Lakers wygrywają po fatalnym meczu

Los Angeles Lakers odnieśli kolejne zwycięstwo w obecnym sezonie, ale za mecz z Memphis Grizzlies nie można ich pochwalić.

Drużyna Bilans I kwarta II kwarta III kwarta IV kwarta Wynik
Memphis Grizzlies 3-5 22 24 22 14 82
Los Angeles Lakers 6-4 31 25 22 12 90

Prawdę mówiąc ciężko mi zacząć tę relację, ponieważ ciężko napisać o tym spotkaniu coś sensownego. Był to mecz pełen paradoksów, które ciężko zrozumieć. Z jednej strony Grizzlies grający bez Zacha Randolpha zdobywają 14 punktów więcej  z pomalowanego od Lakers (40-26), a Lakers tracą aż 27 (!) piłek przy zaledwie 9 stratach Grizz. Z drugiej, Lakers dominują w zbiórkach (53-34), a Kobe Bryant, Pau Gasol i przede wszystkim Matt Barnes grają świetne zawody. Rozumiecie coś z tego? Ja też nie…

Gospodarze rozpoczęli to spotkanie zgodnie z przewidywaniami, czyli od sporej przewagi pod koszami, gdzie Marc Gasol do spółki z Dante Cunninghamem nie dawali sobie rady z Andrew Bynumem w powietrznej walce o zbiórki. Kibice Lakers mogli mieć jednak jedno ale. Dokładniej mówiąc, nieskuteczność swojego centra. Na nic zdawały się kolejne zbiórki, skoro Bynum nie potrafił skutecznie ponowić swoich ataków.

Dopiero po wejściu Troya Murphy’ego (3-3 z gry w 1 kw.) i kolejnych trafieniach Kobe Bryanta, który w pierwszej kwarcie był nie do powstrzymania (11 pkt, 5 ast), Lakers objęli prowadzenie 28-20.

W drugiej kwarcie, przewaga utrzymywała się właściwie przez całe 12 minut w okolicach 10-12 punktów. Skutecznie grał Kobe, ale fatalnie wyglądało kreowanie gry, zarówno ze strony Dereka Fishera jak i Steve’a Blake’a, który wolał bardziej rzucać niż rozgrywać. Kolejne straty „Jeziorowców” doprowadzały do wrzenia Mike’a Browna, który jednak nie za bardzo wiedział, jak temu zaradzić. Do przerwy jego zawodnicy prowadzili 56-46.

W trzeciej kwarcie zespół gospodarzy bił rekordy nieudolności. Nie chodzi nawet o brak skuteczności, bo swoje rzuty trafiali Bryant, Barnes i Gasol, ale rosnąca liczba strat wywoływała wzburzenie wśród zgromadzonej w Staples Center publiczności. Sporo energii do gry Grizzlies wnieśli rezerwowi. Pozyskany niedawno z Sixers Marresse Speights (17 pkt, 7 zb) i Quincy Pondexer (14 pkt, 4 zb) trafiali co i rusz, wspierając Rudy’ego Gaya (19 pkt, 9-19 FG) i O.J.Mayo (15 pkt, 4 zb). Speights momentami grał podobnie do nieobecnego Randolpha. Nie poddawał się i walczył zarówno z Bynumem i Pau Gasolem.

Lakers, gdyby nie straty, powinni prowadzić po trzech kwartach przynajmniej 20 punktami. Skończyło się jednak na wyniku 78-68 i to po trafieniu za trzy Blake’a (13 pkt) w ostatniej sekundzie. Najgorsze chwile miały jednak dopiero nadejść. Grizzlies rozpoczęli ostatnia kwartę od runu 6-0 i doszli Lakers na 4 „oczka” (74-78).

Kiedy Andrew Bynum ciągle nie radził sobie z podwojeniami stosowanymi przez Lionela Hollinsa, do gry wkroczył Matt Barnes i tak naprawdę zamroził ten mecz na kilka minut przed jego zakończeniem. Najpierw zablokował efektownie O.J.Mayo po czym punktami zakończył szybki atak, a w kolejnej akcji trafił jumpera z piątego metra.

W sumie, Barnes zanotował 15 punktów, 10 zbiórek, 3 bloki i 2 asysty. Skrzydłowy Lakers rozegrał kolejny dobry mecz i wydaje się, że skutecznie może wypełnić lukę powstałą po odejściu Lamara Odoma. 29 punktów i 9 asyst zaliczył Kobe Bryant, a 13 punktów, 15 zbiórek i 4 asysty Pau Gasol.

Drugi z braci Gasol – Marc, fatalnie spisywał się w ofensywie, gdzie spudłował wszystkie 9 rzutów z gry, ale bardzo pomógł w kryciu Bynuma i to w dużej mierze, jego zasługa jest nieskuteczność środkowego Lakers.

Widzieliście kiedyś mecz, w którym jedna drużyna traci 26 punktów po swoich stratach, a druga tylko 7 i to ona przegrywa ten mecz?