Dziękujemy Peja!

Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść – NIEPOKONANYM.

3 razy wystąpił w Meczu Gwiazd NBA, 2 razy zwyciężył w konkursie rzutów za trzy punkty podczas All Star Weekend, a ponadto jest czwartym najlepiej rzucającym osobiste graczem w historii ligi i NBA playoffs oraz czwartym ogólnie graczem pod względem trafionych rzutów za trzy punkty (1760). Mowa o Predragu Peji Stojakoviću, który wczoraj oficjalnie zakończył swoją przygodę z najlepszą ligą świata.

Peja zasłynął w NBA z faktu, że jako pierwszy zawodnik zdobył wszystkie, pierwsze 20-punktów swojej drużyny na starcie meczu! Na koniec swojej przygody, zmagając się z wielkim bólem pleców, udało mu się dotrzeć na sam szczyt i zdobyć tytuł Mistrza NBA.

W NBA znany był jako Serbski Snajper, a jego broń będą długo pamiętać L.A. Lakers, gdyż skrzydłowy karcił ich obronę już jako gracz Sacramento Kings i powtórzył to w maju tego roku, w barwach Dallas Mavericks.

Stojaković został wybrany przez Kings w drafcie 1996 roku z numerem 14. Do NBA jednak dostał się dwa lata później. W międzyczasie z powodzeniem grał w Europie, zostając MVP ligi greckiej w 1998 roku. Kilka lat później zgarnął laury jako najlepszy europejski gracz (2001, 2002 za La Gazetta dello Sport czy Superbasketem).

Jego średnie na przestrzeni 14 sezonów w lidze, ukształtowały się ostatecznie na poziomie 17pkt (40% za trzy, 89.5% osobiste) 4.7 zb i 1.8 as. Peja wraz ze Stevem Nashem podczas lat 2004-2006 w lidze, byli jedynymi graczami będącymi w top25  dwóch kategorii tj. skuteczności rzutów zza łuku i osobistych. W NBA wrzucił do kosza rywali 13647 punktów i dzięki ostatniemu sezonowi stał się najskuteczniejszym Serbem w amerykańskiej lidze zawodowej wyprzedzając słynnego kolegę Vlade Divaca.

 

W swojej karierze reprezentował barwy greckiego PAOK-u (1994-98), Sacramento Kings (1998-2006), Indiany Pacers (2006), New Orleans Hornets (2006-10), Toronto Raptors (2010-11) oraz Dallas Mavericks (2011).

Największym jednak sukcesem tego 34-letniego gracza był finał Mistrzostw Świata i złoty medal w Indianapolis. Peja i Vlade razem ograli naszpikowany gwiazdami NBA zespół George’a Karla i doprowadzili do największej sensacji podczas amerykańskich mistrzostw 2002 roku!

Czy wejdzie w poczet słynnej Galerii Gwiazd? Czas pokaże.

Dziękujemy Peja;-)

Woy

Największy i najstarszy Dinozaur na Enbiej.pl, współtwórca strony. Fan koszykówki z końcówki lat '80-tych oraz początku lat '90-tych ; show-time Lakersów czy mocnej defensywy Pistons oraz Knicks. Kibic Chicago Bulls oraz Magica Johnsona czy Scottiego Pippena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *