Niesamowity mecz w Dallas

Bardzo ciekawe widowisko mieli okazje obserwować widzowie w American Airlines Center  Do rozstrzygnięcia rywalizacji pomiędzy Dallas Mavericks i Portland Trail Blazers potrzebne były aż dwie dogrywki. W końcówce drugich dodatkowych pięciu skuteczniejsi okazali się mistrzowie NBA z zeszłego sezonu, którzy wygrali 97-94. Dla Portland był to trzeci mecz w obecnych rozgrywkach, w którym o wyłonieniu zwycięzcy  decydowała dogrywka i jednocześnie trzecia porażka w takich okolicznościach.

W spotkaniu w Dallas mieliśmy okazję obserwować trzech graczy, którzy w czasie swojej kariery zdobywali nagrodę dla najlepszego rezerwowego ligi. Byli to Jason Terry, Lamar Odom oraz Jamal Crawford.

Pierwsza kwarta należała do gospodarzy, którzy za sprawą dobrej gry Dirka Nowitzkiego ( 8 pkt w tej części gry ) prowadzili po dwunastu minutach 25-14. Dalsza część meczu miała już bardzo wyrównany przebieg, a im bliżej końca tym dystans zmniejszali gracze z Oregonu. Świetnie grał LaMarcus Aldridge, który był zupełnie nie do zatrzymania dla swoich rywali. Jego skuteczna gra w strefie podkoszowej zarówno w obronie jak i w ataku pozwoliła wyrównać wynik w końcówce meczu. To właśnie ten zawodnik na 21 sekind przed końcem czwartej kwarty doprowadził do wyniku 81-81. W odpowiedzi zwycięstwo ekipie Mavs indywidualną akcją próbował dać ich Nowitzki, ale rzut Niemca okazał się niecelny, co oznaczało, że gracze obydwu drużyn zagrają jeszcze przez dodatkowe pięć minut.

W końcówce dogrywki mieliśmy podobną sytuację jak przed zakończeniem regulaminowych czterdziestu ośmiu minut. Najpierw doskonała akcja Aldridge’a, który hakiem zdobywa dwa punkty dające remis 86-87, a potem rzut gwiazdora Mavs, którzy ponownie jest nieskuteczny. Mamy zatem remis i kolejną dogrywkę.

Ta zaczyna się od niesamowitego wejścia pod kosz Raymonda Feltona, który w ekwilibrystyczny sposób zdobywa punkty. Tym samym daje swoim kolegą sygnał do ataku. Na szczęście dla kibiców zebranych w hali w Dallas zbawienne okazało się powiedzenie „do trzech razy sztuka” Przy stanie 95-93 dla Mavericks celny rzut oddaje Dirk Nowitzki na 16,9 sekund przed końcem, co zapewnia zwycięstwo jego zespołowi.

Wśród gospodarzy, którzy odnieśli siedemnastą wygraną najlepiej wypadł właśnie Dirk Nowitzki, który zdobył dla Mavs 20 pkt oraz zebrał 9 piłek. Dobre zawody rozegrał również Shawn Marion – zdobywca 14 punktów i 12 zbiórek. Ze wspomnianych graczy, którzy byli w przeszłości laureatami nagrody na najlepszego zmiennika najskuteczniejszy był Jason Terry. „The Jet” zanotował 19 pkt, z czego dwa razy trafiał za trzy punkty.

W zespole Blazers najwięcej punktów uzbierał Lamarcus Aldridge33. Gracz gości zebrał także 12 piłek – po sześć w defensywie o ofensywie. Na wyróżnienie zasługuje też występ Jamala Crawforda, który zdobył tyle samo punktów co Jason Terry z przeciwnej ekipy ( 19). Trzeba jednak przyznać, że zupełnie nie siedział tego dnia rzut pierwszemu zmiennikowi trenera Nate’a McMilana, bowiem na siedem prób Crawford trafił tylko raz zza linii 7,24 m.  Zresztą trener gości podkreślał swoje niezadowolenie ze złej selekcji rzutów swojego zespołu, właśnie w tym aspekcie dopatrując się przyczyny trzynastej przegranej „We’ve just got to make breaks for ourselves. We had opportunities, and we’ve had them all season long, where you’ve got to make plays, you’ve got to make shots, you’ve got to get stops. Again tonight, we don’t make shots when we have the opportunity.”

Bardzo ciekawie zapowiada się kolejne spotkanie Dallas, którzy zmierzą się u siebie z Blake’em Griffinem i jego LA Clippers, natomiast Portland Trail Blazers we wtorek w Rose Garden podejmą Washington Wizards.

GRACZ MECZU: Dirk Nowiztki

PORTLAND TRAIL BLAZERS – DALLAS MAVERICKS 94-97

(14-25, 18-18, 23-18, 26-20, 6-6, 7-10)

L. Aldridge 33 pkt, J. Crawford 19 pkt, N. Batum 12 pkt – D. Nowitzki 20 pkt, J. Terry 19 pkt, S. Marion 14 pkt