Dziewiąta kolejka ACB

Dziewiąte seria gier w hiszpańskiej ekstraklasie nie przyniosła żadnych sensacji. Zgodnie wygrały zespoły Barcelony i Realu, a Unicaja zwyciężyła w najciekawszym spotkaniu z Cają Laboral.

Lagun Aro GBC – Lucentum Alicante 68-71

W najciekawiej zapowiadającym się spotkanie, w którym mierzyły się dwa euroligowe zespoły. Unicaja Malaga pokonała 79-66 Caja Laboral, a wygrana gospodarzy tak naprawdę ani przez minute nie podlegała dyskusji. Zespół z Vitorii wygrał tylko jedną, trzecią kwartę 16-15. Pozostałe należały do drużyny z Malagi, która w tabeli jest już tylko za wielką dwójką z  Barcelony i Madrytu.

Unicaję do wygranej poprowadzili Luka Zoric (17 pkt, 7 zb.) i Łotysz Kristaps Valters, który zanotował 14 punktów, 7 asyst i 4 zbiórki. Miejscowi zdecydowanie wygrali walkę o zbiórki, notując ich aż 45 przy 32 rywali. 16 punktów dla przegranych rzucił Kevin Seraphin. W drużynie z Vitorii nie zagrał już Reggie Williams. Jednym z powodów opuszczenia przez Amerykanina zespołu był zakończony w weekend lockout, który powoduje, że zawodzący w ACB skrzydłowy będzie szukał dla siebie miejsca w NBA. Swoim kolegom nie pomógł także specjalnie Goran Dragic zdobywając tylko 7 punktów w 14 minut.

Dogrywką zakończyło się spotkanie pomiędzy Cajasol Banca Civica a Baloncesto Fuenlabrada, a wygraną z trudnego terenu wywieźli goście (99-97). Ich bohaterem został meksykański silny skrzydłowy Gustavo Ayon, który dzięki swoim 34 punktom (15-16 FG!) i 11 zbiórkom został wybrany najlepszym zawodnikiem kolejki ACB.

Zgodnie z przewidywaniami, czyli bardzo pewnie w Saragossie wygrał Real Madryt. Dowodzeni z parkietu przez Jaycee Carrolla (20 pkt, 4 ast.) i Serge Ibakę (15 pkt, 9 zb.) „Królewscy” już w pierwsze połowie osiągnęli znaczącą przewagę (45-30) i w drugiej już tylko spokojnie utrzymywali przewagę.

Z kolei lider tabeli FC Regal Barcelona długo męczył się z nisko notowanym zespołem Monbus Blusens. Ambitnie grający gospodarze prowadzili po 30 minutach czterema punktami (64-60), a ich kibice śmiało mogli marzyć o wygranej nad wielką Barcą. Przyjezdni okazali się jednak lepsi po ostatniej syrenie, ponieważ wygrali czwartą kwartę 29-19, a największy udział w kolejnej wiktorii miał oczywiści Juan Carlos Navarro, na koncie którego zapisano 22 punkty i 3 asysty.

W meczu dwóch zespołów z dolnych rejonów tabeli, Gran Canaria 2014 wygrała z Mutua Joventut 77-71. Michael Bramos rzucił dla gospodarzy 23 punkty trafiając 6 z 9 rzutów z gry. Drużyna z Wysp Kanaryjskich pokonała przeciwników mimo bardzo słabej skuteczności rzutów z gry, wynoszącej zaledwie 37% (26-70 FG). Dowodzeni przez Bramosa koszykarze Gran Canarii wygrali 46-38 walkę na tablicach, a szczególnie imponująco wygląda aż 18 ofensywnych zbiórek w czym królował zwłaszcza Xavi Rey. 24-letni center zebrał w sumie 12 piłek z czego 7 w ataku.

Nie nagrał się zbyt długo w lidze hiszpańskiej Tiago Splitter, który po rocznej przygodzie w NBA zawitał ponownie na krótko na parkiety najlepszej z europejskich krajowych lig. Pomógł jednak zwyciężyć Valencii Basket 75-67 z Assignią Manresa. Sam zagrał bardzo dobre zawody notując 15 punktów, 9 zbiórek, 3 asysty i 3 bloki w 26 minut.