Shengelia i Bogans zagrają w Nets

Trzy tygodnie temu popełniłem tekst o Tornike Shengeliji, który został wybrany z 54. numerem tegorocznego Draftu przez 76ers, a później szybko oddany do Brooklyn Nets. Wtedy jeszcze mało kto przewidywał, że Gruzin zawita na parkietach NBA już w zbliżającym się sezonie. Okazało się, że mający wykorzystane do maksimum salary cap Nets, potrzebują zawodników, którym nie trzeba zbyt wiele płacić.


The New York Post podaje, że Shengelia ma niebawem parafować dwuletnią umowę z Nets, co jeszcze w dniu Draftu wydawało się tylko mrzonką. 20-letni Gruzin przeszedł jednak w ostatnich kilkunastu dniach niesamowitą drogę, od mało znaczącego Europejczyka, do docenianego skrzydłowego, który swoją ciężką pracą zasłużył sobie na kontrakt w najlepszej lidze na świecie.

Tornike Shengelia notował średnio 10.2 punktów, 3.6 zbiórek i trafiał 53% rzutów z gry podczas rozgrywek Ligi letniej w Orlando. Summer League na Florydzie zakończył zdobyciem 17 punktów i 6 zbiórek przeciwko 76ers, którzy pierwotnie wybrali go podczas draftowej nocy.

Toko really impressed me with his energy level every day in practice, and even here, he fights. We put him out there as a small forward, he fights. We put him out there as a power forward, he fights. He runs the floor. He makes plays happen, he plays with a lot of energy – powiedział wyraźnie zachwycony umiejętnościami Gruzina Popeye Jones, asystent Avery’ego Johnsona.

Nets niemal na pewno wyłożą 300 000 $ na wykupienie kontraktu Shengelii ze Spirou Chaleroi, co umożliwiają zasady NBA. Gruzin zaskakująco szybko trafił na parkiety NBA, ale dzięki temu, że kadra Nets będzie dość wąska, ma szansę wejść na stałe do rotacji ekipy z Brooklynu, zapewniając sporo energii – głównie w ofensywie – przez kilka minut.

Kontrakt z Nets podpisał także Keith Bogans, który w poprzednim sezonie rozegrał 5 spotkań w barwach zespołu z New Jersey. 32-letni Bogans spędził w NBA 9 lat, w tym czasie rozgrywając 591 meczów i notując średnio 6.7 punktów, 2.9 zbiórki i 35.4% za trzy.

Piotr Gładczak

Miłośnik NBA od prawie 20 lat. Tropiciel ciekawostek statystycznych i wielbiciel NBA lat 90-tych. Nauczyciel WF i właściciel firmy gomaster.pl.

3 komentarze

  1. mac_3 pisze:

    Ciekawe czy częściej będzie prezentował tego typu akcje – http://www.youtube.com/watch?v=yfzLvpTEcAA. Na pewno będę śledził postęp Gruzina. Ojciec musi być z niego dumny.

  2. mac_3 pisze:

    Chłopak ma naprawdę dobry ball handling

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *