Lockout dzień po dniu cz.2

W drugiej, ostatniej części lockoutowego kalendarza prześledzę wydarzenia z października i listopada. Miesięcy, które dla każdego kibica z pewnością zapadną w pamięci jako okres frustracji i rozczarowania.

Październik

1 października – Codziennie sytuacja ligi zmienia się – po tym jak Stern groził odwołaniem sezonu, negocjacje zaczynają zdecydowanie przyspieszać.

2 października – Najdłuższe do tej pory spotkanie trwało 7 godzin i miało być malutkim krokiem w stronę porozumienia. Bryant nadal na topie, ale mało kto wierzy, że interesuje go coś więcej niż szum medialny.

5 października – Preseason zostaje odwołany, a zagrożenie pojawia się nad dwoma pierwszymi tygodniami sezonu. Szanse na rozegranie pełnego sezonu są już właściwie zerowe. Tymczasem dwa hitowe transfery w Europie – Kirilenko decyduje się na grę dla CSKA Moskwa, a Parker zagra dla ASVELu.

8 października – Pozostają dwa dni do decyzji o odwołaniu pierwszych spotkań, a strony informują o braku planów co do kolejnych negocjacji.

11 października – Pomimo obiecującego, 6 godzinnego spotkania NBA jest zmuszone odwołać pierwsze 2 tygodnie sezonu. Słowa Sterna nie brzmią optymistycznie: Jesteśmy mocno poróżnieni niemal we wszystkich kwestiach. Jest pomiędzy nami spora przepaść.

14 października – Ostatnie dni to wymiana gróźb pomiędzy stronami. Unia Graczy straszy stworzeniem własnej ligi w miejsce NBA. Co brzmi jeszcze zabawniej – Amar’e Stoudemire mówi, że plany są bardzo poważne. David Stern grozi z kolei odwołaniem następnych gier. Do negocjacji wkracza mediator.

16 października – Jeden z bohaterów lockoutu – Deron Williams debiutuje w barwach Besiktasu w lidze tureckiej. Jego dorobek to 11 punktów i 5 asyst.

19 października – Aż 16 godzin trwało najdłuższe do tej pory spotkanie pomiędzy stronami konfliktu. Efektem mały postęp… Dwight Howard pyta co jeszcze może zrobić dla Orlando czym wywołuje medialną burzę.

21 października – ESPN ogłasza LeBrona Jamesa najlepszym graczem ligi. W tym samym czasie trwają długie negocjacje, z których tak naprawdę niewiele wynika. Droga sądowa jest coraz bardziej prawdopodobna.

26 października – Strony obiecują wznowienie rozmów, a David Stern znów przypomina, że już tylko dni dzielą nas od odwołania kolejnych spotkań.

28 października – Szokujące wieści zza oceanu – koniec lockoutu jest bardzo blisko. Informacja równie niespodziewana jak ta z dnia następnego – NBA odwołuje kolejne mecze…

Listopad

1 listopada – 5 miesiąc lockout rozpoczyna się od sporej grzywny dla właściciela Miami Heat. Micky Arison zapłaci 500 tysięcy dolarów za komentarze odnośnie lockoutu opublikowane na twitterze.

4 listopada – Pojawiają się pogłoski o możliwym rozwiązniu NBPA. Do negocjacji powraca mediator.

6 listopadaWładze ligi mają dość i po 8 godzinach negocjacji stawiają graczom ultimatum – 3 dni na akceptacje dla Unii Graczy. Michael Jordan pod ostrzałem mediów i kibiców.

8 listopada – Nie ma zgody NBPA, oferta odrzucona. Coraz realniejsza wydaje się decertyfikacji Unii i kolejna przerwa w negocjacjach.

11 listopada – Liga wychodzi z kolejną propozycją. Wydaje się, że nie wszystko zostało stracone i być może sezon ruszy już 15 grudnia. 3 dni później NBPA odrzuca jednak tą ofertę i szanse na zakończenie lockoutu jeszcze w listopadzie spadają prawie do zera.

23 listopada – Po cichych dniach ligi kiedy mówi się głównie o transferach do Europy do gry wchodzi Jim Quinn – konsultant NBPA.

24 listopada – Rozmowy zostają wznowione, a Tyreke Evans i Chase Budinger podpisują kontrakty odpowiednio we Włoszech i w Rosji. Za moment to samo zrobi Lamar Odom.

26 listopada – Koniec trwającego od 149 dni lockoutu! Rozgrywki ruszą 25 grudnia. David Stern mówi: Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się zawrzeć porozumienie byli fani, zawodnicy oraz wszyscy, których życie w jakimś stopniu zależy od naszych decyzji. Hmm…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *