Statystyczna wrzutka: Kevin Garnett a defensywa Celtics

Wczoraj Mateusz Babiarz zastanawiał się nad przyszłością Kevina Garnetta. The Big Ticket przeżywa drugą młodość i tego nie można zaprzeczyć. Jest jednym z najważniejszych graczy Bostonu Celtics, kto wie, czy nie najważniejszym. Tak na pewno jest, jeśli chodzi o defensywę. Garnett już w czasach gry w Minnesocie był filarem obrony i jednym z najlepszych obrońców w lidze. Teraz.. teraz jest tak samo.

Dzisiaj mecz piąty Finałów Wschodu, gdzie Garnett wraz ze swoimi Celtics mierzy się z Miami Heat. Przed tym spotkaniem warto wspomnieć o tym, jak wyglądała defensywa Bostonu z nim i bez niego. Różnica jest naprawdę ogromna.

Zacznijmy od +/-, w tych play-offach Celtics z Garnettem na parkiecie są o 164 punkty lepsi od swoich rywali. A bez niego? -116. Daje nam to on/off +280. Pokaźny.

To jeszcze nic. Po drugim meczu ECF defensive rating (z dwóch poprzednich serii i tych dwóch meczów) C’s z KG na parkiecie wynosił 90.6 punkta na 100 posiadań. To najlepszy wynik gracza rozgrywającego znaczące minuty. A jak było bez niego? 118.5 punkta na 100 posiadań. I to dla odmiany jest najgorszy wynik. Różnica między tymi wskaźnikami wynosi aż 27.9.

Ale to było po dwóch meczach. Co stało się w G3? Heat trafili w nim tylko 35% rzutów, gdy KG był na parkiecie. Gdy zaś odpoczywał – aż 84%! Podobnie w meczu czwartym – z Garnettem ten wskaźnik wynosił 35%, natomiast bez niego – 75%.

Garnett poza punktami dostarczanymi w ataku robi gigantyczną robotę w obronie. Mam nadzieję, że podane liczby utwierdziły Was w tym przekonaniu. G5 o 2:30.

Wojtek Żuławiński

Fan Orlando Magic, człowiek od statystycznych ciekawostek. Prawdopodobnie rekordzista świata w liczbie godzin spędzonych na basketball-reference.com.

5 komentarzy

 1. drizzycare napisał(a):

  mam nadzieje ze dzis wroci bosh i , ze to wszystko sie zmieni :)
  Mia ♥ !

 2. qumawan napisał(a):

  :) Bosh jest tak zajebistym obrońcą że chyba Adam Wójcik nie miał by z nim problemów :) 

  • gratek napisał(a):

   ale zrobi różnicę w ataku i jeśli zagra na przyzwoitym poziomie, to powinien dać więcej punktów niż Turiaf, Anthony i Haslem razem wzięci

 3. emvipi napisał(a):

  Koledze chodziło chyba o wpływ Bosha na ofensywe Heat czyli na def poczynania KG , zreszta artykuł jest o KG w obronie

 4. M2V3P napisał(a):

  Tylko że Bosh będzie robił miejsce dla wiecznie podwajanego w tej serii Wade’a, KG nie będzie mógł latać co akcje na podwojenie, bo pod koszem będzie Bosh, którego arsenał zagrań nie ogranicza się do rzutu z 5-6m ;]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *