Statystycznie: 2 listopada

Za nami aż 12 spotkań, działo się naprawdę sporo. Zapraszam na kolejną porcję statystycznych ciekawostek.

Indiana Pacers 89:90 Charlotte Bobcats

• Pacers mogli po raz drugi z rzędu wygrać mecz po game-winnerze, jednak DJ Augustin (notabene były gracz Bobcats) nie trafił buzzer-beatera i Charlotte Bobcats już w pierwszym spotkaniu nowego sezonu przełamali serię 23. porażek z rzędu. Mike Dunlap bardzo udanie zadebiutował na ławce trenerskiej Charlotte. W ostatnich 33 latach tylko jeden trener wygrał w swoim debiucie jednym punktem: Jim Cleamons (DAL) w 1996. Rysie odniosły pierwsze zwycięstwo od 230 dni.
  • 30 punktów dla Cats zdobył Kemba Walker. To jego rekord kariery. Co ciekawe,  aż 28 z nich zdobył w pierwszych 30 minutach meczu. To 77. występ gracza Charlotte z min. 30 oczkami na koncie. Drużyna wygrała 47 z nich.
  • Różnicę zrobiły rzuty wolne, bowiem Cats byli pod tym względem świetni (21-24), w przeciwieństwie do Pacers, którzy na 27 prób trafili 16-krotnie. W czwartej kwarcie Rysie były na linii osobistych perfekcyjne, z kolei goście z Indianapolis trafili w ostatnich 12 minutach gry tylko połowę wolnych.
  • Paul George (12/7/6) i David West (14/6) w drugim spotkaniu z rzędu przekroczyli próg 10 punktów.
  • Gerald Henderson przechwycił rekordowe 5 piłek.
  • Bobcats wygrali 6 z 9 'home-openerów’ w swojej krótkiej historii. Na dziewięć meczów otwarcia wygrali trzy.
  • Defensywa Cats ograniczyła Pacers do 39,8% skuteczności z gry oraz zmusiła do popełnienia 19 strat.

Denver Nuggets 89:102 Orlando Magic

• Nuggets trafili 38% rzutów z gry, podobnie jak w meczu otwarcia z 76ers. Oba przegrali.
  • Magic zdobyli 60 punktów z pomalowanego przy 36 oczkach DEN.
  • Glen Davis zdobył 29 punktów (15 w pierwszej połowie) i 10 zbiórek. To jego piętnaste double-double w karierze, siódme w barwach Magic. 29 punktów to jego drugi wynik w karierze, rekord to 31. Do tego miał dwa bloki. Big Baby jest pierwszym graczem (oprócz Howarda), który miał 25 punktów, 10 zbiórek i kilka bloków od 2003 roku (Drew Gooden).
  • JJ Redick miał 21 punktów  (15 w pierwszej połowie) i 6 asyst. To jego czwarte 20/5 z asystami. Magic wygrali wszystkie te spotkania.
  • Arron Afflalo przeciwko swojej byłej drużynie zdobył 7 punktów (3-13 FG). Wraz z Jameerem Nelsonem spudłowali 17 z 22 rzutów.
  • Danilo Gallinari zdobył 23 punkty (12 w 3Q), z czego 11 padło po rzutach wolnych. To jego piętnasty mecz w karierze z min. 10 trafieniami z linii.

Milwaukee Bucks 99:88 Boston Celtics

• Był to pierwszy mecz Bucks w tym sezonie i od razu pierwsza niespodzianka. Kozły pokonały na wyjeździe Celtics, a Brandon Jennings zdobył 21 punktów, 13 asyst i 6 przechwytów w zaledwie 29 minut. Po raz ostatni taki stat-line w tak krótkim czasie gry miał Fat Lever (1987). Jennings według basketball-reference (od 1985-86) jest pierwszym Kozłem z taką linijką w box-score. Dla formalności – to 15. double-double Jenningsa w karierze.
  • Poza tym, tylko dwóch innych graczy popisało się 21/13/6 w openerze (Jordan 1991, Iverson 2007).
  • Celtics zdobyli tylko 30 punktów w pierwszej połowie. W pierwszych ośmiu minutach drugiej kwarty – tylko cztery. W całej 2Q spudłowali 16 z 21 rzutów.
  • Tobias Harris zdobył 18 punktów, z czego 14 w drugiej połowie. Najlepszy był w trzeciej kwarcie, gdy trafił wszystkie cztery próby.
  • Co innego Paul Pierce, który spudłował 6 pierwszych rzutów, a ostatecznie miał tylko 3 trafienia na 11 prób.
  • Rajon Rondo zanotował 14 punktów i 11 asyst. Tym samym jego seria meczów z +10 asystami liczy już 26 spotkań. RR9 doścignął jedną z serii należących do Johna Stocktona, ale rozgrywający Utah Jazz miewał nawet 37 meczów z rzędu z dwucyfrową liczbą asyst. Rekord dzierży Magic Johnson (46). 116. double-double Rondo w karierze.
  • Celtics pozwolili Bucks na trafienie 44,4% trójek, wcześniej Heat na 50%. W poprzednim sezonie Boston był najlepiej broniącą trójki drużyną (30,8%).
  • To pierwszy wygrany przez Milwaukee opener od 2006 roku.
  • Bucks przerwali ośmiomeczową serię porażek z Bostonem.

Houston Rockets 109:102 Atlanta Hawks

• Wiadomość dnia – James Harden zdobył 45 punktów, pobił oczywiście rekord kariery. W dwóch pierwszych meczach w Rockets zdobył łącznie 82 punkty. Nikt nie miał więcej. Poprzedni rekord należał do Wilta (79). W ostatnich 5 minutach spotkania zdobył 14 z 19 punktów drużyny. W całym meczu trafił 14 z 19 rzutów z gry oraz 15 z 17 wolnych (dokładnie tak jak Hawks). Ostatnią Rakietą z 45 punktami był Kevin Martin (I 2011).
  • Harden jest pierwszym od marca 2011 roku graczem, który rzucił Jastrzębiom 40 punktów (LeBron James).
  • Gdzieś w cieniu Hardena Jeremy Lin otarł się o triple-double (21 pkt, 10 zb, 7 ast).
  • Marcus Morris zdobył 17 punktów – career-high.
  • Omer Asik spudłował wszystkie 7 rzutów z gry, ale zebrał 19 piłek (rekord kariery), w tym 9 w ataku (wyrównany rekord). W marcu 2010 roku Luis Scola miał 21 zbiórek (i 25 punktów). Ostatnim graczem Houston z min. 9 zbiórkami ofensywnymi i 10 defensywnymi był Yao Ming (2005).
  • Dzięki zbiórkom Turka Rockets wygrali na tablicach 58-36. Zebrali aż 23 zbiórki w ataku (ATL 7), dzięki czemu 'zatarli’ niewysoką 42-procentową skuteczność z gry.
  • Rockets spudłowali pierwsze 15 trójek (8-30 w całym meczu).

Chicago Bulls 115:86 Cleveland Cavaliers

• Bulls po raz pierwszy od 2002 roku rozpoczęli sezon od dwóch zwycięstw.
  • Koszykarze Chicago trafili 63,8% rzutów z gry, 73,7% w pierwszej kwarcie i 66,7% w pierwszej połowie. Pierwsza piątka Byków trafiła 27 z 41 prób.
  • Nate Robinson zdobył 16 punktów i miał 12 asyst w zaledwie 27 minut. W tym tysiącleciu zdarzyło się to tylko pięć razy (Westbrook, 2x Nash, Cassell).
  • To ósme z rzędu zwycięstwo Bulls nad Cleveland. Przegrana Chicago z tą drużyną miała miejsce po raz ostatni w marcu 2010 roku, gdy w Cleveland grał jeszcze LeBron James.

Miami Heat 84:104 New York Knicks

• Carmelo Anthony miał 30 punktów i 10 zbiórek. To 42. taki występ w jego karierze. Tylko jeden gracz w ostatnich 35 latach miał 30/10 w meczu otwarcia przeciwko broniącym tytułu. Był nim.. LeBron James, który w pierwszym meczu sezonu 2011/12 zaaplikował Mavericks 37 punktów i 10 zbiórek.
  • Knicks są czwartą w historii drużyną, która w swoim meczu otwarcia pokonała mistrzów min. 20 punktami. (Knicks – Minneapolis 1953, Chicago – Miami 2007, Denver – Dallas 2011)
  • Knicks trafili aż 19 z 36 trójek. Pięć miał Novak, Anthony cztery, Felton i Kidd po trzy. Po raz ostatni 19. trzypunktowych trafień w jednym meczu mieli Knicks.. i Knicks – najpierw w marcu (19-38), a potem w kwietniu (19-32) 2012 roku.
  • Do gry po emeryturze wrócił Rasheed Wallace. Trafił nawet trójkę, pierwsze punkty od czasów Finałów 2010.
  • Po zdobyciu 120 punktów przeciwko Celtics teraz Miami zostało zatrzymane na 84 oczkach i zmuszone do popełnienia 21 strat.

Utah Jazz 86:88 New Orleans Hornets

• Greivis Vasquez (13 pkt, 10 ast) trafił game-winnera na 1.3 sekundy do końca meczu i Hornets wygrali. Po dwóch meczach Vasquez ma 23 asysty.
  • Hornets wygrali punkty z pomalowanego 58-36. Poza tym zatrzymali Jeffersona i Millsapa na łącznie 21 punktach.
  • Randy Foye zdobył 15 z 20 punktów w drugiej połowie. To jego 58. w karierze występ z +20 punktami.
  • Jazz mieli dzisiejszej nocy zaledwie 12 prób z linii po tym, jak dwa dni wcześniej, w meczu otwarcia, stawali na linii aż 31 razy.
  • Ryan Anderson trafił 5 trójek. Od startu sezonu 2010-11 zrobił to już 14-krotnie. Nikt w tym okresie nie robil tego częściej niż 11 razy.

Portland Trail Blazers 92:106 Oklahoma City Thunder

• Kevin Durant miał 23 punkty, 17 zbiórek i 7 asyst. To dopiero jego drugie 20/15/5 w karierze. Double-double osiągnął już w pierwszej połowie (po raz drugi w karierze). Tylko jednej zbiórki zabrakło mu do rekordu kariery. Widać jednak postęp w reboundingu, bo po dwóch meczach KD ma już 31 zebranych piłek. Z kolei po trudnym meczu ze Spurs do dobrej formy strzeleckiej wrócił Russell Westbrook (32 pkt, 7-11 po pierwszej połowie).
  • Kevin Martin po dwóch meczach w OKC ma na koncie 6 trafionych trójek (na 9).
  • Blazers w meczu z Lakers trafili ponad połowę rzutów, ale dziś zostali zatrzymani na 36% skuteczności.
  • Jeremy Lamb nareszcie zadebiutował. I trafił nawet trójkę.

Sacramento Kings 80:92 Minnesota Timberwolves

• Andrei Kirilenko i Brandon Roy zdobyli w pierwszym meczu po powrocie do NBA po 10 punktów.
  • Obie drużyny trafiły mniej niż 37% rzutów.
  • Wolves po raz 12. z rzędu otworzyli sezon w domu.

Detroit Pistons 89:92 Phoenix Suns

• Na początek news najważniejszy dla Polaków – Marcin Gortat zdobył 16 punktów i zebrał 16 piłek. To jego 61. double-double w karierze. 12.5 rpg i 4 bpg po dwóch meczach daje mu odpowiednio piąte i drugie miejsce w lidze.
  • Suns wygrali swój pierwszy mecz bez Steve’a Nasha.
  • To dopiero trzeci raz w historii organizacji, gdy Suns w dwóch pierwszych meczach zatrzymują rywali na 90 punktach. Pistons trafili dziś niecałe 40% rzutów, spudłowali aż 24 próby z pomalowanego. Przegrali na tabliach 39-52.
  • Niełatwy start sezonu notuje Rodney Stuckey. Po 1-10 z gry w pierwszym meczu dziś spudłował wszystkie 7 rzutów. Tylko trzech graczy w erze zegara 24 sekund trafiło max. 10% rzutów przy min. 5 próbach w każdym z dwóch pierwszych meczów: Wayne Embry z Cincinnati (1958-59), Dave Robisch z Cleveland (1980-81) i Jacque Vaughn z Atlanty (2001-02).

Los Angeles Clippers 105:95 Los Angeles Lakers

• Lakers są już 0-3, po raz pierwszy od 1978 roku tak źle rozpoczynają sezon.
  • Bez Nasha LAL mieli tylko 15 asyst przy 34 trafieniach oraz aż 20 strat. Żaden gracz Jeziorowców nie miał więcej niż 3 asysty. Co innego Clippers (24 asysty, Paul 15).
  • Kobe Bryant zdobył 40 punktów. To jego 113. taki występ w 17-letniej karierze. Poza tym wyprzedził Magica i stał się najczęściej przechwytującym Lakerem w historii. Przesunął się także na 15. miejsce all-time.

Memphis Grizzlies 104:94 Golden State Warriors

• Grizzlies oddali aż 34 rzuty wolne, Warriors 17 (Landry 10-12).
  • Stephen Curry zdobył w pewnym momencie 14 punktów z rzędu.
  • Frontcourt Gay-Randolph-Gasol zdobył 54 punkty, 28 zbiórek i 5 asyst.

Cóż, dzisiejsze wydanie jest troszkę krótsze, ale myślę, że w kolejnych dniach powinienem zaopatrywać każde spotkanie w odpowiednią liczbę ciekawostek. Dzięki i do jutra.