Eric „Polska Strzelba” Piatkowski.

Autor: Mateusz Król

Phoenix Suns są drużyną przyjazną polskim zawodnikom. W chwili obecnej pod koszami tej ekipy rządzi i dzieli Marcin Gortat, niegdyś występy zaliczał tu nieopierzony wówczas Maciek Lampe, a jeszcze niedawno bo od 2006 do 2008 roku barwy tego klubu reprezentował Eric Piatkowski. Dzisiaj „The Polish Rifle” obchodzi swoje 42 urodziny.

Eric urodził się 30 września 1970 roku w Steubenville – mieście w stanie Ohio z niespełna 31 tysiącami mieszkańców (obecnie ludność wynosi 19 tysięcy osób), jednak z czasem przeniósł się do południowej Dakoty. „Pike” otrzymał od natury 201 centymetrów wzrostu, i grał jako swingman na pozycjach rzucającego obrońcy i niskiego skrzydłowego. Już w liceum wyróżniał się nieprzeciętnym talentem do koszykówki, reprezentując barwy Rapid City Stevens High School. W swoim ostatnim roku w szkole doprowadził „Jeźdźców” do mistrzostwa stanu. Z wielu propozycji, Piatkowski wybrał Uniwersytet Nebraski na kontynuowanie swojej kariery.

EP grał pod skrzydłami trenera Danny’ego Nee przez 4 lata. Jako senior zdobywał ponad 20 punktów na mecz i doprowadził swoją ekipę do 6 seedu w NCAA Tournament, jednak „Cornhuskers” przegrali już w pierwszej rundzie. W 2006 roku uczelnia zastrzegła jego numer #52. Eric po zakończeniu studiów postanowił przystąpić do draftu NBA w 1994 roku.

W silnym drafcie 1994 roku został wybrany z 15 numerem przez Indianę Pacers, za m.in. Jasonem Kiddem, Grantem Hillem, Glennem Robinsonem, Juwanem Howardem czy Donyell’em Marshallem. Długo tam nie zagrzał miejsca i momentalnie został wymieniony razem z Jerome’m Richardsonem i Malikiem Sealy’m do Los Angeles Clippers za Marka Jacksona i Grega Minora. W ciągu 9 sezonów spędzonych w Mieście Aniołów, Piatkowski ustanowił rekordy nie pobite do dnia dzisiejszego. Chodzi o ilość występów w koszulce Clippers (616), trafionych trójek (738) i oddanych rzutów zza łuku (1835). Jako wolny agent na sezon 2003/04 podpisał kontrakt z Houston Rockets. Jednak „Rakietą” był bardzo krótko, bo 8 września 2004 roku został wymieniony do Chicago Bulls w ramach kilkustronnej wymiany, podczas której do Houston trafił Dikembe Mutombo. „Polska Strzelba” w swoim drugim roku jako „Byk” miał swój najgorszy sezon w całej karierze. W 2006 roku Piatkowski odszedł z Chicago i podpisał dwuletni kontrakt z Phoenix Suns wart 2.4 miliona dolarów. W 2008 roku nieoficjalnie przeszedł na emeryturę i zaczął pracować jako komentator meczów jego byłej drużyny z Uniwersytetu Nebraska.

Piatkowski był znany głównie z znakomitego rzutu z dystansu. W trakcie całej kariery zdobywał średnio 7,5 puntu na mecz i trafiał trójki na skuteczności 39,9%. Zajmuje 26 miejsce w historii NBA pod względem skuteczności rzutów za 3 w przekroju całej kariery. Ustanowił rekord Los Angeles Clippers w skuteczności rzutów zza łuku w jednym sezonie (2001-02) – 46,6%.
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO ERIC!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *