Przyczyny i skutki zablokowania wymiany Chrisa Paula

Dzisiaj nad ranem informowaliśmy was o zablokowaniu najważniejszego trade’u tej zimy czyli przenosinach Chrisa Paula do Los Angeles Lakers. Jak to się stało i czym grozi ten manewr ligi oprócz opłakanej sytuacji PR Davida Sterna?

 

Raporty donoszą, że palce maczał w tym dobrze nam znany właściciel Cavaliers – Dan Gilbert.Niedoszła wymiana została zablokowana z powodu protestu pokrzywdzonych właścicieli z małych rynków, którzy nie po to ciągnęli lokaut aż do Grudnia, żeby parę dni po zakończeniu gwiazda NBA trafiła do LA Lakers. Adrian Wojnarowski zamieścił treść emaila Dana Gilberta do Davida Sterna.

Komisarzu,

Istną parodią byłoby pozwolenie Lakers na uzyskanie Chrisa Paula, co jest obecnie negocjowane.

Ta wymiana powinna zostać przegłosowana przez wszystkich 29 właścicieli Hornets(chodzi oczywiście o pozostałe 29 drużyn w NBA przyp. red.).

Ta wymiana pozwoli Lakers przez następne 3 sezony zaoszczędzić w przybliżeniu 20 milionów dolarów w płacach i 21 milionów dolarów za podatek od luksusu. To 21 milionów trafi do drużyn, które nie płacą tego podatku oraz na finansowanie podziału dochodów.

Nie przypominam sobie wymiany, gdzie drużyna dostaje najlepszego gracza dostępnego w wymianie i oszczędza 40 milionów dolarów. I nie zapowiada się na to, że oddadzą jakiekolwiek picki w drafcie, co pozwoli im później wykonać trade po Dwighta Howarda. (Otrzymaliby również ogromny trade exception, który pomógłby im usprawnić drużynę i/lub ewentualnie dostać Dwighta Howarda.) Kiedy Lakers otrzymali Pau Gasola (co w tamtym czasie było uznawane za ekstremalnie nierówną wymianę) wzięli również dziesiątki milionów dolarów za płace zawodników i luxury-tax a w zamian oddali liczne prospecty(między innymi Marca Gasola, który może stać się graczem zasługującym na maksymalny kontrakt).

Po prostu nie widzę jak możemy pozwolić na taką wymianę.

Wiem, że zdecydowana większość właścicieli czuje to samo co ja.

Kiedy w końcu zmienimy nazwę pozostałych 25 drużyn na Washington Generals?

Proszę zaradźcie temu…

Dan G.

Osobiście uważam to za dziwne. Jeśli małe rynki wybrały podczas lokautu kasę zamiast równej sytuacji w całej lidze, to teraz kiedy duże rynki robią to co formalnie przecież nie jest zabronione, Dan Gilbert się dopiero zorientował o skutkach tej decyzji. Tym razem liga powstrzymała ten transfer, ale tylko dlatego że ma wpływ na decyzję Hornets – w końcu są ich właścicielami. Ale nadal mają wszystkie środki, żeby przechwycić Dwighta Howarda i tym razem liga nie będzie mogła zatrzymać istnej fali transferów. Gdyby tak zrobiła zostałaby prawdopodobnie pozwana, tak jak może być w przypadku Chrisa Paula.

Paul może na tej wymianie stracić miliony dolarów. Nie tylko dlatego że w LA mógłby potencjalnie więcej zarabiać za grę, ale również z powodu rynku w Los Angeles. To jest przepaść między niebem a ziemią, jeśli porównamy „Miasto Aniołów” z Nowym Orleanem. Chris Broussard z ESPN donosi, że Chris Paul może zwyczajnie pozwać NBA.

„Jeśli Chris Paul nie zostanie wymieniony i jeśli okaże się, że straci te 30 czy 40 milionów dolarów jako wolny agent ponieważ będzie chciał podpisać kontrakt z kimś innym, myślę że możemy zobaczyć największy pozew liga kiedykolwiek widziała.”

Gdyby Paul został oddany do Lakers, tam mógłby zrezygnować z opcji zawodnika i podpisać kontrakt wart 100 milionów dolarów za 5 lat gry. Natomiast jako wolny agent może podpisać maksymalnie 4-letni kontrakt opiewający na 74 miliony dolarów.

Oprócz Danny’ego Grangera to wydarzenie skomentował również Jason Richardson:

„Po raz kolejny Paskudny Dolar (dość luźne tłumaczenie słów Buck Nasty) także znany jako Dan Gilbert okazuje swój gniew, przez bycie głównym głosem w przerwaniu wymiany Chrisa Paula.”

Coraz ciekawiej się robi na rynku transferowym. Ale ten jeden protest może wywołać mnóstwo innych protestów właścicieli, jak na przykład wymianę Dwighta Howarda do New Jersey  Brooklyn Nets, o której coraz głośniej.

Mateusz Król

In love with basketball. Go hard or go home.

6 komentarzy

 1. ess13 napisał(a):

  No cóż, nie teraz to za rok, ale CP3 trafi do LAL i za rok Lakers nie dadzą za niego ani grosza, a on sam na złość powinien zachować się jak LBJ i nie godzić się na transfery do innych drużyn.

  A co od utraty 30 mln… myślę, że za reklamy w LA zarobi tyle, że odechce mu się chodzić po sądach…

  ps.
  Zobaczycie, że CP3 jeszcze dobrze na tym wyjdzie jak i sami Lakers.

  • fanNBA napisał(a):

   Czy sami Lakers to nie wiem bo nie wiadomo co będzie z Gasolem i Odomem. Czy zostaną czy może zostaną wytransferowani gdzieś indziej (sam nie wiem gdzie).
   Ja również mam nadzieję, że CP3 pokaże że ma Sterna w dupie i pójdzie do LAL jako FA i wtedy już nic nie będzie mógł zabronić.
   Ps. Najgorzej wyjdą na tym NOH, bo nie dość że stracą Paula to jeszcze nie dostaną nic a nic za niego. Nawet picku w drafcie.

 2. fau napisał(a):

  Niedługo czeka nas ciąg dalszy odwołanych wymian, bo jak podaje ESPN spotkanie Howarda z Nets Mianmi było złamaniem zasad, bo Howard nie miał zgody swojej organizacji na takie rozmowy.
  To by było niezłe, gdyby doszło do wymiany i znowu Stern zablokował ją zablokował.

 3. Bobrzy napisał(a):

  I’m no expert but that sounds like bullshit.

 4. KobeFan napisał(a):

  To jest trochę hamskie, i dam się założyc, że jeżeli CP3 teraz brał udział w trade do NY, władze ligi nie ruszą palcem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *