Super Bowl dla New York Giants

Finał ligi NFL czyli Super Bowl to najbardziej medialne wydarzenie w amerykańskim sporcie. Tego dnia wszystkie inny dyscypliny sportowe schodzą na drugi plan, bowiem w USA futbol amerykański jest sportem narodowym.   Oglądalność tej imprezy sięga ponad 170 milionów widzów w samych Stanach Zjednoczonych, a to najdobitniej pokazuje jakie to jest święto za oceanem. W Polsce sport ten jest jeszcze niszowy i dla wielu niezrozumiały, dlatego też postanowiłem trochę wbrew tematyce naszej strony przybliżyć wydarzenie z dzisiejszej nocy, a więc starcie New England Patriots z New York Giants mając jednocześnie nadzieję, że spotka się to z Waszym zainteresowaniem.

Tegoroczny XLVI Super Bowl odbył się na Lucas Oil Stadium w Indianapolis. Zgodnie z regulaminem zmierzyły się w nim najlepsza drużyna American Football Conference, a więc New England Patriots oraz zwycięzca National Football Conference, którym jest zespół New York Giants. Zasada jest podobna jak w przypadku NBA z tym, że mamy tu bardziej do czynienia z podziałem na dwie ligi niż geograficznym kluczem jaki ma miejsce w koszykarskiej lidze. Sami zresztą pewnie zauważyliście, że obie ekipy pochodzą z wschodniego wybrzeża USA.

Dla Gigantów dzisiejszy finał był piątym w ich historii (wcześniej triumfowali trzykrotnie). Drużyna ze stanu Massachusetts miała natomiast dziś siódmą okazję walki o puchar , a sztuka ta udała im się do tej pory trzy razy. Warto wspomnieć, iż dzisiejszy finał był rewanżem za rok 2008 kiedy to Giants okazali się lepsi od Patriotów ( wygrali w Glendale 17-14).

Oba zespoły spotkały się zresztą w sezonie regularnym, kiedy to nowojorczycy wygrali na Foxborough 24-20. Sezon zasadniczy Giganci zakończyli z bilansem 9-7, natomiast zawodnicy Nowej Anglii na 16 spotkań przegrali tylko trzykrotnie (13-3).

Do samego końca ważyła się sprawa występu Roba Gronkowskiego z Patriots, który narzekał na uraz lewej kostki. Mający polskie nazwisko zawodnik Patriotów dał radę pokonać uraz i wystąpił w dzisiejszym spotkaniu. Nie miał tyle szczęścia Mark Herzlich, gracz linii defensywnej Giants, który z powodu kontuzji finał musiał oglądać z ławki rezerwowych.

Wracając do polskich korzeni warto oprócz Gronkowskiego wspomnieć, że jego klubowym kolegą jest Stephen Gostkowski występujący na pozycji kopacza. W przeciwnej drużynie gra natomiast Henry Hynowski, który przyznaje się do polskiego pochodzenia. Zatem mieliśmy też swoich reprezentantów w tegorocznym finale NFL.

Mecz rozpoczął się od wykopu Stephena Gostkowskiego, co oznaczało, że pierwsi atakować będą Giganci. Mimo kilku dobrych zagrań rozgrywającego nowojorczyków Eli Maninga początek należał do defensywy Patriots, którzy dwukrotnie Sackowali (powalali QB drużyny atakującej). Nieoczekiwanie w 6 minucie i 8 sekundzie meczu, kiedy to drużyna New England pierwszy raz była przy piłce ich największa gwiazda – Tom Brady został powalony przez Justina Tucka we własnym polu punktowym co dawało 2 pkt NYG. ( tzw Safety – bardzo rzadkie zagranie zdobywające punkty – ledwie 6 w historii Super Bowl). Kolejne akcje ofensywne Gigantów to świetna gra Maninga, który popisywał się znakomitymi podaniami. Ukoronowaniem tego był Touchdown po podaniu QB Giants do Victora Cruza. Po podwyższeniu gracze z Nowego Jorku prowadzili już 9-0. Ostatnie trzy minuty pierwszej kwarty to ataki Patriotów, które jednak nie przyniosły skutku i w tej części gry wynik już nie uległ zmianie.

