Statystycznie: po 5 meczu finałów NBA.

2 lata temu LeBron James podjął słynną decyzję by przenieść swoje wielkie talenty na Florydę, spotykając się z wielką falą krytyki. Wówczas również wziął na swoje barki wielką odpowiedzialność za przyszłe losy Żaru. Tą odpowiedzialność w mniejszym stopniu dźwigali z nim Dwayne Wade, Chris Bosh czy nawet wielki architekt Pat Riley. Były w tych play offs trudne momenty dla Heat jak seria z Pacers czy 7-meczowy serial z Celtics, kiedy mieliśmy wrażenie, iż wielki faworyt ligi jest bliski padnięcia na łopatki. Nie byłoby wspaniałego finału sezonu, gdyby nie osoba nowo koronowanego Króla Jamesa.

Heat zostali pierwszym teamem w historii NBA, który dwukrotnie wychodził z opresji, przegrywając 1-2 (z Pacers) oraz 2-3 (z Celtics), a następnie rozpoczął finałową serię od stanu 0-1, by na koniec swojej przygody z play offs, zwyciężyć w rozgrywkach..Heat również zapisali się w annałach ligi w dwóch innych statystykach. Pierwsza z nich; jako 7 w historii ligi zostali Mistrzami po wygraniu w finałach 4 kolejnych spotkań, przegrywając na inaugurację. Przed nimi i jako ostatni zrobili to Detroit Pistons w 2004 roku przeciwko Lakers. Po drugie; zespół Spoelstry zwyciężył finały jako 11 w historii NBA, który rok wcześniej przegrywał je. Ostatnimi, którzy dokonali podobnej sztuki byli Lakers w 2009 roku (wcześniej przegrali z Celtics).

Z kolei LeBron James jako piąty gracz w historii finałów, zanotował triple double w najważniejszym momencie sezonu. Przed nim tej sztuki dokonali: Magic Johnson (2x), Larry Bird, James Worthy i jako ostatni (blisko był wtedy poczwórnego dubletu) Tim Duncan w 2003. Co ciekawe również, było to pierwsze TD Jamesa w obecnych rozgrywkach – czyli nie mógł on sobie wybrać lepszego momentu niż ostatni i najważniejszy mecz sezonu.

James osiągnął niesamowite średnie w post-season: 30.3pkt / 9.7 zb / 5.6 as – to oznacza, iż stał się on drugim graczem podczas P.O. z przeciętnymi 30-9-5. Przed nim w 1963 roku tej sztuki dokonał gracz do którego porównują LBJ’a – Oscar Robertson.

Warto podreślić, iż LBJ w spotkaniu numer 5 zaliczył rekordowe w karierze 13 asyst, podczas P.O.

W ostatnim spotkaniu Król zanotował własny rekord finałowy w pomalowanym. Gra, która jeszcze rok temu sprawiała mu tyle trudu, a jego antyfani szydzili z jego słabości pod nazwą post-up, dała mu dziś rekordowe w finałach 18 oczek! Co ciekawe podczas ostatnich finałów z Dallas notował on rekord – 12.

Jeśli popatrzymy na średnią in the paint sprzed roku, była ona na poziomie 8 pkt. Obecnie urosła ona do 14.8 ppg.

Zespołowo Żar zaskoczył w rzutach zza łuku – o których pisałem wcześniej „Killer-Time. X-factor jednak kluczem”.Dzięki fantastycznej postawie Mike’a Millera i Shane’a Battiera gracze z Florydy wyrównali rekordy finałów Orlando Magic i Houston Rockets z 1995 roku (wspaniały popis Kenny’ego Smitha). Te trzy drużyny osiągnęły w finałowej części rozgrywek poziom 14 celnych rzutów zza łuku. 23 oczka Millera to jego rekord play offs 2012.

Coś dla fanów słynnych graczy Michigan, określanych mianem FAB FIVE. Z największych gwiazd 39-letni Juwan Howard jako pierwszy zdobył tytuł Mistrza. Swoją szansę zaprzepaścił niegdyś Jalen Rose w Indianie, natomiast atmosfery finałów nie powąchał nigdy Chris Webber.

Erik Spolestra okazał się trenerem, który zrównał się w tych finałach wygranych w P.O. spotkaniach z Patem Riley’em tj. najlepszym wcześniej trenerem Heat. Thunder z kolei zakończyli finałową serię 4 z rzędu porażkami, co okazało się równoznaczne z ich najwyższą liczbą z rzędu przegranych spotkań podczas całego sezonu 2011-12!

Woy

Największy i najstarszy Dinozaur na Enbiej.pl, współtwórca strony. Fan koszykówki z końcówki lat '80-tych oraz początku lat '90-tych ; show-time Lakersów czy mocnej defensywy Pistons oraz Knicks. Kibic Chicago Bulls oraz Magica Johnsona czy Scottiego Pippena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *