Migawka z historii: Paxson za trzy!!

To był najlepszy rzut w historii finałów NBA!

To była gorąca noc – 20. czerwca 1993 roku. Byki zmagały się z upałem i Słońcem w Arizonie,w ówczesnej America West Arena. Ja śledziłem swoje pierwsze pełne finały za pośrednictwem TVP2. Wcześniej miałem okazję podziwiać finały z udziałem Pistonsów, Lakersów czy Bullsów ale nie w pełno meczowym wymiarze i nie wszystkie mecze widziałem na bieżąco.

98-96 i nieco ponad 14 sekund na zmianę wyniku przy prowadzeniu gospodarzy. Piłka w posiadaniu Byków..W ostatniej kwarcie gościom z Chicago wyjątkowo nie szło i można by rzecz wyglądali jak ‚kolos na słomianych nogach’. Punkty w czwartej odsłonie zdobywał wyłącznie Michael Jordan (9), a Scottie Pippen czy Horace Grant nie mogli trafić do kosza. Suns i ich trener Paul Westphal znalazł receptę na ofensywę Byków i zastopował rozpędzonych rywali. Kevin Johnson, Dan Majerle i ówczesny MVP ligi Charles Barkley ostrzyli sobie apetyt na ostatni i 7. mecz tej serii. Miał on dać im to jedyną szansę na tytuł..

Wszystkie oczy za chwilę miały być skierowane na Air Jordana (tak było wcześniej i później w historii finałów z Utah czy Seattle, ale byli też inni bohaterowie jak choćby Steve Kerr). Wielki Mag Zen zarządził przerwę i rozrysował akcję bardzo dokładnie. Na parkiecie pojawił się niższy skład, który miał rozciągnąć obronę Phoenix Suns. Obok trzech największych gwiazd Chicago, byli też dwaj snajperzy, którzy dali dobre zmiany w 1 i 2 kwarcie. John Paxson i Trent Tucker mogli wykonać rzut z dystansu. Na parkiet wszedł ten pierwszy.. jednak niejeden trener uznałby to za zasłonę dymną dla M.J.’a (szczególnie patrząc na jego formę tych finałów i średnią 41 oczek najwyższą w historii).

Około 6. rano ówczesnego lata i polskiego czasu mój telewizor ryknął głosem Włodzimierza Szaranowicza w asyście Ryszarda Łabędzia „Paaxsooon za trzyyyy!!! Jeeeesssttttttttttt – nieewiaaarygooodneee!!!!”
Słońca miały jeszcze 3,9 sekundy na akcję, ale nie zdołały już trafić.

Kaseta z tym meczem ciągle leży u mnie w szafce jako bezcenna;-)

Jako, że kończymy wędrówkę po finałach NBA 1993 roku, na koniec nie może zabraknąć TOP10 Byków i Słońc.

Woy

Największy i najstarszy Dinozaur na Enbiej.pl, współtwórca strony. Fan koszykówki z końcówki lat '80-tych oraz początku lat '90-tych ; show-time Lakersów czy mocnej defensywy Pistons oraz Knicks. Kibic Chicago Bulls oraz Magica Johnsona czy Scottiego Pippena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *