Inauguracyjna porażka Suns

Phoenix Suns rozpoczęli nowy sezon od porażki 85-87 z Golden State Warriors, a Marcin Gortat rzucił 10 punktów. Alvin Gentry może czuć się zaniepokojony skutecznością swoich zawodników oraz postawą rezerwowych.

Golden State Warriors 1-0 25 23 17 22 87
Phoenix Suns 0-1 21 21 25 18 85

Życie bez Stevea Nasha rozpoczęło się dla podopiecznych Alvina Gentryego bardzo przykro, bo od porażki z Warriors na własnym parkiecie. Suns nie musieli tego spotkania przegrać, ale słaba skuteczność i zbyt wiele strat zniweczyły ich plany.

Co ciekawe, największej cegiełki do wygranej Warriors nie przyłożył ani Stephen Curry, który dzień wcześniej podpisał nowy kontrakt z klubem z Oakland (44 mln/4 lata), ani tym bardziej debiutujący w barwach GSW – Andrew Bogut. Rozgrywający „Wojowników miała fatalny dzień strzelecki, spudłował 12 z 14 prób z gry (0-6 za trzy), natomiast australijski środkowy spędził na parkiecie tylko 18 minut (8 pkt, 6 zb), otrzymując w trzeciej kwarcie dwa bloki od Marcina Gortata.

Swój nieprzeciętny talent strzelecki potwierdził za to drugoroczniak Klay Thompson, który zgromadził w sumie 16 oczek”, czterokrotnie trafiając z dystansu. Dzielnie sekundował mu rezerwowy Carl Landry. Silny skrzydłowy dorzucił 12 ze swoich 17 punktów w czwarte kwarcie, w tym te najważniejsze, z prawego skrzydła po asyście Jarretta Jacka oraz  lekkim zagapieniu się Gortata, który zgubił krycie i nie zdążył na czas dojść do gracza Warriors.

Suns przegrywali już 27-44 w drugiej kwarcie, którą Warriors rozpoczęli od runu 17-2. Nieskuteczni gospodarze i tak mieli sporo szczęścia, bo na potęgę mylili się także Curry i David Lee (w sumie 2-16 z gry do przerwy). Z rolą lidera nie mógł sobie poradzić Michael Beasley, a Gortat i Jared Dudley pudłowali rzuty z czystych pozycji. Pierwszą połowę przed totalną klęską Suns uratował Luis Scola. Argentyńczyk zdobył 9 punktów podczas serii „Słońc” 13-2 na koniec kwarty, trafiając między innymi swoją drugą w karierze trójkę, dzięki czemu do przerwy miejscowi przegrywali tylko 42-48.

Warriors jeszcze na początku trzeciej odsłony prowadzili ośmioma punktami, ale agresywniejsza obrona Suns pozwoliła im odrobić straty. Marcin Gortat zanotował w tym czasie 4 bloki, Goran Dragic 3 przechwyty, a „Wojownicy” zostali zatrzymani na zalewie 30% celnych rzutów z gry. Po udanej dobitce rzutu Beasleya, Gortat wyprowadził Suns na prowadzenie 62-61, kiedy na zegarze pozostawało 3:15 do końca tej ćwiartki.

W tym momencie wydawało się, że Suns będą kontrolować grę i dowiozą wygraną do końca. Tak się jednak nie stało, a niepowodzenie można w dużej mierze położyć na karb fatalnej skuteczności w całym meczu, a zwłaszcza w końcówce. Kiedy do końca meczu pozostawało nieco ponad pięć minut, Suns prowadzili 78-76. Niestety dla drużyny jedynego Polaka na parkietach NBA przestali trafiać, a z ostatnich 9 rzutów, tylko 3 znalazły drogę do kosza.

W drużynie Warriors natomiast konsekwentnie trafiał Landry i to goście mogli cieszyć się z pierwszej wygranej w sezonie. Na pochwałę wśród pokonanych zasługuje na pewno Scola, który trafiając swoje standardowe rzuty w post-up zanotował 15 punktów, 11 zbiórek, 3 bloki i 3 przechwyty. Goran Dragic miał 17 punktów, 8 asyst, 6 zbiórek i 3 przechwyty, ale trafił tylko 4 z 12 rzutów z gry. Słoweńcowi trzeba oddać, że starał się grać dla drużyny, ale jego partnerzy zbyt często pudłowali otwarte rzuty po jego asystach.

Marcin Gortat skończył mecz z dorobkiem 10 punktów (5-10 z gry), 9 zbiórek i 5 bloków, ale kilka razy ewidentnie nie był zadowolony, kiedy nie otrzymywał piłek, jakimi obsługiwał go wcześniej Nash. Polak zdobył tylko raz – na początku spotkania – punkty po akcji pick&roll z Dragicem. Wiele wskazuje jednak na to, że polski środkowy rozwija swoją grę w defensywie i będzie ważnym ogniwem Suns pod własnym koszem.

Mecz z Warriors potwierdził, że ekipie Suns może w tym sezonie bardzo brakować kontuzjowanego Channinga Frye’a. Skrzydłowy, który ma problemy z sercem groził zawsze celnym rzutem z dystansu, a właśnie tego elementu wyraźnie brakowało w środę, a dokładniej skuteczności. Suns trafili tylko 4 z 21 prób zza łuku.

Przy słabszej dyspozycji Beasley’a (8 pkt, 4 zb, 2-9 z gry) dość niespodziewanie bardzo udany mecz wchodząc z ławki rezerwowych zaliczył P.J. Tucker. Zawodnik ze znikomym doświadczeniem na parkietach NBA (17 spotkań w sezonie 2006/07) w ostatniej kwarcie rzucił 10 punktów i imponował walecznością. Ciężko powiedzieć to samo o pozostałych rezerwowych Suns. Zawodnicy z ławki Warriors zdobyli aż 46 punktów przy zaledwie 24 przeciwników, a na parkiecie nie pojawili się nawet Wesley Johnson i Kendall Marshall.

W piątek Suns czeka mecz na własnym parkiecie z Pistons, którzy na początek sezonu polegli z Rockets.