Celtics nie pozostawili złudzeń, 76ers na krawędzi

Nadzieje Philadelphia 76ers na pokonanie Celtics trwały tylko 12 minut. Po wyrównanej pierwszej kwarcie gospodarze dodali gazu, a kompletnie rozregulowana ofensywa Sixers nie była w stanie się pozbierać.

Dobrym przykładem problemów gości w ataku była druga kwarta, w której do dziewiątej minuty mieli na koncie tylko 4 punkty (!).

Philadelphia 76ers 29-26 22 14 27 16 79
Boston Celtics 29-26 25 25 34 19 103

W skrócie

Statystyki spotkania Sixers @ Celtics (źródło: NBA.com)

Początek wczorajszego meczu to pojedynek doświadczonych podkoszowych. Na zmianę punkty zdobywali Elton Brand i Kevin Garnett. KG był prawdziwą zmorą ponieważ grając jako środkowy raz po raz wyciągał mniej mobilnych Hawesa i Vucevicia by rzucać im sprzed nosa z półdystansu.

Po dwunastu minutach gra Sixers się jakby zatrzymała. Celtics ograniczyli straty (sam Rondo miał 3 do tego momentu) i regularnie punktowali. Goście zaś nie mieli pomysłu na rozgrywanie i zwykle przez 20 sekund akcji próbowali coś wykreować, a potem rzucali z trudnych pozycji z ręką obrońcy na twarzy. Taka gra doprowadziła do serii 20-4 na korzyść gospodarzy i przez resztę spotkania 76ers nie zbliżyli się na mniej niż dziesięć punktów.

We wczorajszym meczu trudno było znaleźć słabsze ogniwo w podstawowej piątce miejscowych. W całym spotkaniu Celtics rzucali ze skutecznością 58.8% co jest ich nowym rekordem sezonu. Trio GarnettPierceBass trafiło w sumie 23 z 33 oddanych rzutów. Przy takiej skuteczności swoich partnerów, Rajon Rondo mógł skoncentrować się na podaniach co dało mu ostatecznie 15 asyst. Dobrze prezentował się zastępujący w pierwszej piątce Ray’a Allena Avery Bradley. Wartościowe minuty dawał także Greg Stiemsma. Jego statystyki tego nie pokazują, ale jest bardzo istotnym zawodnikiem w rotacji Riversa. Dobrze broni i potrafi walczyć o trudne piłki.

The defense is really good; guys are locked in. Your offense is going to fail you sometimes, but if you come at it with the right mindset your defense never should. – Doc Rivers

Wśród gości na pochwały zasłużył jedynie Nikola Vucevic. Czarnogórzec wyglądał jakby był jedynym zmotywowanym zawodnikiem 76ers. Walczył na desce i wykorzystywał pokaźny arsenał zagrań w ofensywie (haki, półhaki, rzuty z półdystansu).

Ciekawe było obserwowanie Douga Collinsa, który widząc katastrofalną grę siedział z zaplecionymi rękami za głową – trochę jakby był bezradny, trochę jakby odczuwał satysfakcję z tego, że bez jego kontroli zespół sobie nie radzi. Jak donosili dziennikarze bostońskiej telewizji przed meczem Collins miał narzekać na wrażliwość swoich graczy, którzy nie potrafią przyjmować krytyki.

I would not want to play them in the playoffs. Everybody is looking at Miami and Chicago as the two teams [to beat in the Eastern Conference] but I wouldn’t blink at Boston. – Doug Collins

Po wczorajszym zwycięstwie Boston ma już trzy mecze zapasu nad Sixers i Knicks, którzy z kolei mają tylko jedno spotkanie przewagi nad dziewiątymi Milwaukee Bucks.