Hornets bez szans, Spurs najlepsi na Zachodzie

Dzięki pewnemu zwycięstwu nad New Orleans Hornets i porażce OKC Thunder z Pacers, ekipie Spurs udało się znaleźć ex-equo na pierwszym miejscu Konferencji Zachodniej.

Przewaga Ostróg wczoraj nie podlegała dyskusji. San Antonio było lepsze w każdym elemencie gry, a gości od totalnego blamażu uratował tylko powracający do formy Eric Gordon.

New Orleans Hornets 14-41 24 21 28 30 103
San Antonio Spurs 39-14 34 38 27 29 128

W skrócie

Statystyki spotkania Hornets @ Spurs (źródło: NBA.com)

Zwycięstwo nad Hornets było już 10-tym kolejnym „W” zapisywanym po stronie San Antonio. Co ciekawe Spurs współdzielą pierwsze miejsce z Thunder mimo tego, że mają wyższy procent wygranych (73,6% do 72,7%). Jeżeli Ostrogi wygrają w niedzielę z Jazz to wyrównają swoją najdłuższą serię zwycięstw z tego sezonu.

Biorąc pod uwagę to jak skuteczni byli gospodarze i jak mało problemów stwarzali im człapiący w obronie Hornets nie trudno zrozumieć skąd wzięło się prawie 130 zdobytych punktów.

SAS mieli 60,7% skuteczności z gry, 50% z dystansu i 81% z linii rzutów wolnych. Żaden gracz pierwszej piątki nie grał dłużej niż 21 minut (młody Leonard). Najdłużej ze zmienników prezentował się natomiast Stephen Jackson (tylko 25 minut).

It was a great (first) half for tonight. New Orleans has been playing hard all year under tough circumstances, and tonight we played just really, really well in the first half and were able to jump on them. – Gregg Popovich

Dla ekipy z Nowego Orleanu ten wieczór byłby całkowitą katastrofą gdyby nie gra Erica Gordona. 23-letni obrońca w drugim spotkaniu po 39-meczowej absencji rzucił 31 punktów. Byłemu graczowi Clippers bardzo brakowało wsparcia. Hornets musieli się wczoraj obejść bez dwóch kontuzjowanych graczy podstawowego składu – Jarreta Jacka i Emeki Okafora.

Szczególnie widoczny był brak rozgrywającego, który przełożył się na zaledwie 11 asyst gości (dla porównania Spurs mieli ich aż 31). Jack dodatkowo był prawdziwą zmorą Spurs w tym sezonie rzucając im blisko 27 ppg.

Mecz wymknął się spod kontroli NOH już na samym początku. Spurs rzucali w pierwszej kwarcie ze skutecznością 71%, ale na dobre uciekli w połowie drugiej kwarty, gdy w ciągu 4 minut zaliczyli zryw 20-4.

Normally, I talk about us and what we didn’t do. But that Spurs team is about as complete as I’ve seen. We couldn’t guard tonight. We couldn’t have guarded a bike tonight if we were riding it. – Monty Williams

Wśród gości oprócz bardzo dobrych Duncana (8/9 z gry) i Ginobili’ego (najwyższy wskaźnik plus/minus w zespole (+29)) trzeba wyróżnić całą grupę zmienników. Pattrick Mills znów pokazał, że może być dobrą alternatywą dla Tony’ego Parkera rzucając 14 punktów (6/9 z gry). Niewiele gorszy był nominalnie dzielący czas gry z Francuzem Gary Neal (13 punktów, 6/10 z gry).

Solidnie zaprezentowały się także dwa doświadczone nabytki SAS z tego sezonu. Stephen Jackson i Boris Diaw w sumie zgromadzili 19 punktów i 11 zbiórek. Dla tego drugiego była to zaledwie drugi występ w pięciu ostatnich spotkaniach, ale mimo to pokazał że Popovich może na niego liczyć.

Dłuższe niż zwykle odpoczynki dla najważniejszych graczy Spurs z pewnością się przydadzą – San Antonio czeka teraz seria czterech spotkań w sześć dni. Fani szczególnie ostrzą sobie zęby na zbliżający się pojedynek z Los Angeles Lakers.