Drugą kwartę Patrioci rozpoczęli w tzw czerwonej strefie, a więc w obszarze 20 yardów od pola punktowego NYG. Niestety nie udało się im wbiec w pole punktowe i pierwsze punkty zdobył Stephen Gostkowski kopnięciem w bramkę „Field Goals”, co dawało 3 pkt.  Następne posiadania piłki obu drużyn nie kończyły się punktami, chociaż na 3 minuty przed końcem pierwszej połowy widmo „Safty” znowu zajrzało w oczy Toma Brady’ego. Na szczęście tym razem podaniem do skrzydłowego Wesa Welkera uwolnił swoją drużynę od niebezpieczeństwa straty dwóch punktów dając jej jednocześnie szanse kontynuowania ataku. Na osiem sekund przed końcem pierwszej połowy Danny Woodhead łapie kilku yardowe podanie od Brady’ego zdobywając tym samym przyłożenie dla New England. Po podwyższeniu Gostkowskiego drużyna z Massachuesetts wychodzi na prowadzenie 10-9 i właśnie takim wynikiem kończy się ta część gry.

W przerwie spotkania na boisku mieli okazję zaprezentować swoje wokalne umiejętności  Lenny Kravitz,  Nicki Minaj,  Gnars Barkley oraz Madonna. Występy wielkich gwiazd to także część wielkiego widowiska jakim jest Super Bowl, która jest wartością dodaną do samego meczu i ma zapewnić najwyższej jakości rozrywkę w przerwie meczu.

Trzeci kwadrans gry rozpoczął się od doskonałych podań Brady’ego oraz dynamicznych akcji biegowych runningback’a BenJavrus’a Green-Ellis’a. W efekcie po 3 minutach i 40 sekundach trzeciej kwarty Aaron Hernandez zdobywa kolejny Touchdown po 12 yardowym podaniu Toma Brady i powiększa prowadzenie Patriotów na 17-9. W odpowiedzi Eli Manning fantastycznymi podaniami pozwalał zdobywać kolejne yardy swojej drużynie. Obrona Patriots jednak bardzo zdecydowanie powstrzymywała graczy, do których podania były kierowane i atak zakończył się strzałem na bramkę z 38 yarda, który wykonał kicker Nowojorczyków Lawrence Tynes dając swojej drużynie trzy punkty. Na 35 sekund przed końcem tej części gry Tynes ponownie zdobywa punkty po Filed Goal’u zmniejszając dystans do rywali na dwa punkty. Zatem ostatnia kwarta zapowiadała się niezwykle pasjonująco.

Bohaterem ostatniej części gry okazał się runningback Nowojorczyków Ahmad Bradshaw, który na minutę przed końcem meczu wbiegł w pole punktowe rywali zdobywając przyłożenie i dając swojej drużynie 6 punktów. Ostatnie 60 sekund to rozpaczliwe ataki Patriotów, którzy nie mogli jednak sforsować świetnie grającej linii defensywnej przeciwników.  Na 44 sekundy przed końcem Tom Brady zostaje ponownie powalony z piłką przez Justina Tucka, który zaliczył tym samym swój drugi Sack w tym spotkaniu. Ostatnia akcja to 60-yardowe podanie QB New England Patriots do Roba Gronkowskiego, który znajdował się w polu punktowym Gigantów.  Okazało się ono jednak nieskuteczne bowiem Gronkowski piłki nie złapał i drużyna z Nowego Jorku mogła się cieszyć ze swojego czwartego Super Bowl w historii.

Eli Manning podawał w tym meczu 40 razy z czego 30 podań doszło do kolegów. Zdobył swymi podaniami łącznie 296 yardów. Tom Brady natomiast podawał 41 razy, a 27 podań było skutecznych, co dało jego zespołowi 276 yardów.

Najlepszym graczem spotkania został wybrany oczywiście rozgrywający Gigantów – Eli Maninng, dla którego było to już drugie wyróżnienie tego typu. We wspomnianym finale z 2008 także udało mu się zdobyć tytuł MVP ówczesnego Super Bowl.

NEW ENGLAND PATRIOTS – NEW YORK GIANTS 17-21

(0-9, 10-0, 7-6, 0-6)