Sixers sprzedani!

Źródła stacji ESPN podały dzisiaj nieoficjalnie, że propozycja zmiany właściciela przez Philadelphia 76ers została zaakceptowana przez władze ligi. Jednocześnie poinformowały, że oficjalna informacja zostanie podana na początku przyszłego tygodnia.

Poprzedniego właściciela – grupę Comcast-Spectator, która sprawowała rządy przez ostatnie 15 lat, zastąpi specjalista od przejęć Joshua Harris. Comcast-Spectator kupiła klub od Harolda Katza 24 kwietnia 1996 roku. Grupa jest także w posiadaniu miejscowego zespołu NHL – Philadelphia Flyers.

Harris – pochodzący z Nowego Jorku milioner – jest jednym z trzech właścicieli Apollo Global Management. Ten wehikuł inwestycyjny zajmuje się operacjami na rynkach alternatywnych. W skład firmy wchodzi m.in. były gracz Sacramento Kings, Jason Levien.

76ers zostali wycenieni przez magazyn Forbes na 330 mln $. To dawało im 17 miejsce na liście wszystkich klubów NBA. Co istotne mają podpisaną umowę ze stacją telewizyjną Comcast SportsNet aż do 2029 roku.

It was mostly economics. [Loosing money?] A lot. We felt that we had given it our best shot and it was time for someone else to take over. – Ed Snider, CEO Comcast-Spectator

Umowa wyklucza sprzedaż hali Sixers (i Flyers) – Wells Fargo Center.

I think they want to feel that they own the team before they get front and center. They’ve been very adamant in the fact that they want to keep a very low profile until they own the team.Doug Collins, trener 76ers

Przed rozpoczęciem lockoutu Sixers mieli kontrakty o łącznej wartości około 55 mln $. Największy w tym udział mieli Elton Brand (17 mln) i Andre Iguodala (13.5 mln). GM  76ers – Ed Stefanski do momentu zawieszenia ligi sondował możliwość wymiany Iggy’ego.

Opinia

Jako fan Sixers cieszę się, że w końcu wyjaśnia się sytuacja właścicielska. Klub, który jest wystawiony na sprzedaż wisi niejako w próżni. Zarząd, który tylko czeka na dopięcie umowy obawia się poważniejszych ruchów, aby nie odstraszyć potencjalnego inwestora. Zawodnicy nie wiedzą na czym stoją – jeżeli nie dojdzie do porozumienia, obecny właściciel może chcieć jak najbardziej zacisnąć  pasa, a to będzie oznaczało duże zmiany kadrowe.

Czy Harris będzie zbawcą 76ers? Nie sądzę, ale z pewnością wniesie stabilizację potrzebną tej organizacji. Chciałbym, aby pozostawił na stanowisku trenera Collinsa i zadecydował o budowaniu drużyny wokół Thaddeusa Younga, Jrue Holliday’a i Evana Turnera. To + pozbycie się nieproduktywnych lub przepłaconych Hawesa, Kapono, Nocioni’ego, Speightsa, Songaili i niekoniecznie zmotywowanych liderów Branda i Iguodala’i może dać drużynie nową jakość. Marzy mi się droga, którą poszli OKC Thunder…

Mateusz Babiarz

Manager i biznesmen, a po godzinach pasjonat NBA. Od lat kibic San Antonio Spurs i Philadelphia 76ers. Fan Popovicha, ostrej gry dawnych Pistons i fryzur Andrew Bynuma.

2 komentarze

 1. fau napisał(a):

  Dobra wiadomość. Zgadzam się z autorem artykułu – pozyskać kogoś ciekawego za Branda i Iguodale i postawić na młodych.

 2. WHO napisał(a):

  Brand + Kapono za Hedo
  Hawes + Speight + Songail za Curry
  Iggy za Elisa

  I mamy SF/PF, C i SG – marzenie ;D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *