Ciekawostki statystyczne #68

Zapraszam na kilka kolejnych ciekawostek wprost z parkietów NBA. Dzisiaj m.in. o Rajonie Rondo, Chrisie Paulu oraz DeMarcusie Cousinsie.


– Rajon Rondo dzięki 17 asystom w meczu przeciwko Wolves, pobił 56-letni rekord Celtics należący do Boba Cousy’ego w ilości asyst zaliczonych w ciągu jednego miesiąca. Obecny rozgrywający C’s rozdał w sumie 219 asyst w marcu, a Cousy w styczniu 1956 roku – 210.

Kevin Love w marcu miał średnią 30.7 punktów w meczu, co jest rekordem organizacji Timberwolves pod względem średniej punktowej w pojedynczym miesiącu. Jednocześnie został jedynym zawodnikiem Wolves w historii, który w ciągu pojedynczego miesiąca przekroczył granice 30 pkt/mecz. Poprzednim rekordzistą był Kevin Garnett, który w lutym 2003 rzucał średnio 27.7 punktów.

Chris Paul rozdał w marcu 179 asyst, wyrównując tym samym rekord organizacji Clippers w liczbie asyst w ciągu jednego miesiąca. CP3 wyrównał wynik Norma Nixona z listopada 1983, kiedy Clipps grali jeszcze w San Diego.

– DeMarcus Cousins w każdym z ostatnich 5 meczów notuje przynajmniej po 22 punkty i 11 zbiórek. Ostatnim zawodnikiem tej organizacji, który zaliczył taką serię był John Lucas w sezonie 1967/68, kiedy drużyna grała jeszcze w Cincinatti i nazywała się Royals.

– Cousins w ostatnich pięciu grach zaliczył w sumie 140 punktów i 75 zbiórek. Ostatnim graczem Kings, który miał lepsze statystyki w pięciu meczach był Chris Webber. W styczniu 2011 miał 157 punktów i 77 zbiórek.

Arron Afflalo liderował Nuggets w punktach (18) i zbiórkach (11) w wygranym meczu przeciwko Bobcats. Było to drugie spotkanie w karierze Afflalo, w którym był najlepszym graczem w obu kategoriach swojego zespołu. Poprzednia taka sytuacja miała miejsce 16 kwietnia 2008, kiedy jako gracz Pistons zaliczył 15 punktów i 8 zbiórek przeciwko Cavs.

– Bulls wygrali już 14 kolejnych spotkań z Pistons od lutego 2009. Jest to druga najdłuższa obecnie seria wygranych jednego zespołu na drugim. Lakers 19 razy pokonali Wolves, a Mavs 15 razy z Bobcats.

– Rockets z kolei pokonali 12 razy z rzędu na własnym parkiecie Grizzlies, co jest ich najdłuższym serialem domowych zwycięstw nad jednym rywalem od 20 z rzędu wygranych z Clippers w latach 1986-96.

Piotr Gładczak

Miłośnik NBA od prawie 20 lat. Tropiciel ciekawostek statystycznych i wielbiciel NBA lat 90-tych. Nauczyciel WF i właściciel firmy gomaster.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *