NBA Today! – 15 kwietnia

MVP: Joakim Noah (CHI) – 20 pkt, 17 zb

• Być może nie jest to najlepszy stat-line dzisiejszej nocy, ale na pewno bardzo efektywny.
  • Choć to Derrick Rose doprowadził do dogrywki, Noah również był bardzo ważną postacią w końcówce. W OT zdobył 4 punkty, 4 zbiórki i 2 asysty.
  • Najlepszą statystyką są jednak zbiórki w ataku. Francuz miał ich dziś aż 13! Dla porównania – cała drużyna Pistons zebrała tylko 10 piłek na atakowanej tablicy. Wynik Noaha wyrównał rekord sezonu w całej lidze – wcześniej dokonał tego tylko Ersan Ilyasova (pamiętne 29/25). Nie jest to jednak career-high Joakima, który miał już kiedyś aż 14 ofensywnych desek w jednym meczu.  Ostatnim Bykiem, który zdobył 20 punktów i zebrał 13 piłek w ataku, był Charles Oakley (IV 1988)
  • Bulls są 19-2, gdy Noah ma min. 13 punktów, a także 26-4, gdy zbiera min. 10 piłek.
  • Nie uważacie, że Byki mają najlepszy front-court (starterzy+rezerwowi) w lidze? Noah+Boozer+Gibson+Asik – nie ma lepszych.

Drugie miejsce: Dwyane Wade (MIA) – 28 pkt, 9 zb, 10-18 FG

• Big 3 Miami zdobyło dziś łącznie 73 punkty. Najlepszym strzelcem był LBJ (29/10), ale Wade zanotował bardziej efektywny występ.
  • Flash jest już najlepszym graczem Heat w historii pod względem liczby rozegranych meczów (594). Jest też liderem w punktach, rzutach trafionych i oddanych, rzutach wolnych trafionych i oddanych, asystach, przechwytach i minutach.
  • Jeśli w kolejnym meczu Wade powtórzy sztukę z dzisiaj i uzbiera 28 punktów, wówczas będzie miał ich równo 15000.

Trzecie miejsce: Jameer Nelson (ORL) – 21 pkt, 9 ast, 7 zb

• Nelson kontynuuje dobry kwiecień, który na tę chwilę jest jego najlepszym miesiącem w tym sezonie. Notuje w nim średnio 16 punktów i 6 asyst na mecz, trafia jednak niecałe 40% z gry oraz 34% za trzy. Dobre i to, biorąc pod uwagę kłopoty Orlando Magic.
  • Bardziej widoczny progres można zauważyć porównując statystyki Nelsona przed i po ASW. Przed nim notował tylko 9.3 punkta na mecz, trafiając niecałe 40% z gry i 30% za trzy. Natomiast po przerwie na Weekend Gwiazd średnia punktowa Jameera podskoczyła do 14.3 na skuteczności 46% z gry i 41% za trzy.
  • To był piąty 20-punktowy występ Nelsona w tym sezonie. Wszystkie miały miejsce po 13 marca. Tak jak siedem najlepszych jego występów w tym sezonie (Magic 4-3).

Czwarte miejsce: Rajon Rondo (BOS) – 20 pkt, 16 ast, 6 zb

• Naprawdę dobry statline, jednak Rondo trochę go popsuł, popełniając aż 8 strat. Mimo to chciałem go jakoś wyróżnić i mi się udało. Trzeba jednak zaznaczyć, że Celtics grali z CSKA Barceloną Panathinaikos Bobcats (tak, śledzę, co się dzieje na stronie:)). I wszystko jasne.
  • Choć Bass i Bradley zdobyli więcej punktów (22), to Rondo znów był kluczową postacią. Rozegrał aż 43 minut, rozdał 16 asyst. Po raz 22. z rzędu miał +10 asyst. Tylko Magic Johnson i John Stockton rozdali min. 10 asyst w min. 20 spotkaniach z rzędu.
  • Celtics są 15-2, gdy Rondo rozdaje min. 14 asyst.
  • Żeby nie było tak słodko – 8 strat to season-high Rondo.

