapędy strzeleckie dla dobra drużyny. Dziś zdobył 15 punktów, 8 asyst i 7 zbiórek. Trafił 5 z 10 rzutów. W czwartym kolejnym meczu miał min. 50% skuteczności. To pierwsza taka sytuacja od stycznia 2011 roku.
  • Być może to nie od Howarda, Bryanta ani Gasola, ale od Metty World Peace’a zależą wyniki Lakers. W pierwszych trzech meczach miał łącznie 21 punktów (8-23 FG), a dziś – 18 (7-11), a do tego 5 zbiórek i 4 asysty.
  • Rodney Stuckey spudłował dziś wszystkie 6 rzutów. Po trzech meczach ma na koncie jedno trafienie na 23 próby (4,3%).
  • Żaden starter Pistons (S5 11-39 FG) nie zdobył nawet 10 punktów. Ostatni raz taka sytuacja zdarzyła się w grudniu 2010 roku. Ławka Detroit zdobyła 52 punkty (LAL 25).
  • Cała pierwsza piątka Lakers miała wskaźniki min. na poziomie +25.
  • Lakers z sezonu 1978/79, którzy także przegrali pierwsze trzy mecze, wygrali 15 z 16 kolejnych meczów.
  • Lakers wygrali dopiero w czwartym spotkaniu w tym sezonie, ale kiedy już odnieśli zwycięstwo, to od razu 29 punktami. Ostatnim zespołem, który po trzech porażkach na początku rozgrywek wygrał tak wysoko swój pierwszy mecz byli w 1995 roku Cavs, wygrywając 114-82.