NBA Today! – 26 kwietnia

Ostatnie NBA Today w tym sezonie. Tak, tegoroczny RS zleciał trochę za szybko i to nawet mimo faktu, iż był skrócony. Ale to także zaleta – nareszcie mamy play-offy, gdzie dobrzy grają o tytuł najlepszego. Już teraz wiem, że nie będę żałował ani jednej minuty spędzonej przy zacinającym streamie. Ale na razie wracamy do ostatniego dnia sezonu regularnego. Dziś będzie wiele mniej znanych nazwisk. Z prostej przyczyny – ci najlepsi z najlepszych drużyn byli po prostu oszczędzani przed play-offami.

MVP: Patrick Mills (SAS) – 34 pkt, 12 ast, 5 zb

• San Antonio Spurs mimo oszczędzania kogo się da i tak zakończyli sezon 2011/12 zwycięstwem. Pokonali Golden State Warriors, a zastępujący Tony’ego Parkera Mills pobił rekordy kariery w punktach i asystach, notując pierwsze double-double w karierze. W ostatnim meczu miał 27 punktów.
  • W pierwszej kwarcie miał 14 punktów zaś w ostatniej – 12.
  • Spurs zakończyli sezon 38 zwycięstwami w 45 meczach, znów wygrali Zachód. Zagrają z Utah Jazz.

Drugie miejsce: Josh Smith (ATL) – 23 pkt, 9 zb, 7 ast, 10-14 FG, 28 min

• Nie tylko bench-warmerzy mogli się dziś pokazać.. choć takie występy, jak ten, to dla J-Smoove’a nie pierwszyzna. W pierwszej kwarcie miał aż 12 punktów (5-6 FG), 7 zbiórek i 5 asyst. Był liderem meczu w tych kategoriach. Grał tylko 28 minut, bo Hawks łatwo rozprawili się z Dallas Mavericks i wywalczyli przewagę własnego parkietu w pierwszej rundzie PO. Zagrają w nich z Celtics.

Trzecie miejsce: DeMarcus Cousins (SAC) – 23 pkt, 19 zb

• Gdyby Kobe Bryant wystąpił i rzucił 35 punktów (jeśli dobrze pamiętam), to nie Cousins byłby bohaterem tego meczu. Ale Kobe nie zagrał, oddał tytuł króla strzelców Kevinowi Durantowi, a Lakers przegrali z Sacramento Kings dowodzonymi przez DMC. Odpoczywał nie tylko Bryant, ale też Bynum z Gasolem. Z tego głównie skorzystał Cousins.
  • Dość zaskakujące – Kings wygrali 2 z 3 spotkań przeciwko Lakers w tym sezonie.

Honorable mention: Ben Uzoh (TOR) – 12 pkt, 12 ast, 11 zb

• Oczywiście – pierwsze triple-double w karierze. I pierwsze Raptorowe od 2001 roku.

Najlepszy przegrany: Chris Wright (GSW) – 25 pkt, 8 zb, 11-14 FG

• Warriors dokonali rzeczy niezwykłej i wystawili w pierwszym składzie piątkę debiutantów, po raz pierwszy od 1970-71, gdy zaczęto prowadzić tę statystykę. Byli nimi Wright, Jenkins, Gladness, Tyler i Thompson. Dla tego pierwszego był to debiut w S5 w NBA. W dobrym stylu. Oba wyniki (pkt, zb) to rekordy kariery.

Drugie miejsce: Jonny Flynn (POR) – 18 pkt, 11 ast, 5 zb

• Flynn nareszcie zagrał tak, jak należy. Szkoda tylko, że w ostatnim meczu sezonu. Blazers nie zagrają w play-offach.

Trzecie miejsce: Nikola Pekovic (MIN) – 18 pkt, 10 zb, 8-12 FG

• Wolves także zakończyli już swój sezon. Play-offy – dopiero za rok. Pekovic jest jednym z tych, którzy mają im to zapewnić. Na razie – Minnesota pozwoliła Nuggets na wygraną dającą im szóste miejsce na Zachodzie.
  • Pekovic trafił w tym sezonie 56,4% rzutów, co jest nowym rekordem organizacji. Nawet Kevin Garnett, do którego należał poprzedni rekord, nie był w tym lepszy (52,6% – 2005/06).

Sixth-man: Ben Gordon (DET) – 26 pkt, 5 ast, 22 min, 9-13 FG, 8-10 3pt

• Dzień Benów w Detroit – Gordon trafił 8 trójek, a Wallace w ostatnim meczu w karierze miał 7 punktów i 12 zbiórek. Pistons wygrali z 76ers.
  • Gordon szedł po swój własny rekord (9-9 3pt w tym sezonie). W drugiej kwarcie trafił wszystkie 7 trójek, ale w czwartej pomylił się na trzy próby dwukrotnie.
  • Pistons wyrównali za to rekord trafionych trójek w jednej kwarcie. 11 w drugiej odsłonie to najlepszy wynik od 2010. Rekord został ustanowiony w roku 2006.
  • W tym sezonie jego skuteczność zza łuku wynosiła 42,9%.

Trzecie miejsce: John Lucas (CHI) – 25 pkt, 10-16 FG, 28 min

• Cavs-Bulls? To oznacza wielki match-up Irvinga z Rose’m.. wróć, Donalda Sloana z Johnem Lucasem. Też dobrze.
  • 25 punktów to wyrównany rekord kariery.

Rookie: Chris Wright (GSW) – 25 pkt, 8 zb, 11-14 FG

Drugie miejsce: Josh Harrelson (NYK) – 18 pkt, 9 zb, 8-12 FG

Trzecie miejsce: Charles Jenkins (GSW) – 16 pkt, 7 zb, 8-13 FG

International Player: Patrick Mills (SAS) – 34 pkt, 12 ast, 5 zb

Drugie miejsce: Nikola Pekovic (MIN) – 18 pkt, 10 zb, 8-12 FG

Trzecie miejsce: Marc Gasol (MEM) – 22 pkt, 6 zb, 8-13 FG