Piąte miejsce: Pau Gasol (LAL) – 20 pkt, 10 zb, 5 ast

• Po czterech kwartach Pau miał tylko 12 punktów, ale w OT trafił dwie trójki z rzędu (wyrównany rekord kariery), a na pół sekundy do końca zamknął mecz dwoma trafieniami z linii.
  • Lakers są już 4-1 bez Kobe’go.
  • LAL mają już sweep z Mavericks w tym sezonie regularnym. Hej, ile przegrali z nimi w zeszłym roku?

Najlepszy przegrany: Carmelo Anthony (NYK) – 42 pkt, 9 zb, 5 ast

• Melo + MSG + ABC = +40 punktów. W zeszłą niedzielę Melo rzucił Bullsom 43 punkty, a dziś miał tylko o punkt mniej. Niestety, nie wystarczyło to na Heat. W ostatnich pięciu meczach Anthony zdobywa średnio 28.2 punkta na mecz.
  • To był 11. 30-punktowy mecz Melo w tym sezonie.

Drugie miejsce: Wes Matthews (POR) – 31 pkt, 10-16 FG, 8-10 3pt

• Wielki mecz Matthewsa. 19 punktów w trzeciej kwarcie, dwie wielkie trójki w końcówce czwartej, gdyby Thornton nie trafił game-winnera, wówczas zostałaby nim jego trójka na 5.8 sekund do końca.
  • 8 trójek to oczywiście rekord kariery.

Trzecie miejsce: Rodney Stuckey (DET) – 32 pkt

• Stuckey trafił aż 13 rzutów wolnych w tym meczu, ale spudłował trzy najważniejsze w ostatnich 1:48 czwartej kwarty, w tym ten na 14.2 sekundy do końca 4Q, po którym Rose trafił wyrównującą trójkę.

Czwarte miejsce: Josh Smith (ATL) – 26 pkt, 8 zb

• Smith jak zwykle zagrał dobrze, ale nie można tego powiedzieć o reszcie Jastrzębi (18-52 FG, JJ 2-12 FG). Atlanta pozwoliła też Raptors na trafienie ponad 55% rzutów. Szanse na Top 3 Wschodu maleją.

Piąte miejsce: Gerald Henderson (CHA) – 22 pkt, 10-16 FG

Sixth-man: Jason Terry (DAL) – 21 pkt, 8-15 FG

Drugie miejsce: Matt Barnes (LAL) – 11 pkt, 11 zb, 8 ast

• Barnes złapał się obręczy przy pierwszej trójce Gasola w dogrywce i już za samo to sędziowie mogli nie zaliczyć punktów. Nie musiał dotykać piłki. Ale trudno, by w hali gospodarzy sędziowie podjęli taką decyzję przeciwko nim.

Trzecie miejsce: Carl Landry (NOH) – 16 pkt, 11 zb

Rookie: Greg Stiemsma (BOS) – 8 pkt, 5 zb, 4 stl, 6 blk, 4-4 FG

• 6 bloków to jego rekord kariery. Bobcats.

Drugie miejsce: Daniel Orton (ORL) – 11 pkt, 4 zb, 5 stl, 3 blk

• Glen Davis po 7 minutach gry doznał kontuzji kolana i nagle SvG przypomniał sobie o istnieniu Ortona, znanego również jako „4 gwiazdki w NBA 2K12”. Efekt? Rekordy kariery w praktycznie wszystkim – punktach, zbiórkach, asystach, przechwytach, blokach i minutach. Przed tym meczem Orton zdobył w sumie 6 punktów w 45 minut w 9 meczach.

Trzecie miejsce: Isaiah Thomas (SAC) – 18 pkt, 8 ast

International Player: Joakim Noah (CHI) – 20 pkt, 17 zb

Drugie miejsce: Pau Gasol (LAL) – 20 pkt, 10 zb, 5 ast

Trzecie miejsce: Dirk Nowitzki (DAL) – 24 pkt, 14 zb

• To był dość słaby mecz Dirka, 9-28 z gry w tym pudła z pierwszych siedmiu rzutów. Jedyny achievement – 24000 punktów. Tylko KB i KG spośród aktywnych graczy mogą się tym pochwalić.