Dzień po dniu..Historia NBA od A do Ą (27)

Autorzy: Karminadel24

3.XII

Urodziny obchodzili min.:

– Lindsay Hunter (41 lat)
– Marcus Williams (26)
– Jim Brewer (60)

Ciekawostki:

  • 1946. Legendarny Joe Fulks z Philadelphia Warriors zdobył w meczu z Providance 37 punktów. Nic w tym nadzwyczajnego, tyle że potrzebował do tego aż 50 rzutów z czego trafił tylko 16!Był to rekord oddanych rzutów przez debiutanta, który przetrwał 13 lat.
  • 1976. Fred Brown ze Seattle w meczu z Philadelphią pobił rekord w przechwytach 10. Poprawił w ten sposób wcześniejsze osiągnięcie Jerry’ego Westa i Larry’ego Steele’a. Jego rekord został pobity 23 dni później, kiedy Larry Kenon z San Antonio zaliczył 11 „steals” przeciwko Kansas City.

“It’s Grant. I don’t think he’s ever questionable”– to słowa Alvina Genrty’ego o drobnym urazie Granta Hilla na treningu przed meczem, dokładnie przed rokiem, z Warriors i jego teoretycznej absencji. . Grant w tamtejszym meczu z Warriors zagrał 29 minut i zdobył 24pkt, 9/11 z gry i 6/6 z linii.

Ten człowiek mnie zadziwia. Wiem, wiem już ostatnio wspomniałem o Hillu i jego dobrym kolejnym meczu, dziś jednak poświęcę mu trochę więcej czasu bo naprawdę jest tego godzien,  i jak zwykle u mnie czas jest ku temu odpowiedni.

Nie wiem ile mieliście lat w 1994 czy 1995 roku i szczerze powiedziawszy nie ma to najmniejszego znaczenia. Bo jeżeli nie pamiętacie czasu, kiedy Grant wdarł się do NBA, zawsze znajdą się ludzie którzy przypomną Wam o nim i jego historii. Naprawdę uważam, że dziś widząc zdrowego, w pełni formy grającego pierwsze skrzypce w Suns, nic nie straciliście przez te wow, 17 lat.

Pamiętam jak cały świat zastanawiał się kto będzie następcą Jordana. Kto będzie dzielił i rządził ligą, kto zarobi dla NBA najwięcej pieniędzy, kto będzie występował w reklamach i będzie wizytówką całej ligi. Jedną z tym osób miał być właśnie Grant, przypominający sylwetką i stylem gry MJ-a. Jak wiemy kontuzje ….. ble, ble. To wszystko znamy, a ja naprawdę nie o tym. #33 nigdy nie był graczem pokroju Michaela , o czym zaraz spróbuję Was przekonać.

Mistrz Olimpijski z 1996, 7-krotny uczestnik All-Star Game, Rookie Of The Year sezonu 1994/95, oraz wybierany do pierwszej piątki  All-NBA  w roku 1997, Hill jest niezwykle inteligentnym graczem z świetnym przeglądem pola. Naprawdę ilekroć widzę go na boisku z piłką, najpierw zastanawia się do kogo zagrać, nie ile dziś rzucić. 28 razy w karierze zaliczał triple-double, i aż 13 z tego w jednym sezonie. Powiecie że w 886 meczach, to bez rewelacji. Zgadzam się, ale zwróćcie uwagę na jego statystyki w najlepszych latach kariery 1995-1998, kiedy był w 100% sprawny fizycznie i gotowy do gry.

  • 1995/96 – 20,2 pkt, 6,9 as, 9,8 zb i 1,3 prz.
  • 1996/97 – 21,4 pkt , 7,3 as, 9,0 zb i 1,8 prz.
  • 1997/98 – 21,1 pkt, 6,8 as, 7,7 zb i 1,8 prz.

To tylko przykłady tego jak Grant grać potrafił, z głową, zespołowo i skutecznie. Przypominam o tym, bo Hill nigdy nie był wybitnym strzelcem, kilkukrotnie potrafił strzelać po 40 punktów , ale był zawodnikiem pokroju Jamesa, nie tak sprawny, atletyczny i nie tak dominujący, ale gdyby dodać do statystyk  +6 pkt w sezonie, mamy wypisz wymaluj statsy LeBrona. Kto wie jak będzie grał „King” w wieku 37 czy 38 lat?

3. XII. 1997 Detroit Pistons z Grantem w składzie zmierzyli się u siebie z Suns, pod wodzą Chapmana, Kidda i McDyessa. Patrząc na „boxscore” z tego meczu widzę same wielkie postacie, nawet rezerwowi to znaczące i znane nazwiska, spójrzcie

Hill zdobył 27 punktów zaliczył 16 desek i 10 asyst, prowadząć swój zespół do zwycięstwa po trzech dogrywkach 108-103, z rewelacyjnymi na początku sezonu Suns, którzy w tamtych rozgrywkach wygrali 56 spotkań, Pistons 37. Gracze „Tłoków” nie awansowali do Playoffs, ale tamten mecz był jednym z najlepszych w ich wykonaniu. Team z Dumarsem, Delem, Hunterem(wszystkiego), i Malikiem Sealy – R.I.P, nie zaliczyli sezonu do udanych, ale grali naprawdę solidny basket i to pod wodzą… Alvina Gentry’ego w końcówce sezonu….

Patrząc na twarz Granta mam wrażenie, że dalej ma 25 lat….  I ciągle potrafi zaskoczyć.

Woy

Największy i najstarszy Dinozaur na Enbiej.pl, współtwórca strony. Fan koszykówki z końcówki lat '80-tych oraz początku lat '90-tych ; show-time Lakersów czy mocnej defensywy Pistons oraz Knicks. Kibic Chicago Bulls oraz Magica Johnsona czy Scottiego Pippena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *