Ciekawostki statystyczne – playoffs #2

Nie ma dnia w NBA, który nie przyniósłby nam nowych liczbowych ciekawostek związanych z osiągnięciami zarówno indywidualnymi, jak i drużynowymi.


– New York Knicks rozegrali już 100 meczów od momentu, kiedy do zespołu z „Big Apple” dołączył Carmelo Anthony. Bilans ekipy prowadzonej obecnie przez Mike’a Woodsona wynosi w tych spotkaniach 50-50. W analogicznym okresie, Nuggets, których Melo opuścił mają bilans 57-40

– Wspomniany już Mike Woodson prowadził ekipę Knicks w 24 ostatnich meczach sezonu regularnego. Jego podopieczni osiągnęli w nich bilans 18-6, co daje 75% wygranych. Tylko pięć razy w historii trener, który wygrywa w RS min. 75% spotkań, rozpoczyna play-offs od dwóch porażek. Dobre wieści dla coacha NYK – dwóch ostatnich trenerów, którym to się przydarzyło (Avery Johnson – Mavs 2005, Paul Westphal – Suns 1993), poprowadziło swoje drużyny do wygranej w całej serii.

Amare Stoudemire tak się zdenerwował po porażce, że uderzył ręką w szybę, za którą była gaśnica. Wygląda na to, że nie będzie w stanie „pomóc” swojej drużynie w kolejnych meczach. Użyłem cudzysłowu, bo Knicks spośród 19 meczów bez niego wygrali aż 14. Zdobywali w tych spotkaniach średnio 7 punktów więcej od swoich rywali.

– Knicks przegrali 12. mecz w PO z rzędu. Wyrównali rekord Memphis Grizzlies z lat 2004-2006. Po raz ostatni Knicks wygrali mecz play-offs w 2001 roku.

– Knicks w G2 mieli zaledwie 15 asyst przy 38 trafieniach z gry (39,5%). To drugi najgorszy procent rzutów asystowanych Knicks w tym sezonie (36,8%  3 kwietnia vs. Pacers). Heat trafili dziś tyle samo rzutów, ale mieli aż 28 asyst (73,7%).

– W dzisiejszym meczu LeBron James trafił wszystkie 6, a Dwyane Wade 7 z 9 rzutów z odległości nie większej niż 5 stóp. Jako drużyna Heat trafili 80% takich prób. W tym sezonie tylko w jednym meczu Miami było pod tym względem lepsze (81,8% vs. Nets). Co ciekawe, Knicks w tej serii oddali aż 15 takich rzutów więcej, jednak trafili niecałe 56%.

– To piąta seria Knicks i Heat w historii, ale dopiero pierwsza, w której po dwóch meczach jest 2-0. Cztery poprzednie rozpoczynały się remisem 1-1.

– Carmelo Anthony oddał aż 11 rzutów w pierwszej kwarcie meczu z Heat, co jest najwyższym wynikiem w pierwszej kwarcie meczu playoffs od 15 maja 2006, kiedy Rip Hamilton miał 12 prób przeciwko Cavs, grając dla Pistons.

– Skoro już jesteśmy przy gwieździe Knicks – to był 15. jego mecz PO w karierze, w którym zdobył min. 30 punktów. Jednak jego drużyna wygrała tylko 6 z nich.

– Jason Kidd w meczu z Thunder zebrał swoją 1000. zbiórkę w playoffs. Dzięki temu został jednym z zaledwie pięciu graczy w historii, którzy w rozgrywkach posezonowych zaliczyli przynajmniej po 1000 punktów, zbiórek i asyst. Do tego grona należą także: Michael Jordan, Larry Bird, Magic Johnson i Scottie Pippen.

– Mavs przegrywają 0-2 w serii z Thunder i są dopiero czwartym mistrzem NBA w historii, który po dwóch meczach pierwszej rundy playoffs nie wygrali spotkania. Statystyka jest dla nich bezlitosna, ponieważ żaden z tych zespołów nie przeszedł do drugiej rundy, a byli to: Warriors (1956/56), 76ers (1983/84) i Heat (2006/07).

Dwyane Wade zdobył 25 punktów, trafiając 11 z 18 rzutów z gry (61%) w meczu przeciwko Knicks. Było to już 15 spotkanie Wade’a w playoffs, w którym zanotował przynajmniej 25 oczek przy skuteczności 60% z gry. Więcej takich gier z zawodników, którzy obecnie występują na parkietach NBA ma tylko Tim Duncan (25), a tyle samo co Wade, Dwight Howard i Dirk Nowitzki. Wynik Wade’a jest najlepszym wśród obrońców od czasów Reggiego Millera, który rozegrał także 15 takich gier.

Russell Westbrook po raz 28. w tym sezonie oddał więcej rzutów niż Kevin Durant. Uwaga – Thunder są 23-5 w tych spotkaniach.

Pacers są piątą drużyną w historii, która w meczu play-offs oddała min. 20 trójek i trafiła 10% z nich lub mniej. Oni jednak, w przeciwieństwie do czterech pozostałych, wygrali.

Piotr Gładczak

Miłośnik NBA od prawie 20 lat. Tropiciel ciekawostek statystycznych i wielbiciel NBA lat 90-tych. Nauczyciel WF i właściciel firmy gomaster.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *