NBA Today! – 11 marca

Philadelphia 76ers 106:94 New York Knicks

Boston Celtics 94:97 Los Angeles Lakers

Milwaukee Bucks 105:99 Toronto Raptors

Indiana Pacers 94:107 Orlando Magic

Houston Rockets 107:118 Cleveland Cavaliers

Memphis Grizzlies 94:91 Denver Nuggets

Atlanta Hawks 106:99 Sacramento Kings

Golden State Warriors 97:93 Los Angeles Clippers

MVP: Dwight Howard (ORL) – 30 pkt, 13 zb, 5 ast, 4 stl, 11-14 FG

Łatwa wygrana Magic. Pacers zbyt dużo sił zużyli na pierwszy mecz b2b na Florydzie przeciwko Heat, by dziś stawić czoła Orlando. Tym bardziej, że Dwight Howard rozegrał bardzo dobry występ, punktował, zbierał, podawał, kończył pick’n’rolle i tak dalej. Być może jest to jego ostatni tak dobry i tak efektywny występ w barwach Orlando. Do trade-deadline jeszcze trzy dni, zegar tyka, Otis śpi.. chociaż ostatnio machina naprawdę ruszyła, ale nic poważnego (wymiana!) nic z tego nie wyniknęło.

Sam już nie wiem, co o tym wszystkim myśleć jako fan Magic. Z jednej strony szkoda, że za chwilę pożegna się z nami najlepszy gracz Orlando tego tysiąclecia, najlepszy środkowy w lidze. Z drugiej strony – jeśli nie odejdzie przed 15 marca w wymianie, zrobi to w lato i pozostawi Magic z niczym. Ale jeśli zostanie do końca sezonu, Orlando powalczy o coś jeszcze w play-offach.. trudna sprawa. Tak czy tak – w przyszłym sezonie Howarda na 95% ujrzymy w barwach innych niż Magic. A szkoda..

Zastanawiałem się dzisiaj, który klub byłby dla Dwighta najlepszy pod względem – uwaga – sportowym. Olewać big markety, popularność, imprezy, choć miasto, jakie dla niego 'szykuję’ nie jest wsią. Philadelphia 76ers – oto moja propozycja dla Dwighta. Ważne – ta opcja sprawdzi się tylko, jeśli Dwight odejdzie jako FA.

Amnestiujemy Branda. Dziękujemy Nocioniemu. Prosimy Dwighta, by zrezygnował z kilku dolarów na rzecz walki o pierścień, a szanse na to byłyby w takim składzie naprawdę duże. Holiday, Williams, Turner, Young, wreszcie Iguodala i Howard, a na ławce Collins – brzmi nieźle, nie? Szóstkom brakowało właśnie siły pod koszem, Spencer Hawes jest fajny, ale daleko mu od bycia potworem grasującym w trumnie i odstraszającym rywali od wjazdów. Połączcie to ze świetną defensywą na obwodzie (Iggy!). Jedyny mankament takiej drużyny to to, co obecnie prześladuje Philly – mogliby tracić siłę rażenia w crunch-time. Ale Howard w takiej Filadelfii na pewno miałby lepiej niż na Brooklynie z samym Deronem Williamsem. Takie moje skromne zdanie i dość luźna uwaga, bo nie opracowywałem tego pomysłu pod względem finansowym, czy salary by się zgadzało, itd.

Drugie miejsce: Ersan Ilyasova (MIL) – 31 pkt, 12 zb, 11-16 FG

Jestem wielkim fanem tego, co robi Ryan Anderson w tym sezonie. Bardzo chętnie swoim zdjęciem profilowym na Facebooku czy Twitterze uczyniłbym jego pamiątkową fotkę ze statuetką MIP. Ale patrząc na to, co robi w tym samym czasie Ersan Ilyasova, waham się, czy to nie Turek powinien dostać nagrodę dla najlepszego postępu.

Statystycznie kandydatura Ersana nie przekonuje – 12.4 punkta na mecz (10.4 w najlepszym sezonie) i 8.9 zbiórki (6.4), ale przyglądając się dokładniej, możemy zauważyć, jak duży progres Turek poczynił na przestrzeni tego sezonu – w styczniu notował dość przeciętne 8/7 na mecz, które w lutym zamienił na 15/11,  zaś marzec rozpoczął od 21/10 na mecz + 61% z gry. Innymi słowy – przed ASW miał średnie 10.4/8.6, a po – 20.5/10.1. I jak tu nie dać mu MIP?

Ale czego nie robi się w contract-year..

Trzecie miejsce: Evan Turner (PHI) – 24 pkt, 15 zb, 9-14 FG

Przypomnienie – Turner jest guardem, nie podkoszowym. I zebrał 15 piłek.

