NBA Today! – 14 kwietnia

MVP: Kevin Durant (OKC) – 43 pkt, 7 zb, 15-23 FG

• W ostatnim meczu Thunder z Timberwolves duet Durant&Westbrook zdobył razem 85. Dziś uzbierali 78 oczek, ale obyło się bez dogrywki podczas gdy wtedy do rozstrzygnięcia potrzebne były 2 OT.
  • Durant zdobył 20 punktów w czwartej kwarcie, 16 w ostatnich 7 minutach. Zdobył 8 punktów w kluczowym runie 10-2.
  • To był czwarty 40-punktowy występ Durantuli w tym sezonie.
  • Thunder bronią pierwszego miejsca na Zachodzie, ale rozegrali dwa spotkania więcej od drugich Spurs.
  • OKC skompletowali sweep 3-0 w starciach z Wolves w tym sezonie. Durant notował w tych meczach średnio 38.7 punkta i 9.7 zbiórki na mecz.
  • Thunder są 9-1 w 10 najlepszych meczach KD w tym sezonie.
  • Do Kobe’go Bryanta (28.1 PPG) Durant traci tylko 0.3 punkta na mecz. Gdyby udało mu się przeskoczyć KB, po raz trzeci z rzędu sięgnąłby po tytuł króla strzelców.

Drugie miejsce: Chris Paul (LAC) – 28 pkt, 13 ast, 12-17 FG, 3 stl

• Paul oddał w tym meczu tylko jeden rzut wolny, trafił go. Gdyby oddał on więcej prób (w sezonie 85,4%), Clippers mieliby znacznie lepszą skuteczność. Za sprawą pudeł Griffina, Jordana i Martina LAC trafili tylko 14 z 30 osobistych. Są drugą najgorzej rzucającą wolne drużyną w lidze.
  • CP3 w pierwszej kwarcie zrobił swój pierwszy w tym sezonie wsad.
  • Paul zdobył dziś swój 9000. punkt w karierze.
  • W czwartej kwarcie (a jakże!) Chris zdobył 12 punktów. W całym sezonie ma już 331 takich punktów, co daje mu czwartą pozycję wśród najlepszych scorerów w 4Q.
  • Paul zanotował dziś swój jedenasty mecz 20/10 w tym sezonie. Clippers są w nich 9-2. Są też 8-2, gdy CP3 ma min. 13 asyst i 8-0, gdy ma on +28 punktów. Wszystkie 14 najlepszych jego występów zakończyło się zwycięstwem.
  • Clippers zajmują czwarte miejsce na Zachodzie. Mają 1,5 wygranej przewagi nad Grizzlies, tracą zaś jedno zwycięstwo do Lakers. Wygrali 11 z ostatnich 13 spotkań.

Trzecie miejsce: Rudy Gay (MEM) – 26 pkt, 12 zb

• Gay miał aż 20 punktów po trzech kwartach (12 w 3Q – dzięki Dolinsky:D)
  • To był ósmy występ Gay’a z +10 zbiórkami. W sześciu z nich dodał do nich +20 punktów.
  • 16 z 17 najlepszych występów SF’a Grizzlies zakończyło się zwycięstwem drużyny.
  • Grizzlies (5. miejsce) tracą do Clippers 1,5 wygranej. Taką samą przewagę mają nad szóstymi Mavericks.

Czwarte miejsce: Russell Westbrook (OKC) – 35 pkt, 8 ast

Piąte miejsce: Roy Hibbert (IND) – 23 pkt, 14 zb

• Hibbert trafił wszystkie 6 rzutów wolnych w ostatnich 1:14 meczu. W całym spotkaniu na 10 prób pomylił się tylko raz. Jego sezonowa skuteczność z linii to 72,4%. Pacers w tym meczu trafili 24 z 26 prób.
  • Pacers są 11-1 w 12 najlepszych spotkaniach Hibberta w tym sezonie.
  • 23 punkty to jego trzeci wynik w tym sezonie. Tak jak 14 zbiórek.
  • Pacers wygrali czwarty mecz z rzędu, zajmują 3. miejsce na Wschodzie. Heat już nie dogonią (4 zwycięstwa straty), ale też nie powinni dać się wyprzedzić (3 nad Hawks). W pierwszej rundzie zagrają najprawdopodobniej z Orlando Magic. Biorąc pod uwagę kłopoty z plecami Dwighta Howarda, Roy Hibbert powinien wypaść dobrze.

Szóste miejsce: Kevin Garnett (BOS) – 21 pkt, 12 zb

Siódme miejsce: Brandon Bass (BOS) – 18 pkt, 11 ast

• Celtics nie są zbyt dobrzy w zbieraniu, ale dziś pokonali na deskach Nets 51-42. Garnett i Bass zebrali aż 23 piłki.
  • Boston jest liderem dywizji i ma zapewnione miejsce w Top 4 konferencji, ale wciąż nie zapewnił sobie jeszcze HCA w pierwszej rundzie. Zagra w niej najprawdopodobniej z Hawks, do których ma tylko pół wygranej straty. Tie-breaker w tej rywalizacji należy do Celtics.

Ósme miejsce: Blake Griffin (LAC) – 20 pkt, 9 zb, 9-14 FG

• Dziś trafił tylko 2 z 8 rzutów wolnych. W całym sezonie trafia tylko 52% prób, choć rok wcześniej procent ten wynosił „aż” 64%

Dziewiąte miejsce: Tim Duncan (SAS) – 19 pkt, 11 zb, 9-14 FG, 24 min

• W starciu weteranów Nash-Duncan wygrał ten drugi. Raz, że Kanadyjczyk rozegrał tylko 6 minut z powodu olbrzymiej przewagi Spurs, a dwa, że tę zaliczkę wypracował w dużej mierze TD. Trafił on pierwsze pięć rzutów, 8 z pierwszych 10. W trzeciej kwarcie mógł już odpoczywać. 19/11 w 24 minuty zdarzyło się w tym sezonie tylko 3 razy, dwukrotnie dokonał tego Duncan.
  • Spurs wywalczyli sobie dziś mistrzostwo Southwest Division. Drugie z rzędu.
  • Spurs zajmują drugie miejsce na Zachodzie. Niżęj już nie spadną – mają pięć wygranych przewagi nad Lakers. Mogą wskoczyć na szczyt, ale muszą wygrać dwa zaległe mecze, jakie mają do Thunder.

Dziesiąte miejsce: Luke Harangody (CLE) – 16 pkt, 10 zb

• Dopiero co powołano go z D-League. Byron Scott powiedział dziś o nim: „He was the MVP tonight. To play in a D-League game last night and come up here tonight and start right off the bat and play the way he played; you’ve got to give him a lot of credit.” To chyba wystarczy.

Najlepszy przegrany: Nate Robinson (GSW) – 28 pkt, 8 ast, 5 zb

• 28 punktów to jego najlepszy wynik od 1 stycznia 2010 roku (41, jeszcze jako Knick).
  • Nate trafił 4 trójki, Warriors w sumie mieli ich 15. To najlepszy wynik rywali Clippers w tym sezonie.
  • Stephen Curry ma dobrego zmiennika. I to nie jednego – Charles Jenkins także błyszczał w tym sezonie.

Drugie miejsce: JJ Barea (MIN) – 24 pkt, 10 ast

• 24 punkty to jego drugi najlepszy wynik w tym sezonie. Przeciwko OKC rozegrał dwa najlepsze mecze jako Wilk – wcześniej zanotował triple-double 25/14/10.
  • Tak jak Robinson zastępuje Curry’ego, tak Barea wskoczył za kontuzjowanego Rubio. Wolves leczą w tej chwili 5 kontuzji, w tym Love’a i Rubio – liderów zespołu.

Trzecie miejsce: Anthony Randolph (MIN) – 21 pkt, 12 zb

• Randolph godnie zastępuje Love’a, zdobył 44 punkty w dwóch ostatnich meczach, trafiając 18 z 28 prób z gry.

Czwarte miejsce: Klay Thompson (GSW) – 24 pkt, 4 stl

• On także dołożył 4 trójki do dorobku GSW.
  • 4 przechwyty to jego rekord kariery.

Piąte miejsce: Brandon Rush (GSW) – 22 pkt, 8-13 FG, 5 zb

Szóste miejsce: Michael Beasley (MIN) – 26 pkt, 6 zb, 13-21 FG

• On i Randolph zdobyli razem 48 punktów z ławki, wraz z Bareą mieli ich 72. To i tak mniej od Duranta i Westbrooka.

Siódme miejsce: Al Jefferson (UTAH) – 20 pkt, 8 zb, 10-17 FG

• Do czwartej kwarty miał aż 16 punktów, ale w ostatnich 12 minutach został powstrzymany na 4 oczkach.
  • Jazz tracą już dwa zwycięstwa do ósmego miejsca.

Ósme miejsce: Dorell Wright (GSW) – 23 pkt, 7 zb

• W zeszłym roku przegrał walkę o MIP, w tym przegra z Odomem walkę o LIP (Least Improved Player). Jego średnia punktowa spadła o 6.4 ppg do okrągłej dziesiątki.

Dziewiąte miejsce: John Wall (WAS) – 19 pkt, 9 ast]

Dziesiąte miejsce: Sebastian Telfair (PHX) – 21 pkt, 6 zb, 4 ast

• Skoro Steve Nash grał tylko 6 minut, ktoś musiał grać na PG w Suns. Gdyby nie problemy ze skutecznością, Telfair zostałby umieszczony znacznie wyżej.

Trzecie miejsce: Jan Vesely (WAS) – 11 pkt, 11 zb

• To jego drugie double-double w karierze, co ciekawe, w obu przypadkach było to 11/11. Czech notuje średnio 4/4 na mecz.

Czwarte miejsce: Markieff Morris (PHX) – 10 pkt, 9 zb, 4 ast

Piąte miejsce: Kawhi Leonard (SAS) – 11 pkt, 5 zb, 5-6 FG

• Pod koniec marca Kawhi miał serię trzech meczów z rzędu z double-digits. Później ośmiokrotnie nie umiał przekroczyć tej granicy. Udało mu się to dopiero dziś.

International Player: JJ Barea (MIN) – 24 pkt, 10 ast

Drugie miejsce: Marc Gasol (MEM) – 17 pkt, 9 zb, 4 ast, 6-10 FG

Czwarte miejsce: Nikola Pekovic (MIN) – 14 pkt, 13 zb

• Fala kontuzji w Minnesocie dała wreszcie spokój Pekoviciowi, który dochodzi do siebie, jednak nie robi już takiego szału, jak wcześniej. To było jego 13. double-double w tym sezonie i pierwsze od powrotu. Trzeba jednak oddać mu, że w każdym z ostatnich 7 meczów notował podwójną zdobycz.

Piąte miejsce: Tony Parker (SAS) – 14 pkt, 5 ast, 4 zb

• Spurs szybko rozprawili się z Suns, dzięki czemu Francuz grał tylko 21 minut.