Knicks dzięki Jeremy’emu Linowi stali się ekipą bardziej znaną, niż powinni być. Mamy dziś 12 marca, a NYK nie wygrali w tym miesiącu ani jednego meczu, powoli Linsanity zastępuje „Iso-Melo”. Kurz powoli opada, a Knicks zamiast myśleć o tym, ile meczów urwą Chicago czy Miami w PO, muszą główkować, jak w ogóle utrzymać się w pierwszej ósemce słabego przecież Wschodu.

Ciekawostka: od marca 2010 roku tylko pięciu guardów (bądź swingmanów) przekroczyło próg 15 zbiórek. Ciekawostka nr 2 – cztery z tych występów miały miejsce w meczu z Knicks. Niby nic, ale może dać do myślenia. Bo mimo, iż NYK poprawili obronę, to teraz Turner, a wcześniej Rondo (tydzień temu 17 zbiórek) nabijają sobie na nich rekordy zbiórek.

Najlepszy przegrany: DeMarcus Cousins (SAC) – 28 pkt, 12 zb, 10-17 FG

Marcus Thornton i Tyreke Evans w meczu z Hawks (mocna drużyna!) mieli razem 8-25 z gry, a mimo to Kings przegrali ten mecz tylko -7. Właśnie Cousins ciągnął tę drużynę. Szkoda tylko, że Sacto nie znajdują się w 13 drużyn walczących na Zachodzie o PO. Może za rok. Wszyscy będą rok starsi, w takim Bostonie czy Phoenix to powód do płaczu, ale nie tu – tu każdy kolejny rok to zaleta. Szczególnie o Evansa i Cousinsa, którzy mają być liderami tej drużyny.

Drugie miejsce: Luis Scola (HOU) – 30 pkt, 8 zb, 15-25 FG

Scola do Lakers? LAL powinni w pierwszej kolejności szukać PGa, ale sam fakt, że zainteresowali się tak dobrym graczem, jak Argentyńczyk, dobrze świadczy o Mitchu Kupchaku jako GMie. Nie wiem, jak pasowałby do tej drużyny, ale w Houston sprawdza się bardzo dobrze, przede wszystkim w ataku. A Rockets idą na play-offy. Jak 13 drużyn na Zachodzie. Ale Rakiety są blisko PO – zajmują obecnie ósme miejsce, ale mało było już nagłych upadków?

Trzecie miejsce: Blake Griffin (LAC) – 27 pkt, 12 zb

Clippers prowadzili 21 punktami, prowadzili, prowadzili.. i przegrali.

Sixth-man: OJ Mayo (MEM) – 22 pkt, 8 ast, 5 zb

Drugie miejsce: Lou Williams (PHI) – 28 pkt, 10-19 FG

Trzecie miejsce: Reggie Evans (LAC) – 11 pkt, 12 zb, 7 w ataku, 21 min

Sprawdzę, kto po raz ostatni miał taki statline..

Sprawdzone. Jordan Hill – 12/12 w 18 minut, 7 zbiórek w ataku, 10 stycznia 2012 roku.

Rookie: Kyrie Irving (CLE) – 21 pkt, 6 ast, 5 zb

Rookie of the Year.

Szkoda Rubio.

Drugie miejsce: Jimmer Fredette (SAC) – 12 pkt

Trzecie miejsce: Klay Thompson (GSW) – 11 pkt

International Player: Ersan Ilyasova (MIL) – 31 pkt, 12 zb, 11-16 FG

Drugie miejsce: Luis Scola (HOU) – 30 pkt, 8 zb, 15-25 FG

Trzecie miejsce: Goran Dragic (HOU) – 20 pkt, 8 ast, 7-11 FG

Zauważyliście, że nie ma Kyle’go Lowry’ego? Dragić zrobił wszystko, byście nie zauważyli. Zapomniał tylko o zmianie koloru skóry:)

A Lowry ma wrócić za 2-4 tygodnie. Ma godnego zastępcę, ale czy na tyle mocnego, by wraz ze Scolą i Martinem poprowadzili Rockets do PO?

All-NBA 1st team:

  • Rajon Rondo
  • Evan Turner
  • Josh Smith
  • Ersan Ilyasova
  • Dwight Howard

All-NBA 2nd team:

  • Monta Ellis
  • Andre Iguodala
  • Antawn Jamison
  • Luis Scola
  • DeMarcus Cousins

Najlepsi

punkty: Ilyasova (31)

zbiórki: Turner (15)

asysty: Ellis (11)

przechwyty: 7 graczy (4)

bloki: Dalembert (5)

straty: Ellis, Mayo, Miller, Lin, Lawson (6)

3pt: Dragic, Wright, Jamison (4)

FT: Anthony